Rusko však naďalej pokračuje v okupácii a podľa ministra zahraničných vecí je odhodlané dosiahnuť „demilitarizáciu“ Ukrajiny, ktorou odôvodnilo inváziu.
Ruskí predstavitelia v stredu oznámili, že ukrajinskú delegáciu očakávajú na druhom kole mierových rozhovorov vo štvrtok.
Témou rokovaní má byť podľa ruských vyjednávačov aj prímerie. Rusko však naďalej pokračuje v okupácii a podľa ministra zahraničných vecí je odhodlané dosiahnuť „demilitarizáciu“ Ukrajiny, ktorou odôvodnilo inváziu.
Obe strