Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. septembra 2022, 15:30
Čas čítania 3:55
Dominik Vetrák

RECENZIA: 5. séria Cobra Kai (Netflix)

FILMY A SERIÁLY COBRA KAI NETFLIX NETFLIX SERIÁLY NOVÉ SERIÁLY
Uložiť Uložené

Netflix vydal 10 nových častí Cobra Kai. Piata séria je doteraz vôbec najlepšia a ty ju musíš vidieť.

Videli sme už päť sérií tohto seriálu, no až teraz nám to došlo. Cobra Kai je hraná verzia anime formátu a vlastne aj anime príbehu. Tvorcovia sa to ani nesnažia skryť a v piatej sérii naplno využívajú výhody tohto konceptu. Príbeh nemá veľkú logiku, je v ňom však „srdce“ a ty fandíš postavám, aj keď si to nezaslúžia. 

Odporúčané
Rings of Power: Prečo prišli Gandalf a Saruman do Stredozeme až v 3. veku a čo sa stalo po skončení Pána prsteňov? Rings of Power: Prečo prišli Gandalf a Saruman do Stredozeme až v 3. veku a čo sa stalo po skončení Pána prsteňov? 13. septembra 2022, 14:30

Postavy aj naďalej menia strany a nedokážu sa rozhodnúť, koho ľúbia a v aké hodnoty veria. Táto neustála výmena študentov medzi senseimi a ich charakterové otočky o 180 stupňov boli dosť únavné už v minulej sérii, z nejakého dôvodu to však stále funguje.

Tým dôvodom je, že sme ako diváci prijali fakt, že Cobra Kai je hollywoodske anime, ale s nižším rozpočtom a (ne)hercami, ktorých herecké nedostatky sa čím ďalej, tým viac predierajú na povrch.

Cobra Kai
Zdroj: Netflix

Platí to obzvlášť v prípade postavy Sam a jej herečky Mary Mouser, ktorá nezvláda podať dejovo významné či dramatické momenty, a tak snaha tvorcov vyrozprávať prostredníctvom nej významnú dejovú líniu vychádza navnivoč.

Prostredníctvom Sam sa tvorcovia už dve-tri série snažia venovať téme duševného zdravia, stále však nedokázali tému uchopiť emotívne, zaujímavo a komplexne, takže nás už dosť nudí. V novej sérii nás zamrzelo aj to, ako rýchlo sa Miguel a Robyn stali kamarátmi. Je to opak vzťahu, aký majú Daniel LaRusso a Johnny Lawrence.

Bývalí rivali si cestu k sebe hľadali poriadne dlho a nezaobišlo sa to bez problémov, hádok, bitiek a vzájomného pochopenia. Miguel a Robby si jednoducho dajú cez držku a odrazu vidia svet rovnakými očami. Divák z toho necíti dostatočne silnú satisfakciu ako v prípade Johnnyho a Daniela. Dúfame, že nás tvorcovia nebudú opäť otravovať s prípadnými konfliktmi medzi „dnes“ už zmierenými postavami, pretože to by bolo naozaj stereotypné.

Cobra Kai
Zdroj: Netflix

Na piatej sérii môžeme skritizovať aj dejovú líniu Michaela Barnesa, ktorý sa do príbehu vrátil ako dôležitá postava z filmu Karate Kid (Cobra Kai je pokračovanie série Karate Kid s rovnakými hercami). Bohužiaľ, pre dej nemá absolútne žiadny prínos a slúži len ako fan service. Tvorcovia navyše zahodili šancu pridať ho do bojových scén. Možno sa na to už herec necítil, ale v scéne mal neuveriteľnú fyzickú energiu a pôsobil ako parný valec. Škoda, že to nevyužil.

Odporúčané
Vedel si, že na Netflixe môžeš hrať špičkové hry zdarma? Návod, ako na to, a výber 10 najlepších, pri ktorých ušetríš stovky eur Vedel si, že na Netflixe môžeš hrať špičkové hry zdarma? Návod, ako na to, a výber 10 najlepších, pri ktorých ušetríš stovky eur 23. apríla 2024, 14:30

Na záver ešte musíme vysloviť zdesenie nad replikami japonskej senseiky v Cobra Kai, ale je možné, že ju tak scenáristi napísali naschvál. Teraz už k tomu dobrému. Bolo toho extrémne veľa, a aj keď sme sa v podstatnej časti tejto recenzie venovali negatívam, vedz, že pozitívne aspekty a ich dosah na celkovú kvalitu výrazne prevyšujú negatíva. 

Spomínali sme to už v úvode a nebolo to len ploché konštatovanie. Fakt, že Cobra Kai pôsobí ako hrané anime zasadené do amerického prostredia, je zároveň veľkým plusom. Logika tu sem-tam letí von oknom, no dáva to priestor na vtipné a nečakané situácie, ako aj príbehové prekvapenia. 

