Špeciálne procedúry počas nepriaznivého počasia, upratovanie areálu aj dohliadanie na bezpečnosť. Práca plavčíka nemusí byť v niektorých momentoch vôbec jednoduchá. Viac o nej prezrádza mladý plavčík Roman.
Pre niektorých superhrdinovia, pre iných babysitteri. Úloha plavčíka nie je každému úplne jasná. Možno aj preto vznikajú situácie, ktoré sa občas končia nepríjemne. Aj o tých bude tento článok.
Roman Šebo robí plavčíka 6 rokov a pôsobí na kúpalisku Aquatermal Strehová. V rozhovore ti prezradí, akú procedúru dodržiavajú, keď sa blíži búrka, aké úrazy sú na kúpalisku najčastejšie, ale aj to, či má právo niekoho vyhodiť z areálu.
V Refresheri ti prinášame zaujímavý content. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakciu, staň sa aj ty členom klubu Refresher+. Získaš tak neobmedzený prístup k prémiovému obsahu a mnohým ďalším super benefitom.
Ak hlásia búrky alebo prehánky, pravidelne sledujeme SHMÚ, ako sa situácia vyvíja.
Aké predispozície musí mať človek, ak sa chce stať plavčíkom alebo plavčíčkou?
Človek by mal byť určite fyzicky zdatný, dobrý plavec, komunikatívny a mal by vedieť vychádzať v kolektíve. Dôležitá je aj zodpovednosť a kritické myslenie. K tomu patrí napríklad aj správne vyhodnocovanie situácií, ktoré môžu nastať, napríklad keď sa blíži búrka alebo silný vietor.
Čo musíš ako plavčík urobiť, keď sa blíži búrka?
Každé ráno si pred začatím zmeny pozrieme, aké bude počasie. Ak hlásia búrky alebo prehánky, dvaja alebo traja z nás pravidelne sledujú na stránke SHMÚ, ako sa situácia vyvíja. Pomáhajú nám aj naši manažéri, prevádzkari a riaditeľ, ktorí takisto sledujú vývoj, keďže počas služby nesmieme byť veľmi na telefóne.
Keď už vidíme, že sa búrka blíži, dáme dole slnečníky. Postupne ľudí posielame preč aj z bazénov či toboganovej veže. Antikorové bazény a vysoká toboganová veža sú nebezpečné, najmä ak sa bavíme o úderoch bleskov.
Stalo sa ti už niečo nebezpečné v dôsledku búrky?
V dôsledku búrky nie, ale cca pred dvomi rokmi som mal riadny úraz v dôsledku silného vetra. Bol slnečný deň, ani chýru, ani slychu o nejakej búrke či vetre. Zrazu však začalo veľmi silno fúkať a mňa trafil veľký slnečník do krížov a potrhal mi krížové svaly.
Stihli sme zakročiť včas a deti vytiahnuť ešte predtým, ako sa im dostala voda do pľúc. Rodičov sme našli v bufete.
A čo iné nebezpečné situácie? Už si bol svedkom toho, že sa niekto topil?
Samozrejme, zažil som aj topenie. Aj túto sobotu, aj v nedeľu, keď som bol v práci. Spolu s kolegom sme preto museli skákať do vody asi päťkrát. Vo všetkých prípadoch išlo o topiace sa malé dieťa, ktoré ušlo rodičom. Jedno sa napríklad spustilo na šmykľavke a zrazu bolo pod vodou. Keďže toto bolo iba cez víkend, asi si vieš predstaviť, koľko toho bolo za šesť rokov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo je častou príčinou topenia sa u dospelých.
- Či zafarbí moč v bazéne vodu.
- Čo robil Roman, keď našiel v bazéne dvojicu užívať si.
- Čo by si musel/-a urobiť, aby ťa vyhodil z areálu.
- Aký odkaz má Roman pre všetkých, čo chodia na kúpaliská.