Hlavné mesto Českej republiky je tradičnou destináciou slovenských výletníkov a toto je bez dlhých úvodov prehľad najlepších pražských podnikov na jedlo a pitie.
Sprievodcu Prahou zostavil foodbloger Čoje. Použil pri tom nielen vlastné skúsenosti, ale aj prieskum množstva ďalších zdrojov od českých aj slovenských foodblogerov, blogy a články a slovné odporúčania od foodies, ktorým dôveruje. Všetky miesta nájdeš aj na tejto mape.
Mäso a tradičná česká kuchyňa
Sú mestá, do ktorých sa chodí ochutnávať pestrá svetová kuchyňa, no najlepšie jedlo v Prahe je tradičnejšieho a lokálnejšieho charakteru. Mesto je unikátne aj tým, že množstvo podnikov nájdeš preplnených turistami a napriek tomu v nich možno nájsť fantastické jedlo.
Najznámejšie starosvetské pražské hospody sú U Fleků, U Zlatého tygra a U Pinkasů, no okrem teba sa o tom dočíta takmer každý turista v takmer každom bedekri, takže podľa toho očakávaj aj zaplnenosť.
Ak si chceš pozrieť, ako sa v Prahe dá pracovať so starosvetskosťou v nových konceptoch, choď do jednej z najväčších reštaurácií, v akej si kedy bol – do reštaurácie Červený jelen v priestoroch bývalej prvorepublikovej banky (určite nevynechaj vécko za trezorovými dverami).
V žánri domácej a mäsovej kuchyne Prahe dominujú podniky skupiny Ambiente. Aj keď ide o sieť a de facto korporát, jednotlivé prevádzky majú veľmi kvalitné a dotiahnuté koncepty a vysokú úroveň jedla, keďže politkou Ambiente je, že každý podnik má ako spoluvlastníka výraznú gastroosobnosť, ktorá je šéfkuchárom alebo garantom podniku.
Sieť taktiež dbá na pôvod svojich potravín a spolupracuje s overenými farmármi po celom Česku.
Vlajkovou loďou Ambiente je jednohviezdičková michelinka La Degustation Bohême Bourgeoise šéfkuchára Oldřicha Sahajdáka, ktorá ponúka jedlá vychádzajúce z českej kuchyne 19. storočia.
Dlhodobou pýchou tejto siete je aj Eska slovenského šéfkuchára Tomáša Valkoviča, do ktorej môžeš zájsť na dlhé raňajky či veľké jedlá a v ktorej si spomenieš na niekoľko bratislavských podnikov, ktorým je pražský originál veľkou inšpiráciou.
Fantastické jedlo nájdeš aj v podnikoch Kantýna (mäsiarsky bufet, určite si daj carpaccio), Naše maso (mäsiarstvo, okrem stejkov a prvorepublikových údenín robia skvelý český burger v „housce“), Čestr (pre zmenu moderný mäsový koncept), Bufet (grilované a smažené jednoduché jedlá), nový podnik s veľmi jednoduchým, no superzaujímavým prístupom k tradičným jedlám U Kalendů či celá sieť českých hospod so skvelým jednoduchým hospodským jedlom Lokál.
Druhou najväčšou českou gastrosieťou je Together a aj u nich platí, že takýto „korporátny“ moloch v českom prostredí nemusí znamenať, že prvoradý je biznis a kvalita a chuť jedla vždy skôr zaostáva.
Najznámejšie podniky tejto siete variace tradičnú českú kuchyňu sú Potrefená husa a Vinohradský parlament, milovníci netuzemského mäsa, najmä rýb a morských príšer, by mali byť nadšení aj v belgickom koncepte Bruxx. Ak nemáš veľký hlad, prípadne ak hľadáš malú bodku za obedom, parádny koncept je aj dvojica chlebíčkových bistier Sisters.
Fantastické podniky podávajúce tradičné české jedlá s vysokou latkou kvality nájdeš, pravdaže, aj mimo Ambiente. Za pozornosť stoja predovšetkým U Matěje, kreatívnejšia finediningová dvojica Výčep a The Eatery či novinka, Francúzskom šmrncnutý Ansámbl.
Medzi ďalšie zaujímavé mäsové koncepty patrí dvojica „pipigrilov“ Kro Kitchen a Kohoutek, mäsiarstvo s bistrom Mikrofarma Praha, vychytené texaské BBQ Big Smokers či bravčové grilované špeciality Pork’s.