Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je PR správa spoločnosti Samsung.
31. júla 2024 o 11:30
Čas čítania 3:18
Sponzorovaný obsah

Prvý slovenský skateboardista na olympiáde Richard Tury: Olympiádu považujem za vrchol kariéry

Prvý slovenský skateboardista na olympiáde Richard Tury: Olympiádu považujem za vrchol kariéry
Zdroj: Tomáš Lazorik
ŠPORT OLYMPIJSKÉ HRY ŠPORT
Uložiť Uložené

K skateboardingu ho priviedla videohra Tony Hawk Pro Skater 2, ktorá ho ako malého chlapca absolútne fascinovala.

„Skateboarding je o tvrdohlavosti, vytrvalosti a láske k tomu, čo robíte. Trénujte tvrdo, bavte sa a verte svojim schopnostiam. Sny sa môžu stať skutočnosťou.“

31-ročný Košičan Richard Tury si ako prvý Slovák zabezpečil miestenku na olympijské hry v disciplíne skateboarding. Športovec si účasťou pod piatimi kruhmi splnil svoj veľký sen, keďže kvalifikácia na predchádzajúce hry v Tokiu mu ušla len tesne. 

Každá nová skúsenosť je úspechom, ktorý otvára ďalšie perspektívy a možnosti.

Skateboardingu sa Richard začal venovať, keď mal šesť rokov. Inšpirovala ho k tomu videohra Tony Hawk Pro Skater 2, ktorá ho v tom čase úplne fascinovala.

„S kamošmi sme sledovali tie úžasné triky a rozhodli sme sa, že to musíme vyskúšať aj naživo. Začali sme tráviť celé dni vonku na Sídlisku Ťahanovce v Košiciach, skúšajúc rôzne triky, ktoré sme videli v hre. Pamätám si, ako sme padali a znovu vstávali, odhodlaní sa zlepšovať,“ spomína si úspešný športovec.

Od videohry až na olympiádu

Od tej chvíle sa skateboarding stal jeho vášňou a postupne sa mu začal venovať ešte intenzívnejšie. „Táto hra nás teda nielen zabavila, ale prakticky aj odštartovala moju kariéru.“

Od prvých trikov podľa videohry Richard prešiel veľký kus cesty a dnes je prvým Slovákom, ktorý našu krajinu reprezentoval na olympijských hrách v tomto športe. 

„Je to pre mňa najmä splnený sen a asi ako pre každého športovca aj vrchol kariéry. Zároveň cítim obrovskú zodpovednosť a hrdosť, že som mohol reprezentovať skateboardingovú komunitu na Slovensku,“ hovorí Richard.

Tento výnimočný úspech je nielen dôkazom jeho tvrdého tréningu, ale aj inšpiráciou pre každého, kto chce v živote napredovať. Pri tomto historickom momente je aj Samsung, ktorý sa rozhodol podporiť nádejných olympionikov.
Tento výnimočný úspech je nielen dôkazom jeho tvrdého tréningu, ale aj inšpiráciou pre každého, kto chce v živote napredovať. Pri tomto historickom momente je aj Samsung, ktorý sa rozhodol podporiť nádejných olympionikov. Zdroj: Tomáš Lazorik

Dodáva, že olympiáda je skvelá príležitosť zviditeľniť tento šport u nás doma a inšpirovať mladých ľudí, aby sa mu venovali. „Dúfam, že som zanechal čo najlepší dojem, ja som si tento historický moment užil naplno.“

Za najťažšie považuje Richard obdobie po kvalifikácii na olympiádu v Tokiu, kde mu účasť tesne ušla. Pre športovca to bolo demotivujúce, pretože sa tvrdo pripravoval a veril, že sa na olympiádu dostane.

„Počiatočné sklamanie som však prekonal a začal som sa sústreďovať na Paríž. Každá skúsenosť vás napokon dokáže posilniť. Zameral som sa na svoje ciele, zlepšoval svoje schopnosti a nakoniec sa mi to vyplatilo. Keď som si zabezpečil miestenku na olympijské hry, vedel som, že všetka tá námaha a vytrvalosť stáli za to.“

Náročná príprava v Dubaji

Richardove prípravy na olympiádu prebiehali v Prahe aj v Dubaji. V Prahe Richard trávil rána tréningom v posilňovni a poobedia venoval skatovej príprave.

V Dubaji, kde trénoval posledné dva roky, sa podľa svojich slov väčšinou zameriaval iba na skatovú prípravu. V tamojšom kvalitnom olympijskom skateparku trénoval konkrétne jazdy na súťaže a najlepšie triky. „Večer už vždy patrí oddychu a regenerácii, ktorá je veľmi dôležitá, keďže zranenia sú v tomto športe veľmi bežné,“ dodáva.

Videá z tréningov Richard rád zdieľa aj s fanúšikmi. Majú tak možnosť vidieť, že skateboarding je tvrdá drina, ale aj kumšt, v ktorom sa športovec neustále zdokonaľuje už od detstva.  

S blížiacimi sa olympijskými hrami rástol aj stres, s ktorým Richard bojoval sústredením sa na tréningy. „Snažil som sa sústrediť na to, čo mám rád, teda na samotný skejtbording, ktorý stále považujem za zábavu a vášeň. Nie je to pre mňa len súťaž. Týmto spôsobom si udržiavam pozitívny prístup a minimalizujem stres.“

Dodáva, že mu veľmi pomáhala silná odozva na účasť na olympiáde. Richard je podľa svojich slov veľmi vďačný za podporu, ktorú neustále dostáva od rodiny, priateľov a fanúšikov.

Rovnako si vážim aj podporu od globálneho partnera olympijských hier, Samsungu, ktorý ma zaradil do európskeho tímu Samsung Galaxy, vďaka čomu som dostal podporu nielen finančnú, ale aj v podobe najnovších mobilných zariadení a príslušenstva.

Videá z Paríža zdieľal na sociálnych sieťach, takže fanúšikovia tam boli spolu s ním aj vďaka Samsungu.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Samsung Česko a Slovensko (@samsungczsk)

„Pri svojich tréningoch rád používam slúchadlá Galaxy Buds3 Pro, ktoré dokážu odhlučniť prostredie, takže sa dokážem lepšie sústrediť. Svoje jazdy, skoky a triky si tiež rád natáčam na svoj Galaxy Z Flip6 vďaka funkcii Flex mode, ktorá mi umožňuje telefón ohnúť na 90 stupňov a položiť ako statív. Následne si videá pozerám a vďaka funkcii Okamžité spomalenie zisťujem, či sa triky vydarili alebo či pri nich robím nejaké chyby.“

Skateboarding mu otvára dvere do sveta

Podľa svojich slov si Richard v Paríži užil najmä samotnú atmosféru olympijských hier a to, že si mohol zmerať sily s najlepšími športovcami z celého sveta. Bola to skvelá príležitosť spoznať nových ľudí a vytvoriť si nezabudnuteľné zážitky.

„V Paríži som už bol viackrát, je to nádherné mesto plné histórie a kultúry, takže som rád, že som sa zúčastnil na hrách, ktoré sa konajú práve tam.“

richard tury
Zdroj: Samsung

Vďaka skateboardingu precestoval takmer celý svet. Medzi jeho najobľúbenejšie miesta patrí Dubaj, kde strávil mnoho času kvôli prípravám na olympiádu. Zamiloval si však aj mnoho ďalších lokalít, napríklad Ameriku, Čínu či Japonsko. Vidieť aj tie najvzdialenejšie krajiny je podľa Richarda jedným z najväčších benefitov dráhy profesionálneho športovca.

Dosiahnuť také úspechy však nie je jednoduché. Richard si myslí, že je najdôležitejšie nikdy sa nevzdať. „Skateboarding je o tvrdohlavosti, vytrvalosti a láske k tomu, čo robíte. Trénujte tvrdo, bavte sa a verte svojim schopnostiam. Sny sa môžu stať skutočnosťou,“ uzatvára.

Domov
Zdieľať
Diskusia