Správy dňa, ktoré by ti nemali ujsť.
Ukrajina sa obáva útoku na Černobyľ
V ukrajinských mestách Luck, Ivano-Frankivsk a Dnipro hlásili v piatok ráno výbuchy. Pri troch náletoch v stredoukrajinskom meste Dnipro zahynula najmenej jedna osoba, útočili aj v blízkosti škôlky a bytového domu.
Podľa informácií ukrajinského ministerstva obrany Rusko hrozí teroristickým útokom na černobyľskú elektráreň, ktorý potom zvalí na Ukrajinu. Elektráreň je pritom pod plnou kontrolou ruskej armády, momentálne bez prístupu k elektrickému prúdu a takisto bez spojenia s ukrajinským Energoatomom či s medzinárodným monitorovacím systémom. Podozrenie z tohto plánu potvrdili aj USA.
Podľa ukrajinskej rozviedky v bojoch na Ukrajine padli už dvaja ruskí generáli Andrej Suchoveckij aj Vitalij Gerasimov. Západné autority v piatok potvrdili zabitie aj tretieho vysokopostaveného člena ruskej armády. Malo by ísť o generálmajora Andreja Kolesnikova, veliteľa 29. armády Východného vojenského okruhu.
13 potravín, ktoré by sa nemali zdražovať
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan v piatok podpísal s predstaviteľmi slovenských obchodníkov deklaráciu o udržaní cenovej stability základných potravín. Reťazce sa takto zaviazali nezvyšovať svoje marže pri 13 základných potravinách.
Neznamená to, že k ich zdražovaniu už nebude dochádzať, ale to, že sa reťazce vzdajú dodatočného zisku. Deklarácia bude platiť počas mimoriadnej situácie a kým bude podľa ministerstva potrebná. Prečítaj si zoznam potravín, ktorých sa stabilizácia cien týka.
Môžeš sa prihlásiť na štvrtú dávku
NCZI spustilo registráciu na očkovanie štvrtou dávkou proti koronavírusu. Odporúča sa hlavne osobám so zníženou imunitou. Prihlásiť sa môžu ľudia nad 18 rokov najskôr tri mesiace po podaní tretej dávky.
Očkovať sa bude vakcínami od spoločností Pfizer-Biontech, Moderna, Johnson & Johnson a Novavax, záujemca si druh vakcíny môže vybrať.
Instagramový post dňa: Ďakujeme dobrovoľníkom
Policajný Instagram dnes venoval priestor dobrovoľníkom, ktorí už tretí týždeň pomáhajú na slovensko-ukrajinských hraniciach. Okrem policajtov ide aj o vojakov, zdravotníkov, hasičov, humanitárnych pracovníkov a množstvo dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú s logistikou alebo s ďalšími vecami.
Pomoc na hraniciach do veľkej miery spočíva na pleciach dobrovoľníkov, ktorí koordinujú ubytovanie či odvozy, pomáhajú s tlmočením pre utečencov, ktorí nevedia po slovensky ani po anglicky, a pomáhajú napríklad aj s triedením materiálnej pomoci. Viac o tom, ako vyzerá pomoc utečencom, nájdeš aj v článkoch na Refresheri.
View this post on Instagram