Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
16. apríla 2023, 12:30
Čas čítania 11:48
Lukáš Čelka

Zažili sme desivú noc na Bojnickom zámku plnú nevysvetliteľných udalostí. Zazreli sme čiernu paniu a ducha chlapca?

Zažili sme desivú noc na Bojnickom zámku plnú nevysvetliteľných udalostí. Zazreli sme čiernu paniu a ducha chlapca?
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
REFRESHER PARANORMÁLNE JAVY REPORTÁŽE ZO SLOVENSKA STRAŠIDELNÉ DOMY STRAŠIDELNÉ PRÍBEHY
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný NSFW obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov (zobraziť obsah)
späť na hlavnú stránkuSpäť

Zámok podľa zamestnancov ukrýva desivé tajomstvá, ktoré sme sa pokúsili odhaliť.

Čierňava, ktorá sa vznáša nad Bojnicami, sa v stotine sekundy premení na hotovú katastrofu. Prudký lejak a silný vietor bičujú do okeníc majestátneho zámku, akoby ich chceli vytrhnúť z pántov. Veže zahalené v šere noci každú chvíľu ožiaria monštruózne gigantické blesky.

„Už by tu pomaly mali aj byť, či nie?“ spýta sa Vojtech a hodí pohľad na svojho kolegu – ďalšieho herca prezlečeného za strašidlo. Ten len znechutene pokrčí plecami. Dvojica sprievodcov si čakanie na hostí prihlásených na nočnú prehliadku kráti siahodlhou konverzáciou. Počas toho, ako sa rozprávajú v modrom salóne, sa z veže starého hradu ozve zvonenie pevnej linky. Telefóny takýmto spôsobom prepájajú celý hrad, aby personál spolu mohol komunikovať.

„Žeby konečne prišli? Choď to, prosím, zdvihnúť,“ poprosí Vojtech kolegu, aby išiel vybaviť očakávaný hovor. Dvojica sa totiž dohodla s vrátnikom, že keď hostia prekročia brány zámku, oznámi im to s dostatočným predstihom. Musia sa totiž stihnúť nachystať na strašidelnú prehliadku.

Hrobové ticho v zámku prerušil len zvuk telefónu.
Hrobové ticho v zámku prerušil len zvuk telefónu. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Vojtechov kolega vystupuje po zalomenom schodisku na tretie poschodie a potichu pritom nadáva na to, prečo nie je sprístupnený aj telefón na druhom poschodí. „Vždy to musí byť zamknuté! Na prvom poschodí telefón nefunguje a namiesto toho, aby sa využíval ten na druhom, človek sa nachodí ako magor...“ hromží.

Odporúčané
Navštívili sme dom vrahyne: Anna rozštvrtila manžela a jeho kusy hodila do potoka. V príbytku smrti sa teraz dejú čudné veci Navštívili sme dom vrahyne: Anna rozštvrtila manžela a jeho kusy hodila do potoka. V príbytku smrti sa teraz dejú čudné veci 17. júna 2024, 12:30

Len čo sa dostane k telefónu, zvonenie stíchne. Aj tak k nemu pristúpi, vytočí vrátnicu a čaká. Keď sa v slúchadle ozve vrátnikov hlas, zavalí ho otázkami: „Už sú tu? Máme ísť na svoje pozície?“

Vrátnik na druhom konci linky sa nestačí čudovať. „Nie, prečo?“ spýta sa herca. Ten mu vysvetlí, že aj s Vojtechom počuli zvoniť telefón. „Muselo sa nám to zdať. Čakáme ďalej, volaj, keď tu budú,“ zavesí.

V zámku nebol nikto iný, len Vojtech s kolegom.
V zámku nebol nikto iný, len Vojtech s kolegom. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Keď sa vráti do modrého salónu za Vojtechom, povie mu, že vrátnik nevolal. Len čo začnú znovu debatovať, telefón sa rozozvučí znovu. Tentoraz ho ide zodvihnúť Vojtech. Keď dorazí do miestnosti, telefón zmĺkne. Rozhodnutý nenechať nič na náhodu, vytočí vrátnika, ktorý mu vysvetlí, že ani teraz nevolal.

