Sviečková na smotane s knedľou sa v skutočnosti nepripravuje z pravej sviečkovej a chudnúť môžeš aj na bravčovom mäse. Toto by si mal vedieť o najpoužívanejších častiach mäsa.
Vedel si, že niektoré časti bravčového mäsa môžu byť rovnako zdravé ako kuracie prsia? A že sviečková na smotane sa v skutočnosti nepripravuje zo sviečkovej? Ak si už niekedy bezradne hľadel do mraziaceho boxu a premýšľal, čo vlastne urobíš s tým akciovým bravčovým karé a či sa ti za to tvoje telo vôbec poďakuje, tento článok je napísaný presne pre teba.
Prinášame ti prehľad najčastejšie využívaných častí bravčového, morčacieho, hovädzieho a kuracieho mäsa. Pri určovaní výživových hodnôt sme sa riadili kalorickými tabuľkami a najväčšou celosvetovo uznávanou výživovou databázou Nutritionix.
V Refresheri ti pravidelne prinášame zaujímavosti zo sveta gastronómie. Aby ti nič neušlo, nezabudni sledovať tému Gastropriemysel. Staň sa členom Refresher+ klubu a získaš prístup k všetkým článkom.
Bravčové mäso
Nie každé červené mäso musí byť „zlé“, vysoko kalorické či tučné. Bravčové mäso patrí medzi tie s najvyšším obsahom tuku, ale zároveň obsahuje aj veľkú dávku vitamínu B12, draslíka, železa, horčíka a zinku. Už 85 gramov chudého bravčového mäsa ti pokryje viac ako tretinu dennej spotreby tiamínu, niacínu, selénu a vitamínu B6, ktoré sú nevyhnutné na normálne fungovanie tela, píše odborníčka pre Washington Post. Mäso ošípanej obsahuje aj lahodné a zdravé časti, ktoré nie sú o nič horšie ako kuracie prsia.
Bravčová sviečkovica (názov je odvodený od tvaru mäsa, ktorý pripomína sviečku) je najchudšia a najkvalitnejšia časť ošípanej. Častejšie sa stretneš s hovorovým názvom panenka. Na 100 gramov obsahuje len niečo vyše 5 gramov tuku a 20 gramov bielkovín. Na porovnanie, jedna vanička plnotučného tvarohu obsahuje v priemere 25 gramov bielkovín a 9,5 gramu tuku. Sviečkovica má takisto veľa železa, fosforu, horčíka, vápnika, draslíka a vitamínov B, C a A.
Keďže panenka nemá veľa tuku, pripravuje sa veľmi krátko – skús ju napríklad zabaliť do slaniny, narýchlo orestovať na panvici a potom dať na pár minúť dopiecť v rúre. Po tepelnej úprave ju nechaj chvíľu odpočúvať, aby sa v mäse udržala vlhkosť.
Bravčové pliecko patrí medzi stredne tučné (14,2 g tuku/100 g) a najuniverzálnejšie časti bravčového mäsa. Má veľa bielkovín (21 g/100 g). Na rozdiel od panenky je toto mäso ideálne na pomalé pečenie. Skvele sa hodí na prípravu trhaného bravčového – šéfkuchár Jamie Oliver radí, že najjednoduchšie je zabaliť túto časť mäsa do dvojitej vrstvy alobalu (aby sa v ňom udržala vlhkosť), vložiť do rúry vyhriatej na 150 °C a piecť 4 až 5 hodín alebo dovtedy, kým sa nebude rozplývať v ústach.
Krkovička obsahuje od 10 do 15 percent tuku (25 g/100 g), čiže patrí medzi najtučnejšie (a teda aj najchutnejšie) časti bravčového mäsa. V porovnaní s plieckom a so sviečkovou má asi o 5 gramov bielkovín menej. Ide o mäso z hornej strany chrbta – od šije po prednú chrbtovú časť. Keďže je pomerne lacná a jednoduchá na prípravu, krkovička je jedna z najpoužívanejších častí ošípanej. Väčšinou sa z nej pripravujú rezne, opeká sa na panvici, ale aj pečie v celku, griluje či údi.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- V čom je morčacie mäso lepšie ako kuracie a ktoré z nich má viac bielkovín.
- Z akého mäsa urobíš skvelé rezne či známy cordon bleu.
- Ktoré kúsky hovädzieho, morčacieho a kuracieho majú najviac bielkovín.
- Ktoré časti mäsa môžeš pri zlej tepelnej úprave ľahko vysušiť.
- Ktorá časť mäsa sa najlepšie hodí na prípravu ázijských pokrmov.