Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
1. novembra 2024 o 9:30
Čas čítania 9:19
Lukáš Čelka

Stanovali sme na mieste najväčšej slovenskej leteckej havárie: v telefóne sme začuli čudný hlas a za stromami nás plašili tiene

Stanovali sme na mieste najväčšej slovenskej leteckej havárie: v telefóne sme začuli čudný hlas a za stromami nás plašili tiene
Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček
REFRESHER PARANORMÁLNE JAVY REPORTÁŽE ZO SLOVENSKA STRAŠIDELNÉ DOMY STRAŠIDELNÉ PRÍBEHY
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov (zobraziť obsah)
späť na hlavnú stránkuSpäť

Na Sakrakopci zahynulo počas pádu lietadla až 82 ľudí. Nikto na palube nehodu neprežil. Podľa urbánnych legiend duše mŕtvych cestujúcich a posádky toto miesto nikdy neopustili. V snahe zistiť, či tu naozaj straší, sme na Sakrakopci strávili noc.

November 1966, Bratislava, Slovensko – Hustý sneh znepríjemňuje Bratislavčanom život už niekoľko posledných dní. Na cestách sa tvoria snehové záveje a na miestach, kde ich už cestári stihli odhrnúť sa blyští ľad. Z bielej prikrývky sa tešia len deti, ktoré ešte neomrzela guľovačka. Dospelí, ktorí nemusia, radšej ani nevychádzajú von. 

Počasie zastaví aj ruské lietadlo. Snehová metelica a silný nárazový vietor donútia pilota mimoriadne pristáť na bratislavskom letisku. Let z Bulharska sa tak pasažierom predĺži o niekoľko hodín, pilot však nemá na výber. Spisovateľ, veľvyslanec, ale aj operná speváčka budú musieť počkať bez ohľadu na to, aké naliehavé stretnutia na nich čakajú v Berlíne.

Letecká havária na Sakrakopci.
Letecká havária na Sakrakopci. Zdroj: TASR/Alojz Prakeš

Po troch nekonečných hodinách čakania dostane posádka správu, že krátko pred pol piatou poobede môže lietadlo opäť vzlietnuť. V niektorých pasažieroch sa objaví nádej, že nakoniec predsa len stihnú svoje povinnosti v zahraničí. Nedočkavo teda čakajú, kým dostanú opäť povolenie vyraziť k oblakom. Povolenie vydať sa do náručia smrti.

Odporúčané
Agenti CIA fingovali upírske vraždy, aby potlačili filipínske povstanie: z nepriateľských vojakov vysávali krv cez rany na krku Agenti CIA fingovali upírske vraždy, aby potlačili filipínske povstanie: z nepriateľských vojakov vysávali krv cez rany na krku 25. novembra 2024 o 9:30

Len čo dostanú zelenú od dispečingu, gigantický vrtuľový stroj sa s ľahkosťou odlepí od zeme. Nestačí však poriadne ani vzlietnuť a stráca sa z obrazoviek kontrolnej veže letiska.

Nervozita z meškania sa razom mení na paniku. Lietadlo sa zmieta v turbulenciách a chaos ovládne aj kokpit. Výkriky vydesených ľudí na palube takmer prehlušia vrtule diabolského stroja, keď...

Letecká havária na Sakrakopci.
Letecká havária na Sakrakopci. Zdroj: TASR/Alojz Prakeš

Bratislavčania otáčajú hlavy smerom na Malé Karpaty, ktoré ožiari obrovský výbuch. Spoza korún stromov stúpa hustý čierny dym vznášajúci sa až k nebu. Miestni na nič nečakajú a rozbehnú sa za ním.

Keď vystúpia na zasnežený vrchol Sakrakopca, naskytá sa im pohľad, ktorý už do konca života nevymažú z myslí. Spod snehu zafarbeného sýto červenou farbou trčia končatiny pasažierov. Ich telá sú rozmetané všade navôkol rovnako ako črepiny nemotorného stroja.

Letecká havária na Sakrakopci.
Letecká havária na Sakrakopci. Zdroj: TASR/Alojz Prakeš

Ľudské zostatky visia zo stromov ako zvädnuté plody a kvapky ich krvi dopadajú na biele masy snehu. Kde-tu sa na zemi ligocú šperky, okuliare s polámaným rámom a s pavučinou na sklíčku, či hodinky s ohnutým ciferníkom.