Akokoľvek sa to Vojtechovi zdá divné, za múrmi zámku zažil už všeličo nevysvetliteľné, a tak sa to snaží ignorovať. S ďalším účinkujúcim začnú vtipkovať, aby odľahčili napätú situáciu. Smiech ich však rýchlo prejde, lebo znova začujú zvonenie pevnej linky. Zazvoní najprv na treťom poschodí, potom na druhom a nakoniec aj na konci chodby, na ktorej sa nachádzajú.

Odporúčané
Prekliatie obrazu plačúceho chlapca: jeho majiteľom vyhoreli domy do tla. Plamene ušetrili len maľbu Prekliatie obrazu plačúceho chlapca: jeho majiteľom vyhoreli domy do tla. Plamene ušetrili len maľbu 16. mája 2024, 16:30

„Žeby už niekto opravil aj tento telefón?“ obaja herci, zvedaví a napätí, idú telefón skontrolovať. Zatiaľ čo do okeníc stále narážajú ťažké dažďové kvapky, za múrmi hradu je ticho. Okrem vŕzgania parkiet pod ich váhou a zvonenia telefónu nepočuť nič. Keď stoja v blízkosti pevnej linky, zvonenie je natoľko hlučné, až im trhá uši.

Vojtech pristúpi k telefónu a zodvihne ho. Slúchadlo je hluché. Jeho vydesený kolega urobí tri kroky dozadu. „Čo sa deje?“ spýta sa ho Vojtech. Kolega len s otvorenými ústami ukáže na napájací kábel pevnej linky. Nie je zapojený v zásuvke. Visí z komody.

Zamestnanci v zámku zažili mnoho desivých príhod.
Zamestnanci v zámku zažili mnoho desivých príhod. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Toto je len jedna z mnohých historiek, ktoré zažil na Bojnickom zámku Vojtech Bartko, režisér hradných podujatí a hier. Tvrdí, že hoci sa to odohralo pred dvadsiatimi rokmi, na pocit, keď zodvihol hluchý telefón, nikdy nezabudne.

„Mnoho ľudí si o Bojnickom zámku na základe rozloženia jeho veží myslí, že je akýsi prijímač či vysielač v kontakte s vesmírom. Hoci som moderný muž a riadim sa ráciom, priestory zámku sú naozaj v niečom zvláštne,“ tvrdí režisér s tým, že ľuďom sa tu až príliš rýchlo menia nálady a emócie. Dokonca tu podľa jeho slov v minulosti organizovali aj rôzne duchárske seansy.

Odporúčané
Z pohostinstva v Kysaku ma vyhnali. Takto vonia komunizmus v obci, ktorá má veľký potenciál (Reportáž) Z pohostinstva v Kysaku ma vyhnali. Takto vonia komunizmus v obci, ktorá má veľký potenciál (Reportáž) 11. mája 2024, 14:30

Vojtechovo rozprávanie nás utvrdilo v tom, že sme na správnej adrese, ak chceme zažiť nezabudnuteľne desivú noc. Najkrajší slovenský zámok má totiž aj svoju tajomnú stranu, ktorú sme sa už tradične rozhodli preskúmať tak, že sme za jeho múrmi strávili noc.

Ešte predtým než sa však na zámok s nami vydáš, radi by sme ti pripomenuli, že navštevovať legendami opradené miesta môžeme len vďaka predplatiteľom. Preto ak sa ti naše dobrodružstvá páčia a chcel by si nás podporiť, môžeš sa pridať do klubu Refresher+.

Zámok z rozprávky

Do Bojníc dorazí naša posádka krátko po štvrtej hodine popoludní. Len čo odparkujeme v hradnej priekope, prekvapí nás sneženie. Hoci nie sme na sneh v apríli zvyknutí, potešíme sa. Veď čo môže byť krajšie než noc na zámku za takéhoto počasia?

