Do TOP 10 sa zmestili blockbustery, artovky, anime aj drámy či komiksovky.
Zdá sa nám, že len prednedávnom sme uzatvorili rebríčky o najlepších hrách, filmoch či seriáloch roka 2022. Odvtedy sme mali možnosť vidieť znovu viacero kvalitných filmov, aj keď prvý polrok je zatiaľ v porovnaní s tým predošlým v roku 2022 o čosi slabší. Čo by si si teda mal spätne napozerať?
10. Aftersun 7,5/10 (Charlotte Wells)
Film zachytáva dovolenku otca s dcérou v 90. rokoch v tureckom prímorí. Hlavnými postavami sú mladý rozvedený otec Calum (Paul Mescal) a jeho 11-ročná dcéra Sophia (Francesca Corio).
Pohodové vystupovanie otca, ktorý nepokazí žiadnu zábavu a baví sa tým, že ho okolie považuje skôr za staršieho brata Sophie, však zastiera znepokojivú pravdu o jeho psychickom stave a vzťahu s dcérou.
Film ukazuje intenzívne životné udalosti v rodičovstve a zároveň pôsobí nostalgicky. Snímku treba vidieť už len pre fantastický herecký výkon Paula Mescala.
9. Tár 7,5/10 (réžia: Todd Field)
Tár je úchvatný film. Režisér Todd Field diváka okamžite vtiahne do deja a zložitej charakterizácie hlavnej postavy. Tou je slávna a úspešná dirigentka Lydia Tár v podaní nádhernej Cate Blanchett. V snímke postupne rozoberá jej charakter a diváci čoraz hlbšie prenikajú do jej problematického prístupu k ľuďom.
Je až fascinujúce, aký záujem dokáže režisér vzbudiť aj v tých ľuďoch, ktorí klasickej hudbe vôbec nerozumejú. Bohužiaľ, snímke v druhom akte trochu dochádza dych a režisér ju zbytočne natiahol trochu nudnejšími pasážami. V záverečnej polhodine však znovu naberie dych a ponúkne strhujúci pohľad na pád veľkej osobnosti.
8. A Thousand and One (Byt č. 10-01) – 8/10 (réžia: A. V. Rockwell)
Inez je slobodná matka, ktorá vychováva 6-ročného chlapca Terryho. Čerstvo ju prepustili z väzenia a ona sa rozhodne, že jej synovi bude najlepšie, keď bude žiť s ňou. Unesie ho a začnú žiť nový život. Film zobrazuje viaceré dôležité udalosti v ich životoch a občasné problematické správanie matky Inez. Niečo v príbehu a vo vzťahu medzi nimi dvomi nesedí.
Snímke tak trvá, kým sa dostane k poriadne výživnému príbehu a zápletke, ktorá jej dodá veľmi dôležitý a funkčný emocionálny presah. Keď sa to však konečne stane, nedokážeš sa odlepiť od plátna. Vo filme excelujú herci, dialógy a stavba príbehu. Vzťah chlapca Terryho s priateľom jeho matky môže niekomu pripomínať snímku Moonlight (v dobrom zmysle slova).
7. Guardians of the Galaxy 3 – 8/10 (réžia: James Gunn)
Záver komiksovej trilógie od Marvelu je jej najlepšou časťou. Fungujú tu emócie, vynikajúca dejová línia s Rocketom a celkom aj záporák, ktorý po dlhom čase od Marvelu nestál za prd.
James Gunn nakrútil aj bravúrnu bojovú scénu na jeden záber a vyhol sa predvídateľnému koncu. Po množstve nevýrazných a slabších marveloviek šlo konečne o zaujímavý film. Najväčším negatívom je zrejme zbytočná existencia Adama Warlocka.
6. Are You There God? It’s Me Margaret – 8/10 (réžia: Kelly Fremon Craig)
Táto dráma o dospievaní dokáže diváka rozosmiať, dotlačiť ho k negatívnym emóciám a hnevu, ale najmä si nostalgicky zaspomínať na jeho detstvo. Obzvlášť v prípade, že oným divákom je dievča alebo film chlapci pozerajú s dievčatami, ktoré sú ochotné poskytnúť kontext k niektorým scénam a s úsmevom na perách potvrdiť, že sa niečo podobné stalo aj im.
Film sa odohráva v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Podľa režisérky sa vtedajšie problémy mladých podobali na tie dnešné, takže sa na filme veľmi zabavia všetky generácie.
Tvorcovia len kĺžu po povrchu komplexnejších tém, ako je napríklad ortodoxná viera, no kvality filmu to až tak nezhadzuje. V tomto prípade úplne stačilo, že melancholická dráma dokonalo funguje ako feel good film na zahriatie srdca.
5. Extraction 2 – 8/10 (réžia: Sam Hargrave)
Tvorcovia netflixáckeho hitu Extraction sa prekonali a z hľadiska akcie nakrútili ešte pútavejší a grandióznejší počin. Pokúsili sa aj o vyrozprávanie komplexnejšieho príbehu (aj keď sa to nie vždy podarilo) a vymysleli ešte komplikovanejšie kaskadérske kúsky a choreografie bitiek.