Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. januára 2023, 9:30
Čas čítania 3:52
Ema Stanovská

Trápi ťa únava, náladovosť alebo brnenie končatín? Možno máš málo vitamínu B. Na tieto potraviny určite nezabúdaj

ZDRAVIE ZDRAVÉ STRAVOVANIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Vegáni často neodhalia nedostatok vitamínu B12 včas, ohrození sú aj fajčiari a ľudia, ktorí pijú alkohol. Toto by si mal vedieť o jednom z najdôležitejších vitamínov v našom tele.

Starajú sa o našu psychiku, náladu, srdce, dobré trávenie aj pokožku. Vitamíny B sú pre naše telo nenahraditeľné, no aj napriek tomu sa o ne niektorí ľudia dobrovoľne oberajú. Existuje až osem druhov vitamínu B, pričom všetky sú kľúčové najmä pre našu nervovú sústavu. Potrebujeme ich dopĺňať v strave, lebo telo si ich samo nedokáže vytvoriť.

Pri nedostatku béčka sa z nás stanú doslova „nerváci“ – môžeme byť bezdôvodne podráždení a náladoví alebo sa cítiť neustále slabí a vyčerpaní. Viaceré štúdie dokázali, že B vitamíny môžu významne zmierniť psychické napätie a udržiavať dobrú náladu.

Nedávny výskum dokonca ukázal, že čím menej vitamínu B prijmeš, tým viac môžeš byť náchylný na úzkosti a depresie. Problém môžu mať napríklad ľudia, ktorí sú neustále v strese, pretože vystresované telo „vysáva“ oveľa viac vitamínu B. Dobrou správou je, že pri normálnom stravovaní by si s jeho nedostatkom nemal mať problém.

únava
Zdroj: Pexels

Refresher píše o zdraví len na základe overených vedeckých faktov a vyjadrení študovaných odborníkov. Všetky články nájdeš v téme Zdravie, ktorú určite nezabudni sledovať, aby ti žiaden neunikol. Podobný obsah môžeme tvoriť aj vďaka členom Refresher+ klubu – ak nás chceš podporiť, staň sa jedným z nich.

Od únavy až k demencii

Príznaky nedostatku vitamínu B sa líšia v závislosti od typu, ktorého nemáme dostatok, hovorí Karin Marček Malenovská, farmaceutka a študentka PhDr. programu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, ktorá vedie úspešný instagramový profil @karin_science.

Odporúčané
Lekárka z celebritnej estetickej kliniky: Kedysi ženy prichádzali s fotkami Kim Kardashian, dnes s Bellou Hadid (Rozhovor) Lekárka z celebritnej estetickej kliniky: Kedysi ženy prichádzali s fotkami Kim Kardashian, dnes s Bellou Hadid (Rozhovor) 19. apríla 2024, 9:30

Striktní vegetariáni, vegáni a ľudia na reštriktívnych diétach môžu trpieť najmä nedostatkom vitamínu B12, ktorý sa nenachádza v rastlinách ani v hubách. Nazýva sa aj kobalamín a zohráva kľúčovú úlohu pre správnu funkciu nervového systému a krvotvorby (teda pre produkciu červených krviniek) a tiež syntézu RNA a DNA. 

Tento vitamín nájdeme najmä v živočíšnych produktoch, ako je mäso, vnútornosti, ryby, vajcia, mlieko a syry. Ľudí, ktorí konzumujú nedostatok týchto potravín, bývajú málokrvní, teda majú menej červených krviniek. Ich svaly a ďalšie orgány sú menej zásobované kyslíkom, ich srdce musí pracovať o niečo tvrdšie, a tak sa títo ľudia cítia často unavení a slabí (rovnaký problém vzniká aj pri nedostatku železa).

ryba
Zdroj: pexels

Deficit vitamínu B12 môže viesť až k vážnym neurologickým komplikáciám, ktoré sa na začiatku prejavujú ako brnenie či mravčenie končatín, poruchy jemnej motoriky, zhoršenie pamäti, zhoršenie rovnováhy v stoji a pri chôdzi (ktorá sa zvýrazňuje v šere a pri zavretých očiach) a zhoršenie zraku.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 128429 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Aké psychologické ťažkosti má človek s deficitom vitamínu B12.
  • Prečo sa nedostatok vitamínu B12 môže prejaviť až po rokoch.
  • Prečo vegáni tento nedostatok niekedy neodhalia včas.
  • Kto by mal vitamíny B prijímať vo forme výživového doplnku.
  • Aké ďalšie skupiny ľudí sú ohrozené.
  • Prečo v minulosti ľudia zomierali na nedostatok B1.
  • Na akých procesoch v tele sa podieľajú všetky B vitamíny.
Domov
Zdieľať
Diskusia