Mužov označujú za divných alebo za úchylákov a z videí sa stal na Tiktoku už trend. Hovorili sme aj so Slovenkami, ktoré sa s obťažovaním v posilňovni stretli.
Alžbeta sa cvičeniu venuje zhruba rok. Vraví, že na nepríjemné pohľady si už zvykla, no naozaj jej prekážajú oplzlé komentáre, narážky a návrhy. Dostáva ich opakovane. „Ponúkali mi už odvoz domov (ku mne alebo aj k nim), kardio v posteli alebo že prídu za mnou do ženských spŕch.“
Pre svoju vlastnú ochranu nás požiadala o anonymitu, redakcia jej identitu pozná. Obťažovanie zažívala tak často, že dnes už chodí do posilky s bratom. Až prítomnosť iného muža vyvolala dostatočný rešpekt, aby nevyžiadanú pozornosť od mužov v miestnosti nedostávala.
„Presne preto nechodím ani ja do fitka, radšej cvičím doma!“ reagujú na mnohé podobné príbehy ženy na internete. Na Tiktoku ich bez námahy nájdeš tisíce. Ide o videá s označením #GymCreep. Nahrávajú ich zväčša ženy, ktoré vo fitnescentrách zažili nepríjemné pohľady alebo nejakú formu obťažovania. Videí každý deň pribúda, ide o rastúci trend, ktorý ukazuje, že fitnescentrá ešte stále nie sú pre ženy úplne bezpečné.
Pocit nebezpečia, nepohodlné pohľady a otravné ponuky
Označenie „čudák“ zvyčajne schytajú muži, ktorých sa ženám podarilo natočiť na video. Zvyčajne na ženy počas cvičenia uprene pozerajú, k „čumeniu“ sa v niektorých prípadoch pridáva aj zvláštne prenasledovanie v rámci priestoru. Kamkoľvek ide žena, ide aj muž bez ohľadu na to, čo precvičuje.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako reagovala Alžbeta na nepríjemné situácie, keď dostávala vo fitku nevhodné návrhy.
- Ako by obťažovanie riešila známa sieť fitnescentier na Slovensku.
- Ako ženy prispôsobujú svoj denný plán, aby sa vyhli obťažovaniu.