Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
3. februára 2014, 12:17
Čas čítania 0:00
Peter Hlavička

Ako rozoznať fake? #1: Web stránky

MÓDA ADIDAS APPLE GUCCI NIKE
Uložiť Uložené

Refresher ti prináša stručnú príručku pre všetkých, ktorí sa nechcú stať obeťou fake-ového tovaru. V prvej časti sa tak pozrieme na web stránky.

Ako rozoznať fake? #1: Web stránky

Nakupovanie po internete sa stalo za posledných pár rokov neoddeliteľnou súčasťou života snáď každého z nás. Prvá zásielka na dobierku alebo prvá objednávka zaplatená cez účet bola určite veľkou skúškou pre každého, no okrem jednoduchého objednávania z overených stránok sa v tomto biznise určite nedá vyhnúť ani podvodníkom a falošným stránkam s fake tovarom.

Otázky na podozrivé produkty alebo stránky dostávam na dennom poriadku, a tak som sa rozhodol priniesť vám menšiu príručku pre každého, kto nakupuje po internete. V novom seriáli Ako rozoznať fake ti tak priblížim niekoľko základných okruhov, v ktorých sa už popálilo mnoho ľudí.

Začnem tak trochu všeobecne prvým dielom o web stránkach, keďže sa dá na fake doplatiť nielen pri oblečení a topánkach, ale dosť často aj pri elektronike a podobných veciach. Sleduj tak niekoľko jednoduchých krokov, ako rozoznať stránku s fake tovarom.

1.Názov

Názov je pre každého obchodníka jednou z najdôležitejších vecí, ktorá ho sprevádza celú jeho existenciu, a tak si na ňom väčšinou dávajú tvorcovia aj patrične záležať. Ani jeden z obchodníkov, ktorý je aspoň trochu pri zmysloch by si určite nedal do názvu slová ako cheap, b-grade, discount alebo jednoducho a rovno povedané fake. U oblečenia a tenisiek je zase jasným znakom fake stránky, keď má v názve slovné spojenia z názvov značiek ako Jordan, Nike, adidas, Gucci, Givenchy alebo rôzne ich kombinácie. Ak teda zbadáš stránku www.Cheap-Jordan-Shoes-Snapback-Gucci.com, ruky okamžite preč.

Ako rozoznať fake? #1: Web stránky

2.Celkový vzhľad stránky

Jednou z prvých investícií okrem oficiálnych formalít u predajcov býva väčšinou prenajatie priestoru alebo v našom prípade vzhľad web stránky. Ak totiž ide o originál, stránka môže byť úplne jednoduchá a určite nemusí prekypovať blikajúcimi animáciami a rôznymi efektmi. Pri vzhľade je rovnako dôležitá aj funkčnosť stránky, keďže na oficiálnych stránkach určite nenájdeš dizajnové muchy, chýbajúce obrázky alebo nefungujúce tlačidlá.

Ako rozoznať fake? #1: Web stránky

3.Sortiment

Jedným z hlavných znakov, ako rozoznať fake stránku býva vždy ponúkaný tovar. Na svete totiž existuje len zopár stránok, ktoré ponúkajú sortiment všetkých značiek a druhov tovaru. Ak teda nájdeš stránku, ktorá predáva veci od chladničiek, cez vysávače, koberce, šperky až po luxusné oblečenie, niečo asi nie je v poriadku.

Ako rozoznať fake? #1: Web stránky

4.Kontakt na predajcu

Ak ti ponúka predajca originálny tovar, určite sa nemá za čo hanbiť, a tak by nemal mať problém ani s uvedením svojho kontaktu, adresy, čísla v obchodnom registri a podobných informácií na overenie legitímnosti stránky. Tie väčšinou nájdeš úplne na spodu stránky a malým písmom, no to, že tam nájdeš kolónku Contact Us nemusí znamenať, že v nej nájdeš aj vyplnenú adresu a telefónny kontakt. E-mail si totiž dokáže vytvoriť každý blbec a nie je asi nič jednoduchšie než neodpovedať nahnevaným zákazníkom na otázky o ich meškajúcich objednávkach formou e-mailov.

5.Pôvod predajcu

Osobitným faktorom však býva aj samotná adresa stránky alebo krajina, z ktorej predajca pochádza. Osobne nie som žiadny rasista ale 99% stránok, ktoré pochádzajú z Ázie sú fake. Česť výnimkám.

Ako rozoznať fake? #1: Web stránky

Dúfam, že ti pár mojich rád aspoň na začiatok pomôže so zaobstarávaním si nových vecí cez internet. Už čoskoro sa môžeš tešiť na ďalšie pokračovania s bližšou špecifikáciou na jednotlivé produkty. Ak náhodou potrebuješ súrne pomôcť s pochybnou stránkou alebo predajcom, obrátiť sa môžeš aj na naše fórum.

Domov
Zdieľať
Diskusia