Odporúčané
Bola som sa pozrieť na bratislavskom blšáku na Interi: Nájdeš tu kradnuté veci, choré šteniatka aj bábiky z hororu Bola som sa pozrieť na bratislavskom blšáku na Interi: Nájdeš tu kradnuté veci, choré šteniatka aj bábiky z hororu 24. novembra 2024 o 9:30

Na miesto prichádzajú po skupinkách aj záchranári, ktorí sa vždy nepokojne otočia, keď im niečo zapraská pod nohami. Nemôžu si totiž byť istí, či uši režúci zvuk vydal sypký sneh, rozmočený konár alebo pošliapali ľudskú končatinu. Po krátkom prieskume miesta havárie posielajú civilov, ktorí sa prišli pozrieť na krvavú drámu, domov. Miesto je totiž zamorené rádioaktívnym jódom z paluby lietadla.

Letecká havária na Sakrakopci.
Letecká havária na Sakrakopci. Zdroj: TASR/Alojz Prakeš

Československým záchranným zložkám potrvá niekoľko hodín, kým zistia, že na palube lietadla zahynulo až osemdesiatdva obetí. Osemdesiatdva rôznych príbehov ukončil rovnaký osud. Pripútaní k sedadlám mu nedokázali zabrániť, mohli sa len prizerať, ako padajú do tmy.

Takto znie voľný (zdramatizovaný a beletrizovaný) opis najväčšej leteckej tragédie v dejinách Československa. A hoci od nej už ubehlo viac než päťdesiatsedem rokov, dodnes neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, prečo sa lietadlo zrútilo. Možno práve to bude jeden z dôvodov, prečo Sakrakopec dodnes oplýva temnou energiou. Turisti, ktorí ho navštívia, totiž tvrdia, že majú pocit, akoby ich spoza stromov niekto sledoval.

Fakty bez dramatizácie: 

Podľa informácii pamätného webu Sakrakopec.sk venovanému obetiam nehody, v deň tragédie v Bratislave nesnežilo, ale pršalo. Snežiť začalo až po nehode, pričom v Malých Karpatoch napadlo približne 20 až 30 centimetrov snehu. Miesto nehody rýchlo prekryl sneh, takže je nepravdepodobné, že v ňom záchranári videli krvavé fľaky. 

Lietadlo nedonútila v Bratislave pristáť metelica, ale fakt, že Pražské letisko, kam malo pôvodne namierené, zatvorili pre nepriaznivé počasie. Kontrolná veža letiska v tom čase ešte nemala obrazovky. 

Keďže let trval necelé dve minúty, je viac než možné, že panika na palube lietadla  nestihla vypuknúť. Po nehode zazneli výbuchy dva, ale pravdepodobne ich z mesta nebolo vidieť len počuť. Fakt, že stroj prevážal rádioaktívny izotop jódu sa zistilo až neskôr – jeden, až dva dni po nehode. 
Letecká havária na Sakrakopci.
Letecká havária na Sakrakopci. Zdroj: TASR/Alojz Prakeš

Vrchol zaujal aj slovenských lovcov duchov, ktorí počas svojho vyšetrovania na Sakrakopci počuli spoza stromov ľudské kroky, aj keď v lese boli preukázateľne sami. Spoločnosť im robili len tiene, ktoré neraz zahliadli v tme. Keďže príbehy zo Sakrakopca naháňajú zimomriavky, rozhodol som sa byť na noc ich súčasťou. S kolegom sme sa zbalili a vydali sa do srdca bratislavskej divočiny, aby sme v nej strávili noc. 

Odporúčané
Bol som v dedine, kde sa neuživí ani krčma. Legendárnu Cigeľku chcel kúpiť aj Baťa (Reportáž) Bol som v dedine, kde sa neuživí ani krčma. Legendárnu Cigeľku chcel kúpiť aj Baťa (Reportáž) 22. novembra 2024 o 9:30

Ešte predtým, než sa spoločne vydáme na toto desivé dobrodružstvo, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť kvalitný obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Preto, ak sa ti naše články páčia, podpor nás vstupom do klubu Refresher+

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako v súčasnosti vyzerá miesto leteckej tragédie.
  • Aké desivé zvuky sa nám ozvali z mobilu, keď sme sa snažili na mieste telefonovať.
  • Akým spôsobom nám začala na Sakrakopci „blbnúť“ technika.
  • Ako nás vystrašili svetlá zakrádajúce sa okolo nášho stanu. 
  • Čo najdesivejšie sme na mieste zažili, a prečo by sme sa sem už nikdy nevrátili.

