Alarmujúcim zistením je, že ľudia zrejme nie sú schopní prispôsobiť sa teplejším nociam.
Zvyšujúce sa teploty spôsobené klimatickou krízou skracujú spánok ľuďom na celom svete. Ukázala to dosiaľ najrozsiahlejšia štúdia zverejnená vo vedeckom časopise One Earth.
Do výskumu sa zapojilo 47 000 ľudí v 68 krajinách sveta. Vedci v priebehu 7 miliónov nocí monitorovali údaje o spánku (pomocou inteligentných náramkov) a počasí.
Analýza odhalila, že priemerný človek už teraz prichádza o 44 hodín spánku ročne. To znamená, že asi 11 nocí spí menej ako sedem hodín, čo je čas, ktorý odborníci považujú za optimálnu dĺžku spánku. Podľa vedcov budeme spať čoraz menej hodín, pretože planéta sa aj naďalej otepľuje. Niektoré skupiny ľudí však ovplyvňuje oveľa viac ako iné.
Najviac trpia ženy, starší a chudobnejší ľudia
Výskum ukázal, že oteplenie o jeden stupeň Celzia ženám skrátilo dĺžku spánku o štvrtinu viac ako mužom. Ľuďom nad 65 rokov skrátilo dĺžku spánku dvojnásobne, ľuďom v menej bohatých krajinách trojnásobne.
Dôvodom je, že vyššie teploty odďaľujú nástup spánku. Ľudské telo sa musí každú noc pri zaspávaní ochladiť, ale pri vyšších teplotách je to komplikovanejšie.
To, že ženy sú zasiahnuté viac, si vedci vysvetľujú tým, že ženy majú prirodzene viac podkožného tuku, a preto sa ich telo ochladzuje dlhší čas. Starší ľudia týmto problémom trpia najmä preto, že majú horšiu reguláciu telesnej teploty a spia menej. Ľudia v chudobnejších krajinách zas nemajú prístup k okenným žalúziám, ventilátorom a klimatizácii.
Telo sa teplým nociam nevie prispôsobiť
Portál Guardian pripomína, že globálne otepľovanie má oveľa vážnejšie vplyvy na ľudské zdravie. Predchádzajúce štúdie prišli so zistením, že zvyšujúce sa teploty zvyšujú počet infarktov, samovrážd, psychických porúch, nehôd a úrazov a zároveň znižujú schopnosť pracovať. Podľa výskumníkov tieto problémy spôsobuje aj spomínaný nedostatok spánku.
„Takmer tretinu života strávime spánkom, ale čoraz viac ľudí v mnohých krajinách nespí dostatočne dlho. V tejto štúdii poskytujeme prvý dôkaz v celosvetovom meradle, že nadpriemerné teploty narúšajú ľudský spánok. V skutočnosti môže ísť len o špičku ľadovca,“ povedal profesor Kelton Minor z Kodanskej univerzity v Dánsku.
Znepokojujúce je, že ľudia v experimente neprejavovali žiadne znaky toho, že by boli schopní prispôsobiť sa teplejším nociam.