Mesto v meste, kontajnery, kultúra a párty
Okrem toho, že ťa Gdansk zrejme očarí historickým centrom a farebnými domami podobnými tým v dánskej Kodani, nájdeš tam aj zopár skvelých miest, kde môžeš vypustiť paru. Jedným z nich je aj kultúrny projekt s názvom 100cznia.
Čo si máš pod týmto názvom predstaviť, vysvetľuje opis na TripAdvisore: „Pomocou nákladných kontajnerov v gdanskej lodenici vzniklo naše vlastné mesto v meste – ekosystém, ktorý priťahuje kombináciou umeleckého neporiadku, sily kultúrnych podujatí, kvalitného jedla a neformálnej atmosféry.“ V neveľkom poľskom meste Gdansk má však tento projekt obrovský úspech, o čom svedčia aj pozitívne skúsenosti ľudí. Odráža sa v ňom moderná gdanská kultúra, nájdeš tu jedlo, koncerty, drinky, tanečné parkety.
„Priestory sú rozdelené podľa druhov nápojov alebo zón vo všeobecnosti. Aj keď niektoré nápojové lístky boli sklamaním. Ľutujeme len to, že sme sem neprišli počas sezóny. Mohlo to tu byť plné ľudí,“ napísal komentár používateľ Rasa K.
Blší trh aj historická tržnica
Na záver ti prinášame aj zopár rád v prípade, že ťa prepadne hlad alebo túžba po zakúpení si nejakého lokálneho suveníru. Ako prvú ti predstavujeme historickú tržnicu v centre mesta, ktorá sa nazýva Hala Targowa. Budova pripomína provinčnú železničnú stanicu z 19. storočia na juhu Francúzska. Čo v nej nájdeš? Všetko od čerstvej zeleniny, ovocia, syrov, zákuskov až po oblečenie.
„Je to nádherná budova s pestrým výberom obchodov/stánkov hlavne s oblečením a potravinami. Môžete si tak doplniť zásoby chleba a koláčov, ak ste ubytovaní v nejakom apartmáne,“ napísal na TripAdvisore používateľ s menom JS-JN. O tom, čo všetko v tržnici nájdeš, napísala aj Eva T.: „... vo vonkajších priestoroch bolo mnoho stánkov so zeleninou, s ovocím, kvetmi, so sušenými hubami (kúpila som si celý balík) či s nakladanou zeleninou. Vnútri boli obchody s látkami, domácimi potrebami, mäsom, rybami, koláčmi aj so sladkosťami.“
Ak uvažuješ nad tým, aký suvenír si so sebou vziať domov, aby bol čo najmenej otrepaný, rada nad zlato znie: navštív blší trh. My sme boli zvedaví, či sa nejaký nachádza aj v Gdansku. A našli sme. Nazývajú ho Pchli Targ w Oliwie a nakúpiť môžeš prísť každú nedeľu.
„Toto miesto je stvorené pre nadšencov prehrabávania sa v neporiadku, lovcov pokladov, usmievavých predavačov, zaujímavých ľudí z iných krajín, turistov prechádzajúcich sa po Oliwskej tržnici,“ píše TripAdvisor. Na blšom trhu nájdeš azda všetko, reálne aj nereálne, vrátane hračiek, drevených výrobkov, kníh, nábytku, starožitností či oblečenia.
„Všetko, čo sa nachádza v pivnici, môže byť užitočné pre niekoho iného. Nachádzame sa na ul. Polanki 1A každú slnečnú nedeľu od 9.00 do 15.00 h,“ píše sa na stránke. Ak sa teda nechceš motať po historických pamiatkach, vieš, kam ísť.
Navštív aj susedné mestá
Počul si už niekedy o takzvanom Trojmeste? Ide o tri poľské mestá ležiace na baltskom pobreží, medzi ktoré patrí, samozrejme, aj Gdansk. Ďalšie dve sa nazývajú Gdyňa a Sopot a názov Trojmestie vznikol pre ich blízkosť a výborne prepojenú infraštruktúru. Práve Gdansk je z trojice najstarším, pričom turistov láka najmä na historické centrum.
Napríklad taký Sopot ťa však zaujme úplne iným šatom, mestský vibe totiž dopĺňa moderná architektúra. Zaujímavosťou je, že sa doň z Gdanska dostaneš nielen dopravným prostriedkom, ale napríklad aj pešo po pláži. Z trojice sa popularite asi najmenej teší Gdyňa, ktorá je z nej najmladšia. Vybudovaná bola na začiatku 20. storočia ako mesto, v ktorom vyrastie nový prístav. Na futuristickom meste sa tak mali možnosť vyblázniť mnohí architekti z Poľska, čo z neho robí symbol slobody a nových príležitostí.
TripAdvisor ti okrem konkrétnych miest ponúka aj rebríčky 15 najlepších vecí, ktoré sa dajú v danej oblasti robiť. Ak by ťa zaujímalo, čo robiť v Gdyni a Sopote, klikni na prelinky.
Vedel si, že...?
Okrem barov a trhov v Gdansku nájdeš aj výnimočnú historickú stavbu, ktorá sa pýši jedným „naj“. Je ňou Bazilika nanebovzatia Panny Márie a drží si prvenstvo ako najväčší murovaný kostol na svete. Dovnútra sa zmestí až 25-tisíc ľudí a vstúpiť do nej môžeš cez niektorú zo siedmich brán so zaujímavými názvami, ako napríklad Brána výrobcu kabeliek. Dostaneš sa k nej po ulici Podkramarska alebo z druhej strany, kde ju lemuje spomínaná Piwna ulica.
Ďalšou zaujímavosťou je aj fakt, že Gdansk má vlastný Golden Gate. Nejde však o žiadnu repliku populárneho červeného mosta v San Franciscu. Brama Złota, ako ju nazývajú, sa nachádza na konci ulice Długa. Je murovaná, s kamenným obkladom a so sochárskou výzdobou, zdobená nástennými maľbami a pozlátenými ornamentmi. Brána má okrem toho diamantové klenby a pohľad z nej na Dlhú ulicu je veľmi „instafriendly“. Ak by ti predsa len počas pobytu chýbali historické pamiatky, vieš, ktoré môžeš navštíviť.