Distribúciu svojich produktov v reakcii na ruskú inváziu zrušili najväčšie producentské spoločnosti Hollywoodu i hlavní výrobcovia herných konzol.
Aktuálny krok štátnych autorít zmierniť zákony o duševnom vlastníctve dokazuje, že ruská odpoveď na americké a európske sankcie môže byť aj legislatívne kreatívna. V dôsledku zmeny zákonov Rusko podľa ign.com legálne povolí internetové pirátstvo.
Podľa štátnych médií už dokonca vláda nariadila, že ruské spoločnosti nemusia za digitálny obsah platiť žiadnej z krajín, ktorá na Rusko uvalila sankcie. Návrh na zrušenie postihovania prečinu nelegálneho nadobúdania a šírenia virtuálneho obsahu prišiel zo strany ruského ministerstva ekonomického rozvoja tento týždeň.
Russia is reportedly easing its copyright laws to offset sanctions imposed by Western nations in response to its invasion of Ukraine – in doing so it's effectively legalizing the piracy of games, movies, TV shows, and more. https://t.co/fgaqOIshQh pic.twitter.com/uUI5Ee4nS6
— IGN (@IGN) March 12, 2022
Vládny politik Dmitrij Ionin dokonca navrhol okamžité odblokovanie najväčšej ruskej pirátskej stránky s torrentmi RuTracker. Zdá sa tak, že filmoví fanúšikovia v Rusku by si na základe zmeny regulácií mohli naďalej vychutnávať aj hollywoodsku produkciu. Spoločnosti Warner Bros, Walt Disney Company či Sony Pictures oznámili zastavenie ruskej distribúcie už koncom februára.
Ruská reakcia prichádza po tom, ako najväčšia streamovacia herná služba Twitch zastavila možnosť posielať ruským používateľom peniaze. Predaj svojich konzol v krajine len nedávno prerušili aj ich najväčší výrobcovia Microsoft a Sony.
JUST IN - VPN apps now top the Apple Store charts in Russia. pic.twitter.com/npWS7EycHu
— Disclose.tv (@disclosetv) March 6, 2022
Obyvatelia Ruska v dôsledku obmedzenia dostupnosti mnohých streamovacích služieb zareagovali aj zvýšeným používaním technológie VPN (Virtual Private Network). Podľa CNBC si za dva týždne od začiatku ruskej invázie 24. februára niektorý z VPN klientov stiahlo vyše 6 miliónov nových použivateľov. Ide o 1 500 % nárast v porovnaní s dovtedajším priemerom.