Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
18. januára 2024, 9:00
Čas čítania 2:54
Dominik Vetrák

RECENZIA: Chlapec a volavka – posledné Mijazakiho sklamanie

RECENZIA: Chlapec a volavka – posledné Mijazakiho sklamanie
Zdroj: Studio Ghibli/ASFK
FILMY A SERIÁLY THE BOY AND THE HERON
Uložiť Uložené

Najnovší film Hajaa Mijazakiho rozhodne nie je pre každého.

Po nadšených zahraničných recenziách prišla studená sprcha. Najnovší film Hajaa Mijazakiho (či už bude posledný, alebo nakoniec nie) je trpkým sklamaním a rozhodne nejde o nič pre široké masy. Legendárny režisér taký film zrejme ani nezamýšľal a lokálny preklad filmu v znení Chlapec a volavka je síce lákavejší a diváckejší, vôbec však neodzrkadľuje vyznenie a štýl filmu. Ten sa pôvodne volá How do You Live a v presnejšom význame je niečo ako Ako chceš žiť svoj život. 

Odporúčané
Slovenský výherca Emmy Dávid Štumpf: Po pol roku práce nám z Marvelu volali, že nám rušia všetky animácie (Rozhovor) Slovenský výherca Emmy Dávid Štumpf: Po pol roku práce nám z Marvelu volali, že nám rušia všetky animácie (Rozhovor) 15. januára 2024, 12:30

Nedivácky metaforický film

Mijazaki vytváral so svojím tímom animátorov v štúdiu Ghibli príbeh o strate blízkych, ale aj života ako takého. Rozpráva o schopnosti posunúť sa v živote vpred, aj keď je to ťažké. Je to film o smrti, o živote, o prijatí nechceného a spracovávaní bolesti. Alebo je to možno o niečom celkom inom, pretože sa nedá úplne pochopiť. 

Nie je to film, ktorý v sebe skrýva skryté odkazy, témy a má viacero vrstiev. Nie je to ako filmy Jordana Peela, pri ktorých sa človek musí zamyslieť a pochopiť skryté motívy príbehu, ale aj bez nich si príbeh užije v jeho prostejšej a zábavnejšej rovine.

Chlapec a volavka nedáva veľký zmysel už navonok a často skôr pôsobí ako zhluk náhodných scén, ktoré sa jemne napájajú na hlavnú kostru príbehu a ako-taký zmysel dávajú až v samotnom závere.

Chlapec a volavka
Zdroj: Studio Ghibli/ASFK

Nudný začiatok a málo fantasy motívov

Dopracovať sa k nemu je však náročná úloha. Na rozdiel od klasických fantasy a isekai anime, keď sa človek zo skutočného sveta dostane do toho magického, podstatná časť tohto filmu sa odohráva v realite. Zatiaľ čo nutná expozícia a odhalenie príbehu či emočného stavu postáv trvá v takýchto filmoch asi 15 minút, Mijazakimu to tentoraz trvá takmer trištvrte hodiny. 

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia