Na to, aby bol takýto technologický „skvost“ stabilný a dokázal sa vôbec odlepiť od zeme, treba mať, pochopiteľne, aj nejaké základné zručnosti a vedomosti.
Expert na vojenské technológie Samuel Bendett nedávno zaujal na Twitteri videom, ktoré zachytáva dron vytvorený z dreva. Nie však precízne vystrúhaný a elegantne povrchovo upravený. Ide skôr o narýchlo pospájané paličky, ktoré je možné nájsť hoci aj v parku na zemi.
Podľa analytika Bendetta tento jednoduchý a minimalistický dizajn založený na šiestich kúskoch dreva dokazuje, že stačí mať batériu, prijímač, niekoľko malých motorčekov, vrtuliek a káblov a dron si ktokoľvek môže poskladať aj doma.
A DIY copter made in Yemen from sticks and a simple motor. Talk about drone proliferation - this is about as simple as it gets. https://t.co/ZijUdQnxRM pic.twitter.com/1Kk6lvqwXf
— Samuel Bendett (@SamBendett) October 28, 2022
Na to, aby bol takýto technologický „skvost“ stabilný a dokázal sa vôbec odlepiť od zeme, treba mať, pochopiteľne, aj nejaké základné zručnosti a vedomosti. Všetky potrebné informácie však možno poľahky nájsť na internete.
Improvizačné drony
Takúto vynaliezavosť v produkcii dronov už preukázali aj bojovníci Islamského štátu, keď v roku 2016 využívali v Iraku a Sýrii komerčné modely upravené preglejkou a polystyrénom.
Masovo produkované drony majú totiž dobrú výbavu a ich nevýhodou je iba krátky dolet. Bojovníci si ich preto improvizačne upravili.
Vo svete sa však už objavili aj drony vyrobené z ryžových koláčikov v rámci projektu Robofood. Asi nepotešíme fanúšikov zdravej výživy, ale podobnosť tejto pochúťky s polypropylénovou penou, ktorá sa zvykne na tieto účely využívať, umožnila výskumníkom zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu vytvoriť čiastočne jedlý dron s veľmi ľahkými krídlami. Kúsky ryžových koláčikov stačí pospájať potravinárskou želatínou a po ukončení letu sa z dronu môžu stať nutrične hodnotné raňajky.