Rusi na muníciu napísali odkazy, ktorými vysmiali výzvy skupiny Kalusha z Eurovízie.
Rusko zhodilo fosforové bomby na oceliarne Azovstaľ v zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol po tom, čo Ukrajina v sobotu večer zvíťazila v pesničkovej súťaži Eurovízia.
„Na zem prišlo peklo. Do Azovstaľu,“ napísal na platforme Telegram poradca starostu Mariupola Petro Andruščenko. Na sociálnej sieti zverejnil video, na ktorom bol spomínaný útok zachytený. Záznam však nie je možné nezávisle overiť.
Fosforové bomby sú zápalnou muníciou, ktorá sa pri kontakte s kyslíkom vznieti a spôsobí ničivé škody. Na základe medzinárodného práva je ich použitie v zastavaných oblastiach zakázané.
This is what Russians, who are currently bombing Azovstal, wrote on their bombs meant for the defenders after the on-stage plea by Kalush to save Mariupol:
— xena 🌊🇺🇦 (@xenasolo) May 15, 2022
- “for Azovstal, just like you asked”
- “We heard the call to f up Azovstal hashtag Eurovision” pic.twitter.com/GX5fzV268a
Andruščenko zverejnil aj fotografie znázorňujúce nápisy na bombách, ktoré naznačujú, že boli zhodené v reakcii na víťazstvo Ukrajiny v Eurovízii. Zdroj fotografií nebol známy, na munícii však bolo v ruštine napísané: „Kalusha, ako bolo požadované! Do Azovstaľu.“ Na inej munícii zase svietil anglický nápis spoločne s dátumom 14. máj: „Pomôžte Mariupolu. Pomôžte Azovstaľu hneď teraz.“
Tieto slová vyslovil spevák ukrajinskej skupiny Kalush Orchestra po víťazstve v súťaži Eurovízia. Členovia skupiny požiadali svet, aby spoločnými silami pomohol evakuovať zostávajúcich vojakov aj civilistov z oceliarní Azovstaľ v Rusmi okupovanom Mariupole.
Rusko bolo z pesničkovej súťaže Eurovízia vzhľadom na vojnu na Ukrajine vylúčené. V obliehaných oceliarňach v Mariupole sa podľa tvrdení Ukrajiny stále nachádza približne 1 000 ľudí. Pokusy o ich záchranu sa ukázali ako komplikované, odmietajú sa však podriadiť ruským výzvam, aby sa vzdali.
V uplynulých týždňoch sa vďaka iniciatíve Organizácie Spojených národov i návšteve jej šéfa Antónia Guterresa z Azovstaľu podarilo evakuovať niekoľko desiatok detí, žien a starších ľudí, no množstvo civilistov v oceliarňach zostáva dodnes.