Heui Yeon Kim otvoril v roku 2008 prvú kórejskú reštauráciu v Bratislave Maehwa. Minulý rok vznikla sesterská prevádzka blízko centra K-BAB by Maehwa. Svoje si tu nájde každý – dokonca aj ten, kto exotickú kuchyňu nemá v obľube.
„Naším zvykom je návštevu pohostiť pohárikom soju a ľahkým občerstvením,“ hovorí sympatický majiteľ prvej kórejskej reštaurácie na Slovensku Heui Yeon Kim a nalieva nám najpopulárnejší kórejský alkohol soju (sodžu). Pripravuje sa podobným spôsobom ako vodka, no z ryže. Má takisto oveľa nižšie percento alkoholu – 17 až 23 %. Tradične sa „šotuje“ a ničím sa nezapíja.
„Keď vám nalieva starší, mali by ste držať štamperlík oboma rukami. V Kórei je to znak úcty,“ vysvetľuje Kim a my poslúchneme. Hoci alkohol vonia a vyzerá ako bežný destilát, po odpití nás nestrasie a dokonca na jazyku cítime jemný závan sladkosti. Robí sa z neho aj variácia drinku „bomb shot“. Ten vzniká jednoducho – zmiešaním štamperlíka soju a pohára piva.
K soju dostávame gunmandu – vyprážané taštičky plnené mäsom a zeleninou, podávané s omáčkou. „Kórejčania vždy jedia, keď pijú,“ dozvedáme sa od manažérky reštaurácie Maehwa Niny Rádsetoulalovej, ktorá kórejskou kultúrou žije – pozná jazyk tejto krajiny a na Slovensku organizuje festivaly a párty s tematikou K-POP.
„Kórejčania sa bavia a pijú viac ako ktorýkoľvek iný národ na svete, sú to ‚vymetači‘ barov,“ hovorí Nina, ktorá Kóreu aj sama navštívila. To môžeme čoskoro vidieť aj v praxi, keď jeden z kórejských kuchárov, ktorý momentálne nepracuje, púšťa Gangnam Style a vyzýva nás do tanca.
V Refresheri ti pravidelne prinášame články a reportáže zo sveta gastronómie. Aby ti nič neušlo, sleduj tému Gastro a Gastro Bratislava. Nezabudni nás podporiť vstupom do Refresher+ klubu, vďaka čomu získaš prístup k všetkým exkluzívnym článkom.
Bôčik, ktorý si ugriluješ sám
Heui Yeon Kim sa stal „pionierom“ kórejskej gastronómie na Slovensku, keď v roku 2008 založil prvú kórejskú reštauráciu Maehwa na Zlatých pieskoch v Bratislave. Predtým pracoval pre spoločnosť Samsung, ktorá ho na Slovensko vyslala, aby preskúmal tamojší trh. Niekoľko rokov tu ostal pracovať, no napokon si uvedomil, že táto práca nie je preňho.
„Vždy som miloval jedlo, a tak som sa v roku 2005 rozhodol založiť si na Slovensku jedny z prvých kórejských potravín Arirang. To veľmi ocenilo kórejské obyvateľstvo na Slovensku, ktorému sa cnelo po kórejskej strave,“ vysvetľuje. Práve to ho napokon priviedlo k založeniu reštaurácie Maehwa, ktorá v preklade znamená „slivkový list“ a je symbolom sily a vznešenosti, pretože kvitne aj v zime.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako prebieha typické kórejské barbecue, pri ktorom si mäso griluješ sám za stolom.
- Ktorá známa firma vyslala majiteľa Kima na Slovensko a prečo sa tu rozhodol ostať a začať podnikať.
- Čo si Kim myslí o slovenskej gastronómii, borovičke a Slovákoch.
- Prečo v ponuke kórejskej reštaurácie nájdeš aj sushi.
- Čo si majiteľ Maehwy myslí o konzumácii psieho mäsa.
- Ktoré typické kórejské jedlo sa varí ešte priamo v tvojom tanieri.