Bojnický zámok.
Bojnický zámok. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Z rozprávkových predstáv o príjemnom večeri nás vytrhnú len konverzácie s hradnými zamestnancami. Hoci nám nechcú povedať nič konkrétne, každý, s kým prehodíme niekoľko slov, nás ubezpečí, že zámok má v noci svoju „jedinečnú“ atmosféru.

Náš sprievodca Richard Perniš nás krátko potom, ako sa zvítame, vezme do časti zámku, v ktorej budeme ubytovaní. Potešíme sa, keď zistíme, že miestnosť je vyhriata. Neprekáža nám ani to, že staré plynové kachle prilepené na stenu našej izby neskutočne hučia. Teplo, ktoré nám dávajú, je totiž luxus, aký sme na iných hradoch doposiaľ nemali.

Keď sme prišli na zámok, poletoval sneh.
Keď sme prišli na zámok, poletoval sneh. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Okrem toho, že nám Richard ukáže, kde budeme spať, dohodne si s nami aj nočnú prehliadku hradu. Podľa jeho slov začneme o siedmej večer a skončíme najskôr niekedy po desiatej. Keďže máme pred sebou veľa času, využijeme ho na pokojnú večeru. Predpokladáme totiž, že zvyšok noci taký pokojný nebude.

Nočná prehliadka

Keď začneme spoločne s Richardom prehliadku, na nádvorí hradu je už šero. Turisti odišli ešte pred niekoľkými hodinami a na zámku sme len my, náš sprievodca a vrátnik. Hoci sme dnes večer „VIP“ hostia, Richard začne rovnakým výkladom ako v bežné dni.

Naša prehliadka sa začala za šera.
Naša prehliadka sa začala za šera. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka


Hneď na začiatku jeho rozprávania sa dozvedáme, že hrad pochádza z roku 1113, keď podhradie opisujú v Zoborskej listine. V tom čase však podľa jeho slov existoval iba stredný – pôvodný hrad. Jeho kamenná podoba vznikla až počas 13. storočia. Posledná rekonštrukcia zámku sa datuje do roku 1888. Práve vďaka nej dostal súčasnú neogotickú podobu.

Náš sprievodca Richard.
Náš sprievodca Richard. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Richard nám okrem iného prezrádza, že hoci si s Bojnickým zámkom každý spája Pálfiovcov, hrad mal aj iných majiteľov. Vlastnil ho napríklad aj Matúš Čák Trenčiansky či Matej Korvín. Viac než predošlí majitelia zámku nás však zaujalo to, že je postavený celý na vode.

Odporúčané
V Papuči som sa rozprával so štamgastmi o Lacovi Meliškovi: Prievidžania si „Uja Cibuľu“ pamätajú aj ako futbalistu (Reportáž) V Papuči som sa rozprával so štamgastmi o Lacovi Meliškovi: Prievidžania si „Uja Cibuľu“ pamätajú aj ako futbalistu (Reportáž) 5. mája 2024, 9:30

„Predpokladáme, že stredný hrad tu existuje už od nejakého 8. storočia, pričom podľa nás vyrástol na travertínovej skale. Ide o skalu špeciálnu tým, že vznikla alternatívnym spôsobom, a to hromadením vody a rôznych materiálov. Doslova vyrástla zdola nahor,“ priblíži Richard.

Šepoty aj vŕzganie

Keď sa z nádvoria presunieme do jednej zo 182 miestností hradu, poprosíme Richarda, či by nemohol zhasnúť svetlá. Pre lepšiu atmosféru totiž chceme hradom prechádzať potme, len s baterkou.

Zatiaľ čo nám sprievodca veľmi zaujímavo a podrobne rozpráva o všetkých exponátoch, za našimi chrbtami sa objavia ďalšie dve postavy. Richard nás predstaví a my zisťujeme, že ide o režiséra rôznych hradných podujatí vrátane legendárneho festivalu duchov a strašidiel Vojtecha Bartka, ktorý si so sebou priviedol spoločnosť, dramaturga podujatia 1888. Okrem toho, že režíroval spomínané podujatia, strávil podľa Richardových slov na zámku veľmi veľa času a má nám čo povedať k hradným legendám aj k nevysvetliteľným aktivitám za jeho múrmi.

Realistická maketa hradu obsahuje aj Braillovo písmo pre nevidiacich.
Realistická maketa hradu obsahuje aj Braillovo písmo pre nevidiacich. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Vojtech spoločne s nami prechádza z miestnosti do miestnosti a počúva Richardov výklad. Prvýkrát prehovorí pri realistickej makete hradu.

„Ako môžeme vidieť, hrad je už kompletne prebudovaný a obstavaný. My sa práve nachádzame v priestore pôvodného hradného múru, ku ktorému boli pristavané ďalšie budovy a časti. Tým, ako sa budovalo, vznikali v strednom hrade rôzne štrbiny. Dodnes dokonca existujú rôzne miestnosti medzi schodiskom a vežou, do ktorých sa nedá normálne vojsť, iba poklopom v podlahe,“ ukazuje Vojtech na makete.

Zámok má mnohé skryté miestnosti a chodby. Na fotografii vidíš jednu z nich.
Zámok má mnohé skryté miestnosti a chodby. Na fotografii vidíš jednu z nich. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Podľa jeho slov práve štrbiny a skryté miestnosti môžu vytvárať na zámku ilúziu, že tu počuť hlasy, šepoty, vŕzganie či kroky. „Keď sa tu v noci prechádza človek sám, atmosféra zámku je neskutočná,“ poznamená Vojtech.

Čierna pani

Ako postupujeme ďalej zámkom, Vojtech sa pristaví pri komode v miestnosti s fascinujúcim vitrážovým oknom. Začne spomínať, že keď tu v jeden studený večer asi pred pätnástimi rokmi chystali nočnú prehliadku, zažil niečo veľmi zvláštne.

Odporúčané
Mladý Bratislavčan si otvoril luxusnú čistiareň tenisiek ShinyShoes: Najhoršie, čo môžeš urobiť, je hodiť ich do práčky (Reportáž) Mladý Bratislavčan si otvoril luxusnú čistiareň tenisiek ShinyShoes: Najhoršie, čo môžeš urobiť, je hodiť ich do práčky (Reportáž) 27. apríla 2024, 12:30

„Keď som sem vošiel zo zimnej záhrady – tak ako my teraz –, medzi komodou a dverami stála maličká žena. Bola veľmi nízka, nemala ani meter a pol. Odetá bola v čiernych jednoduchých šatách a spod čierneho závoja, ktorý je zahaľoval tvár, trčala len sinavá brada,“ zaspomína si režisér s priznaním, že sa vtedy veľmi vyľakal.

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
Prístup ku prémiovým článkom
 • Prístup k benefitom
 • Menej reklám
 • 150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
 • Všetky možnosti predplatnéhoMám zľavový kód
  Maj aktívne ročné predplatné REFRESHER+ a získaj lístok na festival podľa vlastného výberu.Zapoj sa do žrebovania
  Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
  Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
  a čítaj všetko bez obmedzení
  Pridaj sa k predplatiteľom
  alebo Odomkni článok cez SMS
  Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 134821 a dočítaj tento článok.
  Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
  Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
  POSLAŤ SMS
  Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
  POSLAŤ SMS
  Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
  POSLAŤ SMS

  Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Kedy vznikla legenda o čiernej panej.
  • Prečo v tohto ducha verili Bojničania až tak intenzívne, že sa k nemu modlili.
  • Čo desivé sa nám stalo v hradnej miestnosti, v ktorej sa kedysi organizovali duchárske seansy.
  • Kedy sme sa museli presvedčiť, či je niečo neznáme v hrade s nami.
  • Komu a prečo sa na hrade zjavuje duch malého chlapca.
  Domov
  Zdieľať
  Diskusia