Rusko sa stalo najviac sankcionovanou krajinou na svete.
Podľa BBC Shell, najväčšia súkromná petrochemická spoločnosť v Európe a druhá najväčšia na svete, v utorok oznámil, že sa chystá zatvoriť svoje čerpacie stanice v Rusku a zastaví všetky spotové nákupy ropy z krajiny počas vojny na Ukrajine.
Energetický gigant uviedol, že má v úmysle odstúpiť od svojej účasti na všetkej ruskej energetike vrátane plynu, ropy a ropných produktov. Na Shell sa cez víkend zosypala obrovská vlna kritiky po tom, čo kúpil náklad ruskej ropy za zľavnenú cenu. Jeho generálny riaditeľ Ben van Beurden sa v utorok za rozhodnutie ospravedlnil.
Obchodné vzťahy s Ruskom v posledných dňoch pozastavuje či úplne ruší viacero veľkých spoločností. Reagujú tak na vojnu na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára. Na Rusko zároveň uvalili štáty z celého sveta tvrdé sankcie, v dôsledku čoho sa Rusko stalo najviac sankcionovanou krajinou na svete.
Predbehlo tak Irán a Sýriu. Vyplýva to z údajov portálu Castellum.ai, ktorý počet uvalených sankcií sleduje. TASR správu prevzala od televízie BBC, ktorá o tom informovala v utorok.
Podľa Castellum.ai bolo na Rusko pred 24. februárom, teda pred začiatkom vojenskej invázie na Ukrajinu, uvalených 2 754 sankcií. Krátko po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, pribudlo ďalších 2 778 sankčných opatrení voči Moskve. V súčasnosti je teda na Rusko uvalených celkovo už vyše 5 500 sankcií.
Doposiaľ v tomto rebríčku dominoval Irán s 3 616 sankciami. Najväčší počet sankcií zaviedli voči Rusku Spojené štáty. Z celkovo 5 532 sankčných opatrení uvalených na Rusko predstavujú americké sankcie asi 21 percent a za nimi nasledujú sankcie uvalené Európskou úniou a Britániou, ktoré spolu tvoria 18 percent všetkých sankcií uvalených na Rusko.
Krajiny celého sveta zaviedli voči Rusku sankcie v snahe vyvinúť tlak na Moskvu a dosiahnuť tak zastavenie ruských útokov na Ukrajine. O tom, aký dosah budú mať na Rusko, priblížil pre Refresher v rozhovore Ivan Mikloš. O tom, či krajine hrozí bankrot, si môžeš prečítať zase tu.