Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
11. mája 2024, 14:30
Čas čítania 4:00
Timotej Gašper

Z pohostinstva v Kysaku ma vyhnali. Takto vonia komunizmus v obci, ktorá má veľký potenciál (Reportáž)

Z pohostinstva v Kysaku ma vyhnali. Takto vonia komunizmus v obci, ktorá má veľký potenciál (Reportáž)
Zdroj: Wikimedia Commmons
ZAUJÍMAVOSTI REPORTÁŽE ZO SLOVENSKA SLOVENSKO VLAKY
Uložiť Uložené

Kysak je nenápadná dedinka ukrytá v jednom z údolí medzi Prešovom a Košicami. Zároveň je to dôležitý a vyťažený železničný uzol, ktorý mnohí Slováci využívajú ako prestupnú stanicu.

Kysak. Na Slovensku asi až virálne slovo, pri ktorom si mnohí ľudia ihneď predstavia kufre, koľaje, stanice a hlas panej z reproduktorov, ktorá okrem čísla či smeru oznamuje často aj meškanie jedného z prechádzajúcich vlakov.

Cez tento dôležitý železničný uzol prejdú denne tisícky ľudí, ktorí cestujú za prácou či štúdiom. Počas cesty si človek často vôbec neuvedomí, že Kysak nie je len ošarpaná stanica s bufetom. Ide aj o obec s históriou, ktorej lokalita je podľa miestnych lukratívna a dobrá na život.

Kysak
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

Kysak poznám. To som si aspoň myslel

Ani v polovici cesty si ešte stále riadne neuvedomujem, načo tam idem. V hlave mám len to, že idem do Kysaku. Bežne to znamená, že niekto pricestuje vlakom a ja ho idem vyzdvihnúť. Tentoraz nie. Chcem zistiť odpoveď na otázku, či je Kysak viac než len stanica a ako sa tam žije mladým aj starým.

Pár kilometrov pred cieľom si hovorím, že musím odhodiť všetky predsudky, ktoré by sa mi vzhľadom na výzor stanice ľahko tlačili do hlavy. Aby toho nebolo málo, tesne pred značkou Kysak začalo pršať.

Kysak
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

Parkujem na rozbitom parkovisku a ako vždy sa modlím, nech si neoškriem na obrubníku podvozok. Prvé, čo počujem, je spomínaný hlas zo staničných reprákov. Viem, že som správne.

Odporúčané
Slovenskú dedinu v Amerike založil muž, ktorý takmer položil Tatra banku. Toto je príbeh Slovaku a Rovnianeka Slovenskú dedinu v Amerike založil muž, ktorý takmer položil Tatra banku. Toto je príbeh Slovaku a Rovnianeka 20. mája 2024, 9:30

Spoznávačku obce začínam tradične, v staničnom bufete. Vzhľadom na počet prichádzajúcich chlapov z vedľajšej betonárky usudzujem, že sa skončila šichta. Vo vzduchu cítiť pálenku a penu z rozčapovaných pív. Miestnym však do reči nie je, a tak sa rozhodnem, že sa sem vrátim neskôr.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 159463 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Čo vravia o živote v obci miestni.
  • Aký dojem šiel z obce.
  • Ako sa tam žije 30-ročnému Adamovi.
  • Prečo ma vyhnali z pohostinstva.
Domov
Zdieľať
Diskusia