Sakra, kopec

Výstup do bratislavských kopcov zahájime krátko pred piatou hodinou poobede. Z Vajnorskej doliny stúpame za najväčšieho tepla po zelenej značke, keďže podľa internetu ide o najkratšiu cestu na miesto leteckej havárie. Trasa nás chvíľu vedie cez rozbitú asfaltku, povedľa zelených viníc až do lesa zamoreného hmyzom.

Hoci vôbec nejde o strmé stúpanie, svojím nemotorným tempom spomaľujem kolegu. Keď je človek naložený batožinou, aj z malého kopca sa stáva gigantická hora. Slovo „sakra“ vyslovím po ceste hneď niekoľkokrát, a to nielen vtedy, keď čítam orientačné tabule. Kým sa dostanem na vrchol, dokonca vymyslím teóriu, prečo dostal svoje pomenovanie.

Cesta na Sakrakopec.
Cesta na Sakrakopec. Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček

Za približne hodinu a pol stúpania zhodím zo svojho chrbta batožinu a vďaka chladnému vánku si uvedomím, že mám tričko prepotené do poslednej nitky. Vydýchaný sa rozhliadnem vôkol seba.

Odporúčané
Chodia ľudia v Bratislave menej často na párty? Zisťovali sme, ako sa policajné razie podpísali na fungovaní klubov (Reportáž) Chodia ľudia v Bratislave menej často na párty? Zisťovali sme, ako sa policajné razie podpísali na fungovaní klubov (Reportáž) 13. novembra 2024 o 14:30

Rozprestiera sa predo mnou voľný pľac lemovaný lesom, uprostred ktorého sa týči mramorový pamätník v tvare kríža. Po mojej ľavici zahliadnem na hrubom kmeni majestátneho stromu tabuľu s nápisom ‚MIESTO LETECKEJ KATASTROFY‘. Keď k nej podídem bližšie, moje oči padnú na nekonečný zoznam obetí vygravírovaný do kovovej tabule maličkými písmenami. Veľa mien je napísaných v azbuke.

Pamätník.
Pamätník. Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček

Pomalými krokmi sa presuniem ku krížu. Pamätník je po stranách zasypaný kameňmi a črepmi z lietadla. Kusy zhrdzaveného šrotu a rozbitých plastov ma v myšlienkach vezmú ako teleport do novembra 1966, kedy toto miesto prehľadávali záchranári. Brodili sa v snehu v nádeji, že môžu zachrániť ľudské životy. Nachádzali však len nehybné a zmrzačené telá.

Strasie ma od hrôzy, keď si pred sebou všimnem polámaný rám okuliarov. „Musel ho tu zanechať jeden z pas..,“ vytrhne ma zrazu z myšlienkových pochodov telefón, ktorý sa rozvibruje v mojom vrecku. 

Pamätník s osobnými vecami obetí leteckej havárie.
Pamätník s osobnými vecami obetí leteckej havárie. Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček

Ustúpim dva kroky dozadu a zodvihnem ho. Na druhej strane linky sa ozve hlas mojej ustarostenej partnerky. Chce vedieť, či som už dorazil a či som v poriadku. Len čo sa s ňou dám do reči, vypadne signál a slúchadlo telefónu zostáva hluché.

Odporúčané
Vydali sme sa do Tatier pozorovať medvede: blízkemu stretu sme unikli len o vlások (Reportáž) Vydali sme sa do Tatier pozorovať medvede: blízkemu stretu sme unikli len o vlások (Reportáž) 7. novembra 2024 o 9:30

Pritom ako sa snažím nájsť sieť, zablúdim až ku druhému obrovskému drevenému krížu, ktorý síce neslúži ako pamätník, ale označuje presné miesto dopadu lietadla. „Haló? Počuješ ma?“ opakujem dookola, keď mi partnerka odpovie, že mi rozumie každé tretie slovo.

Niečo ruší signál. Začnem sa teda prechádzať, až kým nenatrafím na miesto, kde ide telefonovať bez väčších problémov. Po asi minúte plynulej konverzácie ju zrazu opäť prestanem počuť.

Nápis na pamätníku.
Nápis na pamätníku. Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček

Slúchadlo začne chrčať a ide z neho iba hlasitý šum. Rýchlo ho odtrhnem od ucha, aby som neohluchol. Mám pocit, že som medzi intenzívnym šumom začul aj nejaké nezmyslené slová. Konkrétne sa mi zdalo, že sa z linky ozvali neľudským hlasom slová „des“, „mi“ a neskôr aj slovo „rozbil“. Zľaknem sa a zložím.

