Prvé spoločné manévre od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa odohrali počas návštevy Joea Bidena v Tokiu. Čína sa dlhodobo odmieta pridať k odsúdeniu Moskvy za inváziu na Ukrajinu.
Čínske a ruské bojové lietadlá podnikli prvé spoločné manévre od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Prelety štyroch lietadiel nad Japonským a Východočínskym morom sa uskutočnili v čase, keď v neďalekom Tokiu rokovali vrcholní predstavitelia Spojených štátov, Japonska, Austrálie a Indie v rámci skupiny QUAD (Štvorstranný bezpečnostný dialóg). Podľa denníka Financial Times boli všetky zúčastnené lietadlá schopné niesť jadrové zbrane.
Čínske ministerstvo obrany potvrdilo, že po spoločnom hliadkovacom prelete nad Japonským a Východočínskym morom pokračovali štyri stroje do oblasti západného Tichomoria. Podľa Kremľa sa trinásťhodinové spoločné cvičenie odohralo v „striktnom súlade s medzinárodným právom a nebolo namierené voči tretím krajinám“. Podobné manévre uskutočnilo ruské a čínske letectvo aj v rokoch 2019, 2020 a 2021.
Japan has released pictures of Russian and Chinese bombers which came near its airspace as Quad summit was underway in Tokyohttps://t.co/hwTXu7Hs4P
— WION (@WIONews) May 24, 2022
O podozrivých manévroch informoval médiá ako prvý japonský minister obrany Nobuo Kiši, ktorý ich označil za „provokatívne a neakceptovateľné“. „Dva čínske bombardéry typu Sien H-6 sa pripojili k dvom ruským bombardérom typu Tupolev Tu-95 v Japonskom mori a uskutočnili spoločný let smerom do Východočínskeho mora.“
Čína sa dlhodobo odmieta pridať k odsúdeniu Moskvy za inváziu na Ukrajinu a dnešné manévre môžu symbolizovať, že partnerstvo oboch krajín sa ani v ostatných mesiacoch neoslabilo. Čína neustále zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti Taiwanu. Americký minister obrany Lloyd Austin jej manévre označil za nácviky vojenského napadnutia ostrova.