Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
27. novembra 2023, 12:30
Čas čítania 10:35
Martin Adam Pavlík

Majsterka sveta v MMA strikingu Veronika Smolková: Po poslednom zápase mi písalo kopec úchylákov (Rozhovor)

Majsterka sveta v MMA strikingu Veronika Smolková: Po poslednom zápase mi písalo kopec úchylákov (Rozhovor)
Zdroj: Archív Veroniky Smolkovej
ZAUJÍMAVOSTI BOJOVÉ ŠPORTY MMA
Uložiť Uložené
Články o športe ti prináša Fortuna. Zaregistruj sa a vyber si svoj bonus!chcem bonus

Po poslednej prehre odišla na camp do Liverpoolu, kde trénujú aj mladé UFC hviezdy Paddy Pimbletta a Molly McCann.

Má len 21 rokov a už je majsterkou sveta v MMA strikingu. S bojovými športami pritom začala úplne nečakane, a ako sama prezradila, nikto by to o nej nikdy nepovedal. Zápasila v Spojených štátoch amerických v rámci pyramídy organizácie UFL (United Fight League) a v októbri mala premiéru v domácej organizácii Oktagon MMA. 

„Prvýkrát som s bojovými športami prišla do kontaktu zhruba pred piatimi rokmi, keď ma ocino zobral na galavečer bojových umení v Revúcej. Najprv som tam ani nechcela ísť, pretože ja som bola vtedy veľká ‚princeznička‘. Vnímala som to tak, že tam chodia len samí agresívni ľudia,“ povedala pre Refresher slovenská bojovníčka Veronika Smolková.

Trénuje poctivo každý deň a netají sa tým, že raz chce zápasiť na najvyššej úrovni v UFC. Ešte predtým však chce získať titul v Oktagone. V rozhovore prezradila, čo všetko pre šport obetovala a čo je ešte ochotná obetovať, priblížila obdobie dospievania a rozhovorila sa aj o svojich tetovaniach. 

Ak ťa zaujímajú články o bojových športoch, podpor nás a staň sa členom klubu Refresher+. Budeš si môcť prečítať nielen profily zápasníkov, ale ajrozhovory s domácimi bojovníkmi. Napríklad s Attilom Véghom, so súčasným šampiónom Oktagonu Patrikom Kinclom alebo s Pavlom Langerom.

OKTAGON MMA Veronika Smolková
Zdroj: OKTAGON MMA

V októbri si mala premiéru v najväčšej domácej organizácii Oktagon MMA. Predviedla si skvelý výkon, napokon si však prehrala tesne pred koncom na submisiu s Britkou Megan Morris. Bolo vidno, že ťa to veľmi mrzelo, no presne také je MMA. Občas kruté a nemilosrdné. Ako si sa s tou prehrou vyrovnala?

Bola som strašne sklamaná, pretože o zápase v Oktagone som dlho snívala. Stále som si predstavovala, ako bude Ondro (Ondřej Novotný, promotér a announcer organizácie, pozn. redaktora) vyhlasovať moje meno. A všetko bolo úplne dokonalé, až do záveru. Ovládol ma smútok a hnev... vedela som, že som bola výborne pripravená. Cítila som sa v dobrej forme. No tú prehru som prijala.

Odporúčané
Flexking prišiel so sekáčom na mäso, Baron na vozíku vulgárne urážal Pimpinočku. Tlačovka Fight Night Challenge bola čistý bizár Flexking prišiel so sekáčom na mäso, Baron na vozíku vulgárne urážal Pimpinočku. Tlačovka Fight Night Challenge bola čistý bizár 16. februára 2024, 8:00

Verím, že všetko zlé je na niečo dobré, a možno raz pochopím, prečo to práve takto dopadlo. Ja však s týmto športom nemienim prestať, ešte len začínam. Som momentálne na boxerskom sústredení, potom idem na grapplinové. Snažím sa získať čo najviac skúseností, aby v ďalších zápasoch bola už moja ruka hore.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @veronika.smolkova.02

Ty si začínala s thajským boxom a K1. Veľa postojárov chce skúsiť dnes veľmi populárne MMA, no práve po prechode k zmiešaným bojovým umeniam často pohorí v bojoch na zemi. Prečo si ty chcela vyskúšať túto novú disciplínu a ako si sa vyrovnala s wrestlingom, grapplingom a BJJ, ktoré si musela začať tiež trénovať?

