Britské úrady zverejnili fotografie vývoja ochorenia opičie kiahne u človeka.
Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť zverejnil sériu fotografií, ktoré zachytávajú, ako vyzerajú úvodné štádiá ochorenia opičie kiahne. Toto ochorenie sa po svete začalo šíriť pred viac ako týždňom, keď sa prvé prípady objavili vo Veľkej Británii, ale aj v Španielsku, Belgicku či USA a Kanade.
Medzitým Briti identifikovali celkovo 57 prípadov na svojom území a úrady skonštatovali, že začalo prebiehať komunitné šírenie. Upozornili však, že riziko nákazy je medzi bežným obyvateľstvom minimálne, a tak sa momentálne sústreďujú najmä na vyhľadávanie blízkych kontaktov nakazených osôb.
„Vírus sa zvyčajne medzi ľuďmi nešíri ľahko, ale môže sa preniesť prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami alebo kontaktom s predmetmi použitými osobou, ktorá trpí opičími kiahňami, ako napríklad oblečenie, posteľná bielizeň či príbor,“ konštatuje britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť.
Britské úrady vysvetľujú, že medzi prvé symptómy opičích kiahní patria vysoká teplota, bolesť hlavy, svalov aj chrbta, ale hlavne opuchnuté uzliny, únava či zimnica. Medzi prvým až piatym dňom infekcie opičími kiahňami sa na tele zvyčajne objavia vyrážky, ktoré sa postupne zmenia na väčšie pľuzgiere naplnené tekutinou. „Tieto pľuzgiere spôsobia chrastu, ktorá neskôr odpadne,“ konštatuje NHS.
Ochorenie zvyčajne odznie do 2 až 4 týždňov, čo je dôvod, prečo Veľká Británia, ale už aj Belgicko zaviedli pre osoby prichádzajúce do krajiny s podozrením na nákazu opičími kiahňami 21-dňovú karanténu.
„Keďže sa opičie kiahne šíria blízkym kontaktom, bude potrebné zostať v izolácii, ak u teba budú diagnostikované,“ uvádzajú britské úrady. Upozorňujú, že v prípade zhoršenia zdravotného stavu môže byť pacient nútený zostať hospitalizovaný na špecializovanom oddelení v nemocnici.
Briti verejnosť varujú, aby si ľudia dávali väčší pozor na dodržiavanie hygieny. „Pravidelne si umývajte ruky vodou a mydlom alebo používajte dezinfekciu rúk,“ píše NHS. Aby si nákaze predišiel, nemal by si používať tú istú posteľnú bielizeň ani tie isté uteráky ako nakazená osoba, rovnako by si mal predchádzať aj sexuálnemu kontaktu.
V prípade podozrenia na blízky kontakt s osobou, u ktorej sa preukázala infekcia opičími kiahňami, by si mal okamžite kontaktovať svojho lekára.