Ruská armáda odpojila elektrickú energiu z Černobyľskej jadrovej elektrárne a Ukrajina varovala, že je v nej uskladnené použité jadrové palivo, z ktorého môže uniknúť radiácia. Hrozí takéto riziko naozaj?
„Ruská armáda zo všetkých strán strieľa na najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Vnútri už vypukol požiar. Ak vybuchne, bude to 10-krát väčšia katastrofa ako Černobyľ,“ napísal 4. marca v skorých ranných hodinách ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Nevymýšľal si, Rusi skutočne ostreľovali Záporožskú jadrovú elektráreň.
Nad najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe sa ruským vojakom podarilo prevziať kontrolu po niekoľkých hodinách streľby. Ostreľovali administratívnu budovu, a tak našťastie nemierili priamo na reaktory, ale už samotná streľba na jadrovú elektráreň vyvolala zhrozenie.
Situácia sa však komplikuje aj v elektrárni v Černobyli, ktorá explodovala už v roku 1986. Putinova armáda okupuje Černobyľ od úvodných dní invázie na Ukrajine. Za celé dva týždne odmietla pustiť zamestnancov domov a medzitým sa jej navyše podarilo odpojiť prívod elektriny. V súčasnosti by už však elektráreň mala byť znovu napojená do siete.
Zisťovali sme, aké riziko skutočne hrozí v prípade, že by Rusi v budúcnosti elektrinu nespustili ani po tom, čo prestanú fungovať záložné generátory, a aké zostatky použitého jadrového paliva Ukrajinci v Černobyli doteraz skladujú.
V Černobyli je uskladnené použité jadrové palivo. Aké hrozí riziko?