Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
9. apríla 2022 o 9:11
Čas čítania 0:51
Ema Stanovská TASR

Za obmedzovanie práva žien ísť na potrat môžeš ísť v Španielsku do väzenia. Novela zákona má chrániť ženy pred obťažovaním

Za obmedzovanie práva žien ísť na potrat môžeš ísť v Španielsku do väzenia. Novela zákona má chrániť ženy pred obťažovaním
Zdroj: Unsplash/Getty Images/Pablo Blazquez Dominguez
NEWS SPRÁVY ZO SVETA ŽENSKÉ ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Každý, kto by ženám odoprel právo na umelé prerušenie tehotenstva, sa dopúšťa trestného činu, za ktorý môže hroziť až rok za mrežami alebo verejnoprospešné práce.

V Španielsku v najbližších dňoch vstúpi do platnosti novela trestného zákona, ktorá bude ženy prichádzajúce na potratové kliniky chrániť pred zosmiešňovaním či obťažovaním. Španielsky senát ju schválil v stredu. TASR správu prevzala od agentúry AP a denníka The Guardian.


Novela zákona vstúpi do platnosti zverejnením vo vládnom vestníku, čo by sa mohlo udiať v priebehu budúceho týždňa. Píše sa v nej, že každý, kto by ženám odoprel právo na umelé prerušenie tehotenstva, sa dopúšťa trestného činu, za ktorý môže hroziť až rok za mrežami alebo verejnoprospešné práce. Vzťahuje sa aj na obťažovanie zamestnancov potratových kliník.

Väčšina gynekológov ich odmieta vykonávať

Novela je namierená najmä voči účastníkom pro-life protestov pred týmito zdravotníckymi zariadeniami. Tí však vyhlásili, že pred nemocnicami sa stretávali preto, aby sa modlili a ponúkali ženám pomoc. Španielska národná Asociácia akreditovaných nemocníc poskytujúcich umelé prerušenie tehotenstva však uviedla, že každoročne zaznamenáva až 100 prípadov obťažovania žien pred potratovými klinikami.


V Španielsku sú umelé prerušenia tehotenstva do 14. týždňa legálne od roku 2014. The Guardian však dodáva, že väčšina gynekológov v krajine ich aj tak odmieta vykonávať.

Mohlo by ťa zaujímať:
Nahnevaný Heger odkazuje Ficovi a Pellegrinimu: Odídťe do ruskej politiky, tam patríte
Boeing prepravnej spoločnosti DHL sa po núdzovom pristátí zlomil na polovicu
Ukrajinci ukradli Rusom ničivé termobarické raketomety. Teraz ich nimi začali prvýkrát bombardovať
Domov
Zdieľať
Diskusia