Ak by pohotovosť v Ružomberku zanikla, rodičia by museli s deťmi cestovať do blízkeho Liptovského Mikuláša alebo Dolného Kubína.
Osem pediatrov pracujúcich v súkromnej Ambulancii pohotovostnej služby pre deti a dorast v Ružomberku podalo výpoveď z dôvodu vyčerpania. Ich odchod môže znamenať zánik pracoviska a slúžiť by zostala iba zriaďovateľka tejto súkromnej pohotovosti Jana Nosková. Píšu o tom Aktuality.
Nosková tvrdí, že hromadnú výpoveď podali lekári bez toho, aby ju predtým o niečom informovali či vyjednávali lepšie podmienky. Podľa nej mohol tento problém nastať potom, čo z pohotovosti odišla jedna z deviatich doktoriek, a tak sa počet služieb u ostatných doktorov zvýšil.
Riešením by podľa Noskovej mohlo byť, že lekárom prídu pomôcť kolegovia z detského oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. „Toto je riešenie, ktoré som ponúkla. S pomocou lekárov z nemocnice by lekári slúžili dve služby v mesiaci tak, ako to bolo predtým,“ hovorí Nosková. Podľa nej však kolegovia túto ponuku prijať odmietajú.
Na margo jej slov vysvetľuje pediatrička Zora Zdráhalová, jedna z tých, ktorí podali výpoveď, prečo sa rozhodli s ponukou nesúhlasiť. „Situácia v pohotovosti sa stáva nezvládnuteľnou. Pohotovosti v žilinskom kraji sú personálne dlhodobo poddimenzované. V plánovanej reforme primárnej starostlivosti je udaný minimálny počet lekárov na jednu pohotovosť pätnásť a optimum tridsať. V našom kraji ani jedna pohotovosť okrem žilinskej toto minimum nespĺňa,“ objasňuje Zdráhalová.
Problém s nedostatkom lekárov má však celé Slovensko. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo hodnotenie stavu verejnej minimálnej siete všeobecných lekárov a primárnych pediatrov, z ktorého vyplýva, že na Slovensku chýba 400 všeobecných lekárov pre dospelých a 223 primárnych pediatrov.