Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. septembra 2022, 16:30
Čas čítania 5:33
Dominik Vetrák

Rings of Power: Prečo je Númenor taký dôležitý a kto sú Elendil, nový vodca ohyzdov Adar a čarodejník, ktorý spadol z nebies?

FILMY A SERIÁLY PÁN PRSTEŇOV – SERIÁL (RINGS OF POWER) RINGS OF POWER: VŠETKO, ČO POTREBUJEŠ VEDIEŤ O SERIÁLI
Uložiť Uložené

Po tomto článku budeš rozumieť všetkému, čo sa udialo a spomínalo v prvých 3 epizódach Rings of Power.

Máme za sebou prvé tri časti seriálu Rings of Power a v každej z nich sa už udialo niečo, nad čím množstvo divákov dvíhalo obočie. Či už išlo o spomenutie Morgotha, Númenoru, niektorých elfov, či ľudských kráľov, táto história Stredozeme je pre mnohých španielska dedina. Veľa ľudí totiž pozná len filmové trilógie Hobit a Pán prsteňov od Petra Jacksona. 

Tolkienov fantasy svet je však neuveriteľne komplexný a bohatý na epické príbehy naprieč desiatkami tisíc rokov. Aj preto sme pre teba pripravili súhrn najdôležitejších udalostí a osobností Stredozeme hneď v troch článkoch.

Rings of Power
Zdroj: Amazon Prime Video

V prvom sme sa venovali zrodu samotnej planéty Arda, na ktorú Tolkien umiestnil svoje príbehy a článok sme uzavreli s ukončením Prvého veku, keď elfovia, ľudia, trpaslíci a Valar porazili Morgotha. Ak nepoznáš niektoré z týchto mien, klikaj na článok, ktorý ti to všetko vysvetlí. 


V druhom článku sme rozoberali Druhý vek, nástup Saurona či zrodenie Númenoru, no a v tom dnešnom sa pozrieme na udalosti prvých troch častí seriálu Rings of Power, ktorý rozširuje Tolkienovu mytológiu o originálne postavy a udalosti, takže nad dejom visí hneď niekoľko mysterióznych otáznikov, a to aj pre znalcov jeho sveta.

Odporúčané
Všetko, čo potrebuješ vedieť, aby si pochopil seriál Rings of Power. Vysvetľujeme históriu Stredozeme a prvé veky Všetko, čo potrebuješ vedieť, aby si pochopil seriál Rings of Power. Vysvetľujeme históriu Stredozeme a prvé veky 7. septembra 2022, 14:30
Odporúčané
Rings of Power: Ktoré postavy Pána prsteňov uvidíme v seriáli, ako vznikol a  zanikol Númenor a kde sú Aragornovi predkovia? Rings of Power: Ktoré postavy Pána prsteňov uvidíme v seriáli, ako vznikol a zanikol Númenor a kde sú Aragornovi predkovia? 10. septembra 2022, 9:30

Kto je tajomný čarodej, ktorý spadol z nebies? Kto je v skutočnosti Halbrand, čo je kráľovstvo Númenor a prečo už vo filmových trilógiách Hobit a Pán prsteňov neexistovalo? Kto je nový vládca ohyzdov Adar a prečo Tolkien rozdelil elfov na veľké množstvo skupín? V čom sú Teleri odlišní od Vanyar a Nandor?

Ak nás podporíš a pridáš sa do klubu Refresher+, dozvieš sa všetko, čo potrebuješ vedieť o seriáli Rings of Power a histórii Stredozeme.

Kto je čarodej z nebies?

Azda najviac ľudí zaujíma, kto je záhadná postava z konca prvej epizódy. Vysoký muž hovoriaci iným jazykom spadol z nebies a zdá sa, že je dosť rozrušený. Je to Sauron alebo nebodaj niektorý z čarodejov ako Gandalf či Saruman? Nazvime ho The Stranger (cudzinec/neznámy). Hrá ho Daniel Weyman a podľa všetkého dokáže pracovať s mágiou. 

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Ak sa tvorcovia budú doslovne držať Tolkienových kníh, žiadny Saruman, Radagast a ani Gandalf to nebude. Tieto postavy zvané ako Istari sú z „rasy“ Maiarov, ktorých druhá najvyššia bytosť v tomto svete pošle do Stredozeme, aby pomohli ľuďom v boji proti Sauronovi.

Odporúčané
Finále Rings of Power odhalilo, kto je Sauron a kto je mysteriózny mág, ktorý spadol z nebies Finále Rings of Power odhalilo, kto je Sauron a kto je mysteriózny mág, ktorý spadol z nebies 17. októbra 2022, 10:23

Z celkových piatich čarodejov dorazili prví dvaja (Alatar a Pallondo, zvaní aj ako Blue Wizard, a teda modrí čarodeji) do Stredozeme v Druhom veku a zvyšní traja v Treťom veku (Saruman, Radagast a Gandalf). Seriál Rings of Power sa však odohráva v Druhom veku, takže by to mohol byť len Alatar či Pallondo. Z kníh o nich skoro nič nevieme. Azda len to, že sa vydali na východ a znižovali tým Sauronov vplyv, čím oslabovali jeho armádu. 

Tvorcovia možno chcú, aby si diváci mysleli, že Stranger bude Gandalf, keďže istá vizuálna podoba medzi nimi je. Navyše sa zdá, že The Stranger bude mať dobrý vzťah s hobitmi. Vysvetľovalo by to, prečo ich má v trilógii Pán prsteňov tak rád. Rovnako ako The Stranger, aj Gandalf komunikoval s hmyzom a dokázal sa hrať s ohňom.

Skôr je to však klam, rovnako ako vzhľad dopadu meteoritu, v ktorom The Stranger spadol na zem. Podobá sa to na Sauronovo oko, ale podľa nás ide o ďalší pokus zmiasť divákov. Kde je teda Sauron? V tomto čase by mal dávať dokopy svoju armádu po predošlej porážke a zrejme ho uvidíme až v neskorších epizódach.

Ako rozdeliť skupiny elfov (Noldor, Vanyar a Teleri)

Keď pravé ruky boha (Valar) menom Eru Ilúvatar (viac sa o nich dozvieš tu) pozvali elfov do Valinoru po tom, čo porazili Morgotha na konci Prvého veku, niektorí sa rozhodli ostať v Stredozemi (Avari) a niektorí sa vybrali do Valinoru (Eldar). Galadriel v tretej časti spomína, že je potomkom slávneho elfa Finwëho a skupiny elfov zvaných Noldor.

Rings of Power
Zdroj: Wikipedia

Teleri – pod vedením elfa Olwëho a jeho brata Elwëho

Nie všetci Eldar sa nakoniec dostali do Valinoru, čoho dôkazom sú Teleri. Tí z nich, ktorí ostali žiť ešte v Misty Mountains, sa volajú Nandori (lesní elfovia). Niektorí ostali na území Beleriand a voláme ich Sindari (siví elfovia). Tí, ktorí sa nakoniec dostali do Valinoru, sa volajú Falmari (morskí elfovia)

Noldor – pod vedením elfa Finwëho

Noldori sa dostali do Valinoru, ale nakoniec z neho odišli. Nasledovali totiž svojho vodcu Fëanora do Stredozeme. Prenasledovali tam totiž Morgotha s cieľom poraziť ho a vziať si späť tri silmarily, ktoré Morgoth ukradol.

Odporúčané
RECENZIA: Rings of Power RECENZIA: Rings of Power 15. októbra 2022, 10:30

Na to však potrebovali lode, ktoré mali ich „bratia“ Teleri. Keď im ich Teleri nechceli dať, vypukla krvavá bratovražedná bitka (Kinslaying at Alqualondë). Bolo to po prvýkrát, keď elfovia zabíjali iných elfov. Valari preto Noldorom zakázali vrátiť sa do Valinoru.

Po smrti Fëanora sa kráľom elfov stal Fingolfing, jeden z najudatnejších a najmúdrejších elfov histórie. Fingolfin bol taký silný, že zomrel až v boji jeden na jedného proti samotnému Morgothovi (dokázal ho pritom ešte zraniť). 

Vanyari – pod vedením elfa Ingwëho

Drvivá väčšina z nich sa dostala do Valinoru, kde aj ostali. 

Prečo sú South Lands také významné? 

Ohyzdi kopú v South Lands tunely, unášajú tam ľudí, elfov a pôda má v sebe takú hnilobu, že otravuje ľudí a zvieratá. To všetko a ďalšie udalosti vyústia v to, že sa zo South Lands stane Mordor, územie ohyzdov a Saurona. 

Na tomto území operuje aj Adar, nový vodca ohyzdov

Adara sme videli na zlomok sekundy na konci tretej epizódy. Niektorí diváci si myslia, že ide o Saurona, ale nezdá sa nám, že by sa Sauron obťažoval trmácať sa po špinavých tuneloch v teple a stretávať sa s radovými elfmi, akým je aj Arnor.

Meno/ohyzd Adar sa v Tolkienových knihách nespomína, no to neznamená, že v nich neexistuje pod iným menom. Tvorcovia seriálu mu mohli dať prezývku, aby aj čitatelia kníh boli v napätí a nevedeli hneď, o koho ide. 

Odporúčané
7. epizóda Rings of Power bola opäť zlá. Seriál je zatiaľ sklamaním roka 7. epizóda Rings of Power bola opäť zlá. Seriál je zatiaľ sklamaním roka 7. októbra 2022, 18:30

Môže to však byť aj celkom nová postava, ktorú tvorcovia seriálu vymysleli na účely príbehu, ktorý chcú vyrozprávať. Adar môže byť ďalší veľký záporák, ale aj obyčajný vodca miestnych ohyzdov. V každom prípade, je veľmi nepravdepodobné, že je to samotný Sauron.

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Už len preto, že ho ako jednu z možností spomínajú elfovia spoločne s Arnorom. Ak tvorcovia chceli utajiť jeho identitu a prekvapiť divákov, zrejme by neprezradili jeho meno po piatich minútach. 

Adara hrá Joseph Mawle, ktorého môžeš poznať ako Benjena Starka zo seriálu Game of Thrones. Adar môže byť pôvodom elf. Jednak by to prekvapilo divákov, jednak je meno Adar elfského pôvodu, ako prezradil Arondir. V online elfskom slovníku Oarf Edhelen sme sa dozvedeli, že Adar znamená otec. Ohyzdi tak svojho nového elfského pána môžu vnímať aj ako otcovský vzor.

Svedčí o tom aj jeden z ohyzdov, ktorý je ochotný kvôli Adarovi pracovať aj vo svetle slnečných lúčov, ktoré ohyzdov očividne mučia. Netreba zabúdať ani na to, že Morgoth vytvoril prvých ohyzdov práve z elfov, takže Adar môže byť jedným z úplne prvých ohyzdov Stredozeme. Je celkom možné, že bude mať aj elfské črty, čo je výsledok nedokonalej transformácie a prvých pokusov Morgotha o stvorenie ohyzdov. 

Bude Halbrand významnou postavou celej Stredozeme?

Ďalším odhalením v tretej epizóde bol Halbrandov pôvod. Muž, ktorý zachránil Galadriel na mori, patrí k honosnému rodu. Jeho predkovia sa v minulosti spolčili s Morgothom, takže to nie je žiadny hrdinský rod. Stále má však právo na svoj kráľovský trón.

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Halbrand sa môže stať kráľom South Lands a Sauron mu neskôr daruje jeden z prsteňov moci. Z Halbranda sa tak môže stať jeden z Nazgulov a pokojne aj ich vodca – čarodejník z Angmaru (The Witch-king of Angmar). 

Kráľovstvo Númenor

Najprv sa však musí dostať z kráľovstva Númenor, ktoré sme si rozobrali v predošlom článku. Ide o ostrov Elenna, ktorý Valari vyniesli z hlbín mora a darovali ho ľuďom, ktorí bojovali na ich strane proti Morgothovi (opak predkov Halbranda).

Odporúčané
10 najväčších rozdielov medzi knihami a filmami Pán prsteňov a seriálom Rings of Power 10 najväčších rozdielov medzi knihami a filmami Pán prsteňov a seriálom Rings of Power 7. októbra 2022, 12:30

Títo ľudia na ostrove založili kráľovstvo Númenor, ktorého prvým kráľom sa stal Elros, Elrondov brat. Žijú stovky rokov a oproti obyčajným ľuďom majú fyzické výhody.

História a význam Númenoru sú poriadne komplexné, takže ti odporúčame prečítať si tento článok, v ktorom sa dozvieš viac aj o Elendilovi, Isildurovi a Anarionovi, ktorí neskôr založia ľudské kráľovstvá v Stredozemi, a to vrátane Gondoru. Dozvieš sa aj to, ako a prečo Númenor padol.

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Ako vidíš, v uplynulých dňoch sme ti predstavili bohatú históriu Stredozeme. Prečo teda spoločnosť Amazon nezačala s vytváraním príbehu postupne od začiatku existencie planéty Arda, na ktorej sa odohrávajú Tolkienove príbehy? Dôvod je jednoduchý – na sfilmovanie týchto príbehov a období nemá spoločnosť Amazon potrebné práva, ktoré stále vlastnia správcovia Tolkienových kníh a jeho potomkovia.

Domov
Zdieľať
Diskusia