Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. septembra 2022, 14:30
Čas čítania 5:24
Dominik Vetrák

Rings of Power: Prečo prišli Gandalf a Saruman do Stredozeme až v 3. veku a čo sa stalo po skončení Pána prsteňov?

FILMY A SERIÁLY PÁN PRSTEŇOV PÁN PRSTEŇOV – SERIÁL (RINGS OF POWER) RINGS OF POWER: VŠETKO, ČO POTREBUJEŠ VEDIEŤ O SERIÁLI
Uložiť Uložené

V záverečnom článku o histórii Stredozeme sa pozrieme na to, čo predchádzalo filmom Hobit a Pán prsteňov, a na to, čo sa dialo po ich skončení.

Dnes uzatvoríme sériu článkov zaoberajúcich sa históriou Stredozeme a celej planéty Arda, na ktorej sa odohrávajú príbehy spisovateľa J. R. R. Tolkiena. V prvom článku sme ti vysvetlili, ako a kto vytvoril planétu, Valinor a Stredozem. V druhom článku sme ti predstavili Númenor, nástup Saurona a celý Druhý vek.

Okrem toho sme ti vysvetlili udalosti prvých troch epizód seriálu Rings of Power, ktorý sa odohráva v Druhom veku. Ak ťa zaujíma, kto asi je záhadný čarodej z nebies, kto je nový vodca ohyzdov Adar či Halbrand, klikaj sem.

Dnes sa pozrieme na Tretí a Štvrtý vek. Málokto totiž vie, čo sa so Stredozemou dialo po tom, čo Isildur porazil Saurona na konci Druhého veku. Udalosti filmových trilógií Hobit a Pán prsteňov sa totiž začali až niekoľko tisícročí po začiatku Tretieho veku. Počas tých tisícročí zažila Stredozem obrovské problémy. 

Odporúčané
Všetko, čo potrebuješ vedieť, aby si pochopil seriál Rings of Power. Vysvetľujeme históriu Stredozeme a prvé veky Všetko, čo potrebuješ vedieť, aby si pochopil seriál Rings of Power. Vysvetľujeme históriu Stredozeme a prvé veky 7. septembra 2022, 14:30
Odporúčané
Rings of Power: Ktoré postavy Pána prsteňov uvidíme v seriáli, ako vznikol a  zanikol Númenor a kde sú Aragornovi predkovia? Rings of Power: Ktoré postavy Pána prsteňov uvidíme v seriáli, ako vznikol a zanikol Númenor a kde sú Aragornovi predkovia? 10. septembra 2022, 9:30
Odporúčané
Rings of Power: Prečo je Númenor taký dôležitý a kto sú Elendil, nový vodca ohyzdov Adar a čarodejník, ktorý spadol z nebies? Rings of Power: Prečo je Númenor taký dôležitý a kto sú Elendil, nový vodca ohyzdov Adar a čarodejník, ktorý spadol z nebies? 11. septembra 2022, 16:30

Roky slnka (Years of the Sun)

Tretí vek (The Third Age)

Tretí vek sa začal potom, čo elfský kráľ Gil-galad a ľudský kráľ Elendil zomreli v boji so Sauronom. Isildur ho však dokázal poraziť a následne Posledná alianca ľudí a elfov v spojení s trpaslíkmi zničila a zahnala Sauronovu armádu. Mocné bytosti Valar vedeli, že Sauron stále nezomrel, no nechceli sa pustiť do ďalšieho súboja so zlom v Stredozemi.

Príchod čarodejníkov do Stredozeme

Báli sa totiž, že kontinent znova spustošia ako naposledy, keď sa po vojne s Morgothom potopila veľká časť územia Stredozeme s názvom Beleriand. Navyše Sauron nebol taký silný ako Morgoth, takže Valar namiesto seba poslali do Stredozeme piatich duchov Maiar zvaných Istari, ktorí na seba prevzali podobu starých čarodejníkov, aby im ľudia skôr dôverovali.

Lord of the Rings Rings of Power
Zdroj: Warner Bros.

Boli to Saruman Biely, Gandalf Sivý, Radagast Hnedý a v neposlednom rade dvojica Pallando a Alatar, známa aj ako Modrí čarodejníci. Tí odišli na ďaleký východ a o ich osude nevieme nič, no je možné, že sa po celý čas snažili ovplyvniť ľudí na východe, aby Sauronovi nepomáhali, a zmenšili tak jeho vplyv na tomto území.

Odporúčané
Finále Rings of Power odhalilo, kto je Sauron a kto je mysteriózny mág, ktorý spadol z nebies Finále Rings of Power odhalilo, kto je Sauron a kto je mysteriózny mág, ktorý spadol z nebies 17. októbra 2022, 10:23

O východnej časti planéty Arda toho nevieme tak veľa, pričom životy a osudy Modrých čarodejníkov sú zahalené rúškom tajomstva. Tieto príbehy majú veľký potenciál a je možné, že práve seriál Rings of Power sa na ne zameria. 

Rozpad kráľovstva Arnor a vznik Rohanu

V Treťom veku vznikol aj Kraj (The Shire), kde sa usídlili hobiti po tisíckach rokov kočovného života. Južania a obyvatelia východu Stredozeme medzitým útočili na Gondor, zatiaľ čo kráľovstvo Arnor jeho vládcovia rozdelili na tri menšie kráľovstvá (Rhudaur, Arthedain, Cardolan).

Každý z troch potomkov zosnulého kráľa si robil nárok na trón, a keďže sa nedohodli, rozdelili si kráľovstvo na tri časti, čo neskôr „dopomohlo“ k tomu, že zaniklo. Gondor len tak-tak odolal svojim nepriateľom, a to aj vďaka pomoci kráľa Eorla Mladého.

Lord of the Rings Rings of Power
Zdroj: Warner Bros.

Práve on pomohol Gondoru v existenčnej bitke na Celebrantskom poli. Bez pomoci Eorla a jeho niekoľkotisícovej armády by Gondor zrejme padol, keďže naň útočili z viacerých strán. Správca Gondoru Cirion venoval Eorlovi územie na sever od Gondoru. Stalo sa z neho kráľovstvo Rohan a obe kráľovstvá odvtedy držali spolu a pomáhali si vo vojnách (dosť sa tomu venuje aj režisér Peter Jackson v Pánovi prsteňov). 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 121072 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ktorý záporák zastúpil Saurona, pustošil Stredozem a zabil posledného kráľa Gondoru.
  • Čo sa dialo pred filmami Hobit a Pán prsteňov.
  • Ako trpaslíci prebudili Balroga a aké vojny viedli s hneď tromi druhmi nepriateľov.
  • Ako režisér Peter Jackson zmenil oproti knihám osud Sarumana.
  • Čo sa dialo vo Štvrtom veku Stredozeme po skončení filmovej trilógie Pán prsteňov.
Domov
Zdieľať
Diskusia