Cobra Kai
Zdroj: Netflix

Herci a štáb zapracovali aj na bojových choreografiách a súboje vyzerajú zase raz úžasne a pôsobia sviežo. Je to malý zázrak, keďže sa mohlo stať aj to, že by sa súboje jednoducho len opakovali. Veľkú pochvalu dostávajú režiséri a tvorcovia seriálu za to, že sa nesnažia dianie v jednotlivých epizódach umelo naťahovať. Iste, dej s mnohými „zvratmi“ o zradách postáv je obohraný a predlžuje celkový príbeh, no okrem toho smerujú tvorcovia k svojmu cieľu celkom priamočiaro.

Nikdy sa teda nenudíš a hltáš jednu scénu za druhou. Cobra Kai je jeden z najlepších seriálov na takzvaný binge-watching, keď pozeráš jednu epizódu za druhou a nevieš sa toho nabažiť.

Odporúčané
Veľké porovnanie streamingových služieb: Netflix, HBO či Disney, čo sa oplatí najviac a čo je najlacnejšie? Veľké porovnanie streamingových služieb: Netflix, HBO či Disney, čo sa oplatí najviac a čo je najlacnejšie? 21. apríla 2024, 9:30

Milým prekvapením bola krátka scéna zobrazujúca omladenie istej postavy vďaka počítačovým efektom. Na seriál s takýmto rozpočtom sa to tvorcom podarilo neskutočne dobre a navyše to vzhľadom na dej aj dávalo zmysel. 

Cobra Kai
Zdroj: Netflix

Ďalším pozitívom sú postavy, teda až na Sam a Daniela LaRussa. V prípade druhého menovaného máme dojem, že z neho tvorcovia urobili hlúpučkého a až primitívne jednoducho zmanipulovaného človeka, len aby príbeh mohol pokračovať spôsobom, akým potrebujú. Terry Silver je však úžasná postava, oveľa lepšia ako John Kreese. 

Johnny Lawrence je aj naďalej prežitok starej doby, ktorý nedokáže držať krok s moderným modelom správania, slušnosti a politickej či sociálnej korektnosti. Jeho správanie, hlášky z toho plynúce a snaha zmeniť sa z neho však robia azda najkomplexnejšiu postavu celého seriálu.

Najmä je však vďaka tomu jej najvtipnejšou zložkou. Uprostred série sme sa na jeho činoch a dialógoch smiali v každej časti hneď niekoľkokrát. Cobra Kai je aj vďaka nemu jedným z najlepších komediálnych seriálov súčasnosti. 

Cobra Kai
Zdroj: Netflix

Milým prekvapením bola postava Chozena. Báli sme sa, že bude pôsobiť len ako povinný prídavok pre potešenie z filmov Karate Kid (presne to sa stalo s postavou Mika Barnesa). Chozen však funguje jednak ako komické spestrenie, jednak ako prínosný sensei pre všetkých študentov. Je s ním zábava a poľahky zapadol medzi ostatných hercov. 

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Trilery o kanibalovi a mimozemšťanoch, politicky nekorektná akčná jazda aj kultový Hriešny tanec Čo pozerať cez víkend? Trilery o kanibalovi a mimozemšťanoch, politicky nekorektná akčná jazda aj kultový Hriešny tanec 20. apríla 2024, 9:00

Fan service, teda odkazy na predošlé udalosti spojené s niektorými postavami či udalosťami, zapracovali tvorcovia do seriálu dosť výrazne. Väčšina z nich však funguje bez problémov. Aj naďalej prepájajú seriál s pôvodnými filmami zábavným a zmysluplným spôsobom, ktorý ako seriálu, tak filmom dodáva nový rozmer.

Piata séria v tomto aspekte funguje ešte lepšie, a to aj z dôvodu, že scenáristi sa tentoraz viac zamerali na dospelé postavy z filmov, ktoré sú vtipnejšie a lepšie pracujú s odkazmi na kultové filmy. 

Cobra Kai
Zdroj: Netflix

Piata séria Cobra Kai je podľa nás zatiaľ najlepšia. Síce v nej neuvidíš toľko bitiek, no vynahradí ti to humor, skvelé postavy a tempo, vďaka ktorému sa neudržíš a okamžite po skončení epizódy prejdeš na ďalšiu. 

Na sledovaní toho, ako si tínedžeri dávajú do držky, dospeláci pritom hláškujú a hádžu po sebe kunaie, je niečo bizarné a pútavé, čo v nás vyvoláva nielen nostalgiu, ale aj množstvo smiechu. Ak si Cobra Kai ešte nezačal pozerať, okamžite to naprav.

Šiesta séria bude možno posledná, a tak si seriál treba užívať, kým tu s nami ešte je. Piatej sérii udeľujeme osem a pol bodu z desiatich. Nebyť tých opakujúcich sa zvratov a identických príbehových noviniek, šli by sme s hodnotením ešte vyššie. 

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia