Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
24. novembra 2022, 22:20
Čas čítania 0:36
Tomáš Šusták

Viac ako 40 % ľudí na svete stále verí v čarodejnice. Presvedčenie je najviac rozšírené medzi chudobným obyvateľstvom

NEWS SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Viera v čarodejníctvo je aj v dnešnej dobe globálnym fenoménom.

Takmer polovica obyvateľstva planéty stále verí v existenciu zlých čarodejníc a čarodejníkov, ktorí dokážu svojimi schopnosťami škodiť ľuďom. Informuje o tom ČT24, pričom sa odvoláva na štúdiu odborného magazínu PLOS One. 

Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil v 95 krajinách medzi rokmi 2008 až 2017. Zúčastnilo sa na ňom 140 000 ľudí. Z nich až 40 percent uviedlo názor, že niektorí ľudia môžu vysloviť zlú kliatbu alebo zaklínadlo, ktoré spôsobia, že sa niekomu stane niečo zlé. 

Odporúčané
Čarodejnice vraj žijú v odľahlých dedinách dodnes: Vydali sme sa po ich stopách na Oravu a Liptov Čarodejnice vraj žijú v odľahlých dedinách dodnes: Vydali sme sa po ich stopách na Oravu a Liptov 23. januára 2022, 14:30

Viera v čarodejnice sa objavuje v rôznych štátoch sveta v rôznej intenzite. V Tunisku verí v nadprirodzené schopnosti určitých osôb až 90 percent obyvateľov. Presvedčenie je tiež veľmi vysoké v Maroku, Tanzánii alebo Kamerune. Všeobecne možno konštatovať, že viera v čarodejníctvo je rozšírenejšia v chudobných častiach sveta. 

Toto zaujímavé presvedčenie môže mať v určitých prípadoch aj tragické následky. V niektorých štátoch boli zaznamenané útoky na albínov, ktorým pre ich vzhľad pripisujú nadprirodzené schopnosti, ba dokonca aj ich vraždy.

Viera ľudí v čarodejníctvo v jednotlivých krajinách.
Viera ľudí v čarodejníctvo v jednotlivých krajinách. Zdroj: Plos One/Witchcraft beliefs around the world
Domov
Zdieľať
Diskusia