Turisti sú dar od Boha, domáci ti ponúknu kopu jedla
Nie jeden návštevník, ktorý zavítal do tejto krajiny, povedal, že Gruzínci sú najpohostinnejší ľudia na svete. Istý pán Alex Tilson, ktorý cestoval po Gruzínsku bicyklom, potvrdzuje slová mnohých.
„Na rozdiel od iných spôsobov cestovania ak prídete ako ‚veloturista‘ (turista na bicykli, pozn. red.), okamžite vzbudíte zvedavosť a rešpekt. Budete prijatí s otvorenou náručou. Doslova nás viacero ľudí ťahalo rôznymi smermi a prosili nás, aby sme u nich zostali. Nie pre finančný zisk, ale z úprimnej pohostinnosti. Je to úžasné a hlboko sa to dotkne toho, ako budete do konca života zaobchádzať vy s vašimi hosťami. Okrem toho je gruzínske jedlo úžasné,“ napísal.
V súvislosti s pohostinnosťou ťa určite neprekvapí, že v krajine nájdeš aj národný pamätník Kartlis Deda (v preklade Matka Gruzínska, pozn. red.), ktorý sa týči nad hlavným mestom Tbilisi a je symbolom priateľstva a pohostinnosti. Miestni veria, že hosť je dar od Boha, a ku všetkým sa správajú ako ku kráľovskej rodine. Ak ťa Gruzínci pozvú k sebe domov, vedz, že ti určite každých pár minút ponúknu niečo na jedenie alebo na pitie. S najväčšou pravdepodobnosťou ti budú chcieť ukázať okolie, nenechajú ťa za nič platiť a pomoc ti ponúknu vždy a všade.
Jedlá, z ktorých ti „odpadne dekel“
Keď ťa už lokálni pozvú k sebe na návštevu a ponúknu ti jedlo, neodmietaj, lebo budeš ľutovať. Gruzínska kuchyňa je bohatá na množstvo kalorických dobrôt, na ktoré budeš spomínať ešte dlho a možno budeš mať nutkanie si ich doma aj navariť. Napríklad také chačapuri adžaruli ti buď vyvolá okamžitú reakciu na laktózu, alebo sa rozplynieš v jeho chuti. Pritom je jedlo veľmi jednoduché, pozostáva iba zo syra zapečeného v ceste či bielom chlebe, na ktorom je rozbité vajíčko na spôsob „volského oka“.
Ďalšou obľúbenou dobrotou sú taštičky s názvom chinkali. Z vypracovaného cesta sa vytvoria nazberané taštičky, ktoré môžu byť plnené mäsom, zeleninou či rybami. Tie sa na vrcholcoch spoja a uvaria. Vnútri vznikne lahodná šťava, ktorú podľa zvykov ľudia najprv vypijú a následne zjedia uvarené cesto s plnkou. Pozor, vrcholce z cesta sa nejedia.
Pridávame aj jednu chutnú polievku s názvom charčo. Táto tradičná gruzínska polievka v sebe ukrýva množstvo netradičných spojení chutí, ktoré však tvoria chutný výsledok. Má výraznú ostrokyslú chuť a jej základom je vývar z morčacieho mäsa s kosťou. Polievka je hustá a obsahuje naozaj všetko. Nájdeš v nej mäso, varenú ryžu, rajčinový pretlak, mleté vlašské alebo lieskové orechy, cesnak a koreniny. Na záver sa posype koriandrom.