Postavy nás bavia aj napriek dieram v scenári
Ak od Nočného agenta očakávaš politický triler vrcholovej kvality, tak možno zostaneš mierne sklamaný, pretože tvorcovia nemysleli na úplne každú maličkosť.
Nám to však nevadilo. Síce pri pozeraní narazíš na hŕstku scenáristických dier, ako napríklad vražedné duo, ktoré beztrestne niekoľko dní po sebe zabíja náhodné obete po domoch či parkoviskách bez akéhokoľvek maskovania a nikto naň ani raz nepríde, ale nezatienilo to familiárnosť hlavných postáv. Je vtipné pozerať sa niekoľko hodín na seriál a čakať, kedy sa hlavné postavy konečne pobozkajú. Keď sa to potom udeje, človeka to možno až zaskočí.
Agent Peter Sutherland spočiatku vyzerá ako drsňák, no potom sa z neho stane truhlík, aby to zase otočil a ako najväčší mačo zachránil celú situáciu. Na druhej strane Rose Larkin sa zo zakríknutého kuriatka postupne premieňa na ráznu ženu, ale v deji to prebieha nenúteným a uveriteľným spôsobom.
Výborné sú aj vedľajšie postavy, ktoré sa naučíš milovať alebo nenávidieť, budú ti poriadne liezť na nervy, najradšej by si nimi miestami zatriasol a prebudil ich do reality, ale potom si povieš, že veď to takto naozaj funguje v bežnom zamestnaní, nieto ešte vo vrcholovej politike v Bielom dome. Celý čas budeš v duchu tipovať, kto je zradca, kto je ťuťmák a kto to naozaj myslí dobre.
Miestami naozaj príliš rozťahané
Netflix zrejme dobre vedel, že odpremiéroval chytľavý seriál, pretože tak ako to už v posledných rokoch na tejto streamovacej platforme býva zvykom, aj Nočný agent je svojím trvaním natiahnutý až do prasknutia. V praxi to znamená, že keby tvorcovia odsekli tri epizódy a ich obsah napchali do akčnejšieho vývoja deja, tak by sme si seriál užili ešte viac.
Seriál obsahuje 10 epizód po minimálne 45 minút, a tak si manažéri v Netflixe môžu spokojne mädliť ruky, koľko napozeraných hodín celkovo Nočný agent zbiera.
Za všetko zrejme svedčí fakt, že Nočný agent po necelých dvoch týždňoch od premiéry dostal od Netflixu zelenú na druhú sériu, a tak sa z agenta Petera Sutherlanda očividne stane stálica streamovacej platformy.
Prezidentka čelí zradcovi. Alebo nie?
Odhliadnuc od technikálií seriál pekne ilustruje, čo sa momentálne deje vo svete. Nielen v americkej politike, ale aj v slovenskej spoločnosti, kde aktivita konšpirátorov na internete často presiakne do reálneho sveta a vyústi do násilností.
Tvorcovia sa v Nočnom agentovi nechali inšpirovať americkým konšpiračným hnutím Q-Anon, no keby si pozreli zopár slovenských facebookových skupín, Peter Sutherland by si zrejme pri slovenských konšpirátoroch ani neškrtol.
Ak stále váhaš, či si máš Nočného agenta zapnúť, tak cez Veľkú noc budeš mať ideálnu príležitosť dať mu šancu. My by sme to s čistým svedomím urobili znova, pretože si môžeš precvičiť kritické myslenie pri identifikovaní skutočného zradcu, pri ktorom si ani samotná prezidentka USA nemôže byť ničím istá. Alebo že by bola zradkyňou ona?