Hoci Katka pre odlišný život takmer úplne stratila kontakt so svojimi rovesníkmi, život na farme by nemenila.
Napriek tomu, že Katka má len dvadsaťosem rokov, spolu so svojím partnerom Reném sa rozhodla vybudovať si vlastnú farmu. Život na samote pritom približuje ľuďom cez profil na Instagrame @farma_pod_polanou.
Keďže je u mladých ľudí pomerne nezvyčajné, aby sa vracali k životu svojich predkov, v rozhovore sme zisťovali, ako ich vnímajú rovesníci. „Napríklad s kamarátmi zo školy nie som vôbec v kontakte, a ak áno, tak len veľmi málo. Oni majú úplne iný život ako ja – nehovorím, že lepší alebo horší, ale úplne iný,“ hovorí Katka.
Okrem iného nám mladá farmárka v rozhovore prezradila, aké je náročné sa v čase inflácie postarať o farmu a zvieratá, v čom majú pri zdražovaní výhodu oproti ľuďom žijúcim v meste, ale i to, či je život na samote naozaj menej stresujúci.
Čo vás s partnerom motivovalo opustiť mesto a odísť na samotu?
Pochádzam z Bratislavy a môj partner je z Dobšinej, čiže z východu. Keď sme sa dali dokopy, fungovali sme spolu len cez víkendy. S rozhodnutím ísť spolu žiť prišla aj otázka kam. Keďže už vtedy sme mali dva kone, hľadali sme si miesto s vyhovujúcou rozlohou a našli sme si toto.
Bolo nám v podstate jedno, kde to bude, išlo nám len o veľký pozemok a aspoň čiastočne obývateľný dom.
Musela som si zvyknúť, že sme veľmi málo spolu (s partnerom), pretože okolo farmy je stále veľa práce.
Spomínaš kone. Znamená to, že ste s partnerom mali vzťah k zvieratám či k farmárčeniu už od detstva?
Jazdila som na koňoch už aj v Bratislave. Keď to však porovnám s tým, čo dnes pokladám za jazdenie – nedalo sa to tak ani nazvať. Ale v podstate áno, vždy som chcela mať zvieratá.
Partner síce býval v paneláku, ale aj on stále chodil k nejakým kamarátom, ktorí mali zvieratá a farmy. Oboch nás to odjakživa ťahalo vydať sa týmto smerom.
Ako ste si zvykali na život na farme? Musela to byť pre vás obrovská zmena, keďže ste na samotu obaja prišli z mestského prostredia.