Keďže sa mi nič podobné nikdy nestalo, zblednem a vydesím sa. Všimne si to aj môj kolega, ktorý sa ma spýta, či som v poriadku. Keď mu súhlasne prikývnem, zavelí, že ideme postaviť stan.

Pobláznená elektronika

Svoj skromný príbytok sa rozhodneme postaviť si až niekoľko metrov od pietneho miesta, keďže nechceme zneuctiť pamiatku zosnulých. Stavanie stanu nám tentoraz ide na počudovanie od ruky. Za pár minút náš prístrešok už stojí a kolega sa vyberie k pomníku pre zbytok svojej batožiny, s ktorou chceme zaťažiť stan, kým v ňom nebudeme.

Staviame stan.
Staviame stan. Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček

Hneď ako sa vráti, vyvalí na mňa otázku, čo bol podľa mňa ten obrovský hluk. Hodím na neho nechápavý pohľad, keďže netuším, o čom točí. „Ty si nič nepočul? Znelo to, ako keby nad nami letelo nejaké lietadlo. Vrtuľové lietadlo, alebo helikoptéra,“ začne mi vysvetľovať, zatiaľ čo ja na neho len pozerám s vypúlenými očami ako na zjavenie.

Odporúčané
Vydávala som sa za 14-ročné dievča a stretla sa so sexuálnym predátorom: „Neboj sa Naty, budem robiť len to, čo mi dovolíš.“ Vydávala som sa za 14-ročné dievča a stretla sa so sexuálnym predátorom: „Neboj sa Naty, budem robiť len to, čo mi dovolíš.“ 3. novembra 2024 o 9:30

Keď konečne pochopí, že som nič nepočul, zostane na chvíľu ako vymenený. O pár minút sa spolu však už rozprávame, akoby sa nič nestalo. Dohodneme sa, že kým nafotí pamätník, ja sa navečeriam.

S fotografovaním sa mu podarí skončiť skôr ako mne s večerou. Zatiaľ čo sa napchávam, posťažuje sa mi, že mu štrajkuje telefón. „Niekedy mi zamrzne, alebo mi neuloží fotku. Je to veľmi divné, nič podobné sa mi ešte nikdy nestalo,“ začne mi vysvetľovať.

Náš stan.
Náš stan. Zdroj: Refresher/Miroslav Špaček

Tvrdí, že okrem fotoaparátu mu pravidelne nefunguje aj signál. „Niekedy chytám internet, akoby som bol doma – bez problémov. Inokedy na tom istom mieste nemám absolútne žiadnu sieť,“ len čo dohovorí, rozhodnem sa skontrolovať svoj telefón, aby som zistil, ako som na tom so signálom ja.

Snažím sa ho odblokovať, ale obrazovka zostáva čierna. Je totálne vybitý. Nejde mi to do hlavy, nakoľko ešte pred niekoľkými minútami mi ukazoval, že je batéria nabitá na dvadsať percent. S kolegom si vymeníme veľavravné pohľady. Ak je toto len zlomok toho, čo nás čaká v noci, už teraz ľutujeme našu výpravu.

Tiene za stromami

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
1,25 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Menej reklám
150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
Ročné - 17 %
60 € 50 €
Účtuje sa raz za rok
0,96 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Úplne bez reklám
2 000 kreditov ihneď na nákup benefitov
Zdieľanie článkov kamošom
Všetky možnosti predplatnéhoMám zľavový kód
Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
Pridaj sa do klubu REFRESHER+

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako nás vystrašili svetlá zakrádajúce sa okolo nášho stanu.
  • Čo sa stalo, keď sme svetlá začali prenasledovať.
  • Ako sme s kolegom počuli ľudské kroky, ale nikto široko-ďaleko nebol.
  • Čo najdesivejšie sme na mieste zažili, a prečo by sme sa sem už nikdy nevrátili.
Dočítať článok
Máš už predplatné?
Prihlásiť sa
Dočítať článok
Poslať sms
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 169205 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Odomknúť cez SMS
Tento článok
Poslať sms Ako to funguje?
Všetky články na mesiac
🤩 Len 1,50€ navyše
POSLAŤ SMS Ako to funguje?
Po odomknutí získaš
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Napr.: Poukážka v hodnote 250 eur na dovolenku s Hydrotour , Jednodňová lyžovačka na Stuhlecku s dopravou ZDARMA alebo Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
Zobraziť všetky (9)
Domov
Zdieľať
Diskusia