Umelá inteligencia v ChatGPT s tebou dokáže komunikovať bez problémov aj po slovensky.
„Mafie sa vyskytujú v niektorých krajinách, ale Slovensko nie je medzi nimi,“ skonštatoval v konverzácii momentálne najpopulárnejší chatovací bot sveta s názvom ChatGPT. Tento chatovací bot funguje vďaka umelej inteligencii, ktorú jej tvorcovia za posledné roky vytrénovali na nepredstaviteľných množstvách textov a konverzácií.
Vďaka tomu, že umelá inteligencia v ChatGPT je schopná pamätať si veci na základe predchádzajúcich debát, vnímať a prijímať nové informácie, viesť konverzáciu s botom je v tomto prípade celkom prirodzené.
Nemáš pocit, že sa rozprávaš s počítačom, pretože ChatGPT sa naučil, ako správne skloňovať, aké frázy používať, a má dokonca načítané aj informácie o Slovensku. My sme sa ho preto rozhodli otestovať.
V slovenčine sa porozprávaš bez väčších problémov
Ide síce o umelú inteligenciu od spoločnosti OpenAI, no aj tak sme zostali príjemne prekvapení, že chatovací bot s nami dokáže viesť rozumnú konverzáciu v slovenčine.
Všetko funguje veľmi jednoducho. Zájdeš na stránku ChatGPT, zaregistruješ sa napríklad prostredníctvom e-mailu, prečítaš si úvodné odporúčania a môžeš chatovať. Nič viac netreba.
Bot má z pochopiteľných príčin svoje obmedzenia. Tvorcovia vopred upozorňujú, že AI občas vygeneruje fakticky nesprávne informácie, občas sa môže nechať zviesť konverzáciou a vyprodukovať urážlivý obsah, no a na záver musíš počítať s tým, že umelá inteligencia nemá dostatok vedomostí o tom, čo sa vo svete dialo v nedávnych mesiacoch.
Prvé verzie chatovacieho bota ChatGPT vznikli už v roku 2020, no aktuálna verzia je zatiaľ najefektívnejšia a najpresnejšia, akú sa tvorcom podarilo vyprodukovať. Dokáže ti vysvetliť zákonitosti našej planéty, vedecké termíny, ale pokojne sa môžeš vypytovať aj na slovenskú politiku a spoločnosť. A presne to sme spravili my.
Heger v súčasnosti nie je premiérom Slovenskej republiky
Keďže v slovenskej spoločnosti aktuálne najviac rezonuje hroziaci pád vlády Eduarda Hegera, logicky sme sa s umelou inteligenciou pustili do konverzácie práve na túto tému.
Hneď na začiatku nás prekvapila, pretože po prvej úlohe vo veľmi sugestívnom znení „vysvetli, prečo je Eduard Heger stále premiér“ sme sa dočkali odpovede o Igorovi Matovičovi. Prirodzene nás najprv odpoveď prekvapila a prinútila nás zasmiať sa, no vysvetlenie je jednoduchšie.
ChatGPT má obmedzené vedomosti o dianí vo svete po roku 2021, a tak bot zrejme nezaregistroval, že Eduard Heger vystriedal Igora Matoviča na poste premiéra 1. apríla 2021, no aj tak sme sa pobavili. Umelá inteligencia nesklamala ani pri smutnej veršovačke o Igorovi Matovičovi.
Na Slovensku žiadnej mafie niet
Od konkrétnych politikov sme následne v konverzácii s umelou inteligenciou prešli na širšie spoločenské témy. Zaujímalo nás, či je podľa AI Slovensko mafiánsky štát, no ChatGPT nám odpovedal rázne.
„Nie, Slovensko nie je mafiánsky štát. Slovensko je demokratický štát a je súčasťou Európskej únie. Mafie sa vyskytujú v niektorých krajinách, ale Slovensko nie je medzi nimi,“ konštatuje umelá inteligencia. Kiežby to tak bolo naozaj.
ChatGPT má však naozaj úctyhodný všeobecný prehľad o slovenskej spoločnosti, takže ak by ťa zaujímali rôzne otázky o Slovensku, ktoré sa netýkajú aktuálneho diania, tak si dokonca možno niečo nové dozvieš.
Z praktickejších otázok nás zaujímalo, ako sa podľa AI dá na Slovensku zarobiť veľa peňazí, lenže v tejto téme sme ďaleko nedošli. Chatovací bot nás odbil vyčerpávajúcou odpoveďou o tom, že na vysoký plat sa treba dobre učiť, maximalizovať svoje zručnosti aj skúsenosti a potom už peniaze nebudú žiadny problém.
Vyskúšaj si to aj ty, určite sa pobavíš
Aktuálna verzia ChatGPT iba podčiarkuje to, ako ďaleko sa už ľudstvo vo výskume umelej inteligencie dostalo.
ChatGPT síce nemá možnosť prehľadávať v reálnom čase internetové stránky, a tak ti nedokáže odpovedať na to, či podľa neho zostaví budúcu slovenskú vládu trojkoalícia Hlas, SaS a Progresívne Slovensko, ale aj tak sa s ním vieš celkom dobre porozprávať.
Ak máš chvíľu čas a chceš si na vlastnej koži vyskúšať, aké je to komunikovať s vyspelým botom, ktorý dokáže trefne reagovať na tvoje otázky, tak neváhaj a rovno klikaj na vyššie uvedený odkaz. Ktovie, ako dlho bude trvať, kým takéto konverzácie s umelou inteligenciou budeme absolvovať každý deň bez mihnutia oka namiesto debát s kolegami.