Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. septembra 2023, 14:30
Čas čítania 7:04
Eduard Starkbauer

Zahrali sme si na automatoch v bratislavskej a košickej herni: Bankovky v igelitke a z krupierov gambleri. (Reportáž)

REFRESHER HAZARD REPORTÁŽE ZO SLOVENSKA
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Zažili sme šťastie začiatočníka, nával nadšenia a hnevu i kázeň o prínosoch herní.

Štyridsiatnik v podguráženom stave s vysokým pohárom piva škúli na obrovský svetielkujúci monitor a opakovane stláča gombík „štart“. Za 5 minút prehrá 30 eur a zmizne pred barom. Keď ho zahliadneme po chvíli opäť a s čerstvou pivovou penou, „kŕmi“ už iný stroj v družnej debate s miestnym prevádzkarom. Personalizovaný štokholmský syndróm, pomyslíme si s kolegom.

Sledujeme, ako si hráč sadol za rovnaký automat, aký pred chvíľou obsluhovala fajčiaca rovesníčka. Používala pri tom taktiku obsluhy dvoch strojov naraz. „Wow, to sa dá?“ pýtame sa jej v úprimnom ohromení. „Jasné, len musíte mať veľa peňazí,“ odpovedá. V herni ozdobenej gýčovými sochami a reliéfmi imitujúcimi staroveký Rím ju už neskôr nevidíme.

Ak na sebe alebo svojom blízkom badáš príznaky patologického hráčstva, existuje niekoľko kliník, ktoré dokážu s touto závislosťou pomôcť. Skúsení odborníci môžu pomôcť pri kompulzívnych poruchách aj anonymne.
Ak máš obavu, že sa staneš závislým, môžeš sám požiadať o zápis do registra z hazardu vylúčených osôb. Vstup do herní má na Slovensku zakázaný takmer 117-tisíc ľudí. Najviac ich je medzi poberateľmi sociálnych dávok a tými, ktorí sú s nimi v jednej domácnosti.

Šťastie začiatočníka a nálada, ktorá praje introvertom

Do jednej z desiatok herní v bratislavskom Novom meste vstupujeme po zazvonení cez dvojité posuvné dvere. Ovanie nás všadeprítomný hustý cigaretový pach a pre zatemnené okná strácame kontakt s vonkajším svetom. Fun rádio hrá „tie najlepšie letné hity“. Prírodu nahrádzajú plastové kvety a akvárium so živými rybami.

Herňa
Zdroj: Wikimedia/Tristan Surtel

„Dá sa stávkovať len papierovkami, takže od 5 eur vyššie,“ šokuje nás prevádzkarka. Keďže sme sa zaprisahali, že do skúmania ekosystému herní neinvestujeme viac ako 10 eur na jednu prevádzku, precitneme.

Odporúčané
Kysučan Peter je majstrom sveta vo fackovaní. Ukázal mi, ako vypína o 50 kíl ťažších chlapov (Reportáž) Kysučan Peter je majstrom sveta vo fackovaní. Ukázal mi, ako vypína o 50 kíl ťažších chlapov (Reportáž) 14. novembra 2023, 9:30

„Ruleta je tu len automatická,“ znie ďalšie upozornenie, keď hľadáme kasínovú klasiku. To, že na zamestnancov tu rozhodne výhry nemíňajú, si uvedomíme, keď nám rovnaká žena donesie k spomínanej rulete rozlievanú kokakolu zadarmo. Bezplatne sme si mohli dať ešte iné nealko a kávu. Za alkoholické nápoje sa už platí.

Prvých 5 eur prehráme na automate, ani nevieme ako. Pripíšeme to neskúsenosti. Keďže si chceme potenciálne poslednú 5-euráčku užiť vo veľkom štýle, sadáme si za najpôsobivejší automat s polohovateľným kreslom pred zakriveným veľkoplošným monitorom.

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 142019 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko hodín strávil rekordér v košickej herni.
  • Ako si hráči vybíjajú zlosť.
  • Prečo sa skončila zlatá éra herní.
  • V čom sú riziká povestného šťastia začiatočníkov.
Domov
Zdieľať
Diskusia