Bojovým športom sa venujem štyri a pol roka, a už keď som prvýkrát prišla do gymu, vedela som, že budem chcieť časom robiť MMA. U nás to však vtedy ešte nebolo možné, trénovali sme len K1-ku a thajský box. No vkuse som trénovala v malých MMA rukaviciach a bol to úplne iný pocit, ako keď som mala veľké. Keď sa v našom gyme začalo aj s tréningami MMA, išla som hneď do toho, ale zistila som veľmi rýchlo, že to nebude také jednoduché.

Ľahšie ťa hodia na zem. Na MMA je úžasné, že sa v tom človek môže donekonečna zdokonaľovať, pretože je to taký komplexný šport. Wrestling a grappling ma v poslednom období dosť bavia. Napriek tomu, že som práve v tom poslednom zápase prehrala na páku, viem, že som spravila v boji na zemi dosť veľký progres. Bohužiaľ som to nestihla ešte poriadne ukázať.

OKTAGON MMA Veronika Smolková
Zdroj: OKTAGON MMA

Stala si sa majsterkou sveta v MMA strikingu. Predpokladám, že to človeka nakopne správnym smerom a dodá mu kopec sebavedomia. Čo si vtedy cítila?

Bol to obrovský nával radosti a zadosťučinenia. Stále som trénovala a verila, že aj dievča z malého mestečka ako ja môže vo svete niečo dokázať. Neprajníkov som nevnímala a ani dnes hejterov nepočúvam. Aj po tejto poslednej prehre už bolo veľa „odborníkov“, ktorí vypisovali, ako som už skončila a podobne. Som cieľavedomá, a keď si niečo zaumienim, dokážem to. Možno nie dnes, no raz určite.

Skús nám priblížiť, prečo si vlastne v prvom rade začala s bojovými športami. Čo ťa motivovalo a kedy si s nimi prišla prvýkrát do kontaktu?

Prvýkrát som s tým prišla do kontaktu zhruba pred piatimi rokmi, keď ma ocino zobral na galavečer bojových umení v Revúcej, odkiaľ pochádzam. Najprv som tam ani nechcela ísť, pretože ja som bola vtedy veľká „princeznička“. (smiech) Vnímala som to tak, že tam chodia len samí agresívni ľudia. Boli tam aj zápasy pod pravidlami K1, ktoré ma až tak nebavili, a potom prišlo MMA. Úplne ma to uchvátilo.

Odporúčané
Nechutný útok z publika aj bitka Petra Kuťku. Čo nám prezradili Lady Dee a Inked Dory? (Report z turnaja Clash of the Stars 7) Nechutný útok z publika aj bitka Petra Kuťku. Čo nám prezradili Lady Dee a Inked Dory? (Report z turnaja Clash of the Stars 7) 28. januára 2024, 16:30

Až na toľko, že som už vtedy z ničoho nič otcovi povedala, že o rok budem mať na tom istom mieste v klietke zápas aj ja. Samozrejme, nebral to vážne. Keď som prišla domov, pustila som si film Creed a začala som robiť tieňový box presne podľa neho. (smiech) Čoskoro som zistila, že môžem trénovať v Banskej Bystrici v Dracula MONACObet Gyme, a už to bolo. Som tam dodnes, zamilovala som si to.

Ja som len pred rokom skončila školu, chodila som na športové gymnázium a tak, ako som si predstavovala, že budem po škole už len naplno trénovať, tak aj je. Verila som, že nejakí sponzori prídu, a prišli.

Aké pre teba bolo dospievanie v Revúcej či v Banskej Bystrici? Aká si bola v škole? Bila si sa občas s dievčatami alebo s chlapcami mimo ringu?

Práveže vôbec. O mne by nikto nikdy nepovedal, že budem robiť práve tento šport. Keď bol niekde konflikt, skôr som vždy odišla. Občas som vedela zakričať na niekoho, ale to je všetko. Nebila som sa. Zistila som, že s ľuďmi, ktorí nemajú záujem zmeniť svoj názor, nemá význam sa baviť. No priznám sa, že predtým, než som začala robiť bojové športy, si na mňa ľudia dosť dovoľovali a starali sa. Ten šport mi dodal sebavedomie a istým spôsobom ma zachránil a oslobodil.

Tvoja mama ti pred spomínanými majstrovstvami sveta kúpila akýsi zápasový kroj, ak to tak môžeme nazvať, s folklórnymi motívmi. Si fanúšička folklóru, prípadne celkovo slovenských tradícií?

Mala som k tomu blízko už od malička. U nás v Revúcej to je nie je nič neobvyklé. Kúpila mi to ako taký talizman. Mama pre mňa veľa znamená. Vždy si od nej dám poradiť.  

Máš 21 rokov. Študuješ na vysokej škole, pracuješ niekde na TPP alebo sa venuješ naplno čisto MMA s tým, že máš dostatok sponzorov?

Ja som len pred rokom skončila školu, chodila som na športové gymnázium a tak, ako som si predstavovala, že budem po škole už len naplno trénovať, tak aj je. Verila som, že nejakí sponzori prídu, a prišli. Mám veľké šťastie, že mám okolo seba ľudí, ktorí mi pomáhajú. Primárne sa teda zameriavam na to, aby som mohla byť profesionálna fajterka.

V jednom rozhovore si vravela, že každý deň makáš v gyme. Predpokladám, že táto striktná disciplína sa tvrdo musí odrážať na tvojom sociálnom živote. Ako to vnímajú tvoji rovesníci a chodíš sa občas aj zabaviť von?

No, boli časy, keď som sa ešte chodila niekam zabaviť aspoň dvakrát do roka. (smiech) Tento rok, odkedy vlastne zápasím na profi úrovni, som sa úplne odstrihla od týchto aktivít. Moji rovesníci mi teda akurát zagratulujú, keď vyhrám a tak, ale inak sa moc nevídame. Jediných kamarátov a rodinu mám vlastne v gyme. S nimi som najviac času, vlastne každý deň. Tých kamarátov, čo som mala... už sa len pozdravíme, ale nechodíme spolu nikam. Neberiem to však ako nič zlé, ja sama som si to vybrala.

Odporúčané
Karlos Vémola: Prezývku Terminátor som nikdy nechcel. Spočiatku mi to prekážalo, pretože si zo mňa v Anglicku uťahovali (Rozhovor) Karlos Vémola: Prezývku Terminátor som nikdy nechcel. Spočiatku mi to prekážalo, pretože si zo mňa v Anglicku uťahovali (Rozhovor) 27. januára 2024, 12:30

Niektorí ľudia na sociálnych sieťach a médiá skôr riešia tvoj vzhľad než kariérne výsledky. Ako vnímaš tento problém, že ťa vnímajú najmä ako sexuálny objekt a až potom ako zápasníčku?

Na jednej strane to viem pochopiť, pretože väčšina mojich súperiek sú skôr také „mužatky“ alebo ženy na steroidoch. Chápem, že zrazu, keď vidia babu, ktorá sa rada upraví, riešia vzhľad, len teda zabúdajú pri tom na fakt, že som každý deň od rána do večera v gyme.

Príliš tieto veci neriešim, len ma skôr zaskočí, keď niektoré športové portály tiež zrazu napíšu článok s titulkom „Veronika Smolková hore bez“ a podobne namiesto toho, aby napísali, ako tvrdo trénujem. Chápem, že im ide o čísla, ale nepáči sa mi to. Pretože aj keď si pozrie niekto môj instagramový profil, uvidí tam najmä šport a rodinu.

Veronika Smolková MMA Bojové športy
Zdroj: Archív Veroniky Smolkovej

Niektoré zápasníčky ako Page VanZant alebo aj Češka Sandra Mašková tieto sympatie fanúšikov zúročili tým, že si dokázali vďaka tomu zarobiť napríklad na platforme OnlyFans. Ako to berieš? Dokázala by si si tiež niečo také predstaviť?

Nebudem klamať, po mojom poslednom zápase mi písalo kopec úchylákov, že keby som mala Onlyfans, mala by som sa veľmi dobre, ale neviem si to predstaviť. Avšak poznám baby čo OF majú a sú zároveň fajterky. A pridávajú tam fotky, ktoré by normálne mohli dať aj na Instagram. Toto mi napríklad nepríde ako niečo „pod úroveň“.

Odporúčané
Šéf Clash of the Stars: LGBT komunita nikomu život nekazí, neonacistov v organizácii nechceme (Rozhovor) Šéf Clash of the Stars: LGBT komunita nikomu život nekazí, neonacistov v organizácii nechceme (Rozhovor) 24. januára 2024, 12:30

Ja si len neviem predstaviť to, že by som tam musela svoj čas venovať neznámym ľuďom. Písať si s nimi a posielať im fotky. A čo sa týka nahých fotiek, neviem si to predstaviť, pretože mám určitú hodnotu, pod ktorú nechcem klesnúť.

No nie som vyslovene proti tomu, len ja by som to nevedela robiť. Neviem, čo bude, no dúfam, že neklesnem pod takú úroveň, že by som to musela robiť. Chcem byť taká dobrá fajterka, aby som na takéto veci nemusela ani len pomyslieť. 

Vraj sú tvojimi veľkými vzormi Tereza Bledá a Lucia Szabová. Máš obľúbené aj nejaké zahraničné zápasníčky?

Dlho som sledovala Cris Cyborg. Síce ona vyzerá úplne ako chlap, ale mám rada jej zápasy. A potom mám veľmi rada Amandu Nunez, ona je neskutočná. Ona reprezentuje ženy v tom najlepšom svetle. Je to silná bojovníčka. Najväčším vzorom je však predsa len Lucka Szabová. Je to aj tým, že ju osobne poznám a trénujeme spolu. Motivuje ma. Keď vidím, čo dokázala, stále si vravím, prečo by som to nemohla dokázať aj ja?

Rodina pre mňa znamená veľmi veľa a jedného dňa by som určite chcela byť matka, ale mám to trocha inak nastavené. Cítim, že som sa pre tento šport narodila, a preto ho mám ako prioritu.

Netajíš sa tým, že tvojím cieľom je získať titul v Oktagone. Je však možné, že práve preto bude nevyhnutný zápas práve so Szabovou. Išla by si do toho?

Zatiaľ sme v rozdielnej váhovej kategórii, pretože idem do divízie do 57 kilogramov a ona je v vo vyššej, do 61 kg. Všetci však chcú, aby aj ona šla do nižšej presne preto, aby sme sa stretli. (smiech) Mne zatiaľ vyhovuje to, že si v príprave vieme veľmi dobre pomôcť, keďže nás báb nie je v tomto športe veľa.

Odporúčané
Takto dopadol FABRIQ 4: Nešťastný večer pre SFG, zranený Patrik Križan a súboj postojárov s nečakaným finišom Takto dopadol FABRIQ 4: Nešťastný večer pre SFG, zranený Patrik Križan a súboj postojárov s nečakaným finišom 24. januára 2024, 11:00

Keby sme mali zápas proti sebe, pochopiteľne, bolo by to náročnejšie a netrénovali by sme už spolu. My sme sa o tejto možnosti s Luckou bavili a ten zápas nechceme. Určite ho nebudeme vyhľadávať a nebudem nikde vyhlasovať, že zápas s ňou chcem. Avšak keby skutočne išla do mojej váhovky, bolo by to nevyhnutné, keďže chcem titul. Verím však, že do 57-čky nepôjde. (smiech)

Veronika Smolková MMA Bojové športy
Zdroj: Archív Veroniky Smolkovej

 

Nebála by si sa s ňou práve vďaka tej náklonnosti tvrdo pobiť, tak ako s inými súperkami?

My už keď spárujeme, ide náklonnosť a kamarátstvo bokom. Samozrejme ju rešpektujem, no keď spolu trénujeme, rešpekt musí ísť bokom, inak to nejde. Je pravda, že keď ideš proti niekomu, koho nepoznáš, nevadí ti, že mu ublížiš. Lenže keby som šla proti niekomu, koho tak dobre poznám, asi by to nebolo až také jednoduché. Neviem. Sama by som bola zvedavá na to, ako by to prebiehalo.

Szabovú stoplo na istý čas tehotenstvo. Ako to do budúcnosti vidíš ty, čo sa týka týchto vecí? Chceš si najskôr vybudovať slušnú kariéru a až potom zakladať rodinu alebo by si sa podobnej pauze nebránila?

Rodina pre mňa znamená veľmi veľa a jedného dňa by som určite chcela byť matka, ale mám to trocha inak nastavené. Cítim, že som sa pre tento šport narodila, a preto ho mám ako prioritu. Je u mňa na prvom mieste, aj keď veľa ľudí môže povedať, že to je sebecké. Je to proste súčasť mňa.

Odporúčané
Film o Vémolovi tvorcovia začali natáčať ešte pred 15 rokmi, keď robil vyhadzovača v Londýne. Premiéru má už tento mesiac Film o Vémolovi tvorcovia začali natáčať ešte pred 15 rokmi, keď robil vyhadzovača v Londýne. Premiéru má už tento mesiac 15. januára 2024, 13:00

A rodinu mám stále okolo seba. Ja to beriem tak, že aj keby som aj nemala vlastné dieťa a bola by som už na to staršia, pokojne by som si dieťa adoptovala, nevadilo by mi to. To dieťa človeka v kariére predsa len na nejaký čas zastaví a pre mňa ten šport znamená príliš veľa na to, aby som sa ho takto vzdala. Takže to určite nemám tak skoro v pláne.

Veronika Smolková s UFC zápasníkom Paddym Pimblettom.
Veronika Smolková s UFC zápasníkom Paddym Pimblettom. Zdroj: Archív Veroniky Smolkovej

Spomenula si raz aj to, že sa chceš časom dostať do najvyššej MMA ligy, teda UFC. V Amerike si už zápasila, ako na teba tá krajina pôsobí? Vedela by si si tam predstaviť v prípade úspechu aj žiť?

Žiť by som tam asi nechcela, pretože vždy, keď som tam bola, tešila som sa už na to, ako pôjdem zase domov. (smiech)

Prečo?

Je to úplne iná mentalita. Všetko je strašne veľké, všetko je príliš ďaleko. Nebola som na to zvyknutá. A nebola tam skoro nikde pitná voda. (smiech) Vadilo mi to, že sa tam nemôžem všade len tak napiť. Zabudla som na to a potom mi bolo zle. Každý na Slovensko nadáva, ale mne sa tu extrémne páči. Ja som tu spokojná a neviem si predstaviť, že by som odpustila natrvalo môj gym, keďže som tam v podstate vyrastala. Mám tam fakt skvelých trénerov.

Nevedela by som si teda teraz predstaviť život v zahraničí, ale zase na druhej strane, keby prišla dobrá ponuka... je tam zase super to, že tí ľudia skutočne prajú športovcom, respektíve bojovníkom. V tomto sú úžasní, úplne inak to berú. My sme dosť zaostalí v tomto smere.

Odporúčané
Modelka Denisa Ryndová o vzťahu s Tomášom Le Sym: Dlho som sa tomu bránila. Nevedela som, či je to úplne chalan pre mňa (Rozhovor) Modelka Denisa Ryndová o vzťahu s Tomášom Le Sym: Dlho som sa tomu bránila. Nevedela som, či je to úplne chalan pre mňa (Rozhovor) 13. januára 2024, 9:30

V Amerike som šla po ulici a každý sa so mnou chcel fotiť, a to len videl, že mám bojové oblečenie. Neberú bojové športy tak negatívne, len ako niečo násilné, baví ich to pozerať. Plus organizácia tam bola tiež super, veľmi dobre sa o nás starali. Len ja až tak dobre neovládam angličtinu, tak som tam toho veľa nerozumela. (smiech)

A snažíš sa v tej angličtine zdokonaliť popri športe?

Učím sa. Akože ja mám skôr problém rozprávať po anglicky. Aj keď mi tam celkom rozumeli a vraveli, že hovorím super. No oni sú takí, že si cenia, už len keď sa človek trocha snaží s nimi komunikovať v ich jazyku. Rozhovor v angličtine by som však asi nešla robiť, lebo to by potom boli z toho vtipné videá na internete. (smiech)

Kedy ťa najbližšie uvidíme v klietke?

Dúfala som, že to bude ešte tento rok, aj to tak pôvodne malo byť. Len sme ponuku, ktorá prišla, museli s trénermi odmietnuť. Musela som sa trocha skrotiť. Povedala som si, že nemôžem byť až taká tvrdohlavá, pretože mala som šesť zápasov tento rok a je to fakt extrémne veľa. To niekto nemá ani za tri roky, takže som potrebovala trochu pauzu.

Musím už myslieť aj na to, že v MMA sa skóre berie inak než v ostatných bojových športoch. Ľudia si všímajú, že mám dve výhry a tri prehry. Nikto nehľadí na to, či som tam podala dobrý výkon, ide o konečný výsledok. Ďalší zápas by mal byť teda až začiatkom budúceho roka.

Na záver by som ešte rád prebral tvoje tetovania, ktoré sa nedajú nevšimnúť. Môžeš priblížiť, koľko ich máš, kde všade a čo pre teba znamenajú?

Mám 18 tetovaní a vždy som si ich dávala po etapách, že päť naraz alebo tri naraz. (smiech) Vždy si ich dávam čo najviac naraz, aby sa mi to mohlo rýchlo zahojiť a mohla som začať znova s trénovaním. Medzi najviac významné je pre mňa tetovanie motýľa. Symbolizuje pre mňa slobodu.

Odporúčané
Nečakaná zmena na karte Fabriq 4 dva týždne pred zápasom. Hromek odstúpil, Bartl sa musí pripraviť na nového súpera Nečakaná zmena na karte Fabriq 4 dva týždne pred zápasom. Hromek odstúpil, Bartl sa musí pripraviť na nového súpera 10. januára 2024, 15:00

Na rebrách mám ďalej vytetované „Born to fight“. To bolo vlastne moje prvé tetovanie. Na ruke mám nápis Brave a na chrbte mám vytetované Buď trpezlivý, všetko príde v správny moment. Ostatné sú len také blbosti, kvietky a srdiečka. (smiech) Páčia sa mi také „jemné“ tetovania. Nemusia mať pre mňa význam, stačí, že sa mi proste páčia.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @veronika.smolkova.02

Domov
Zdieľať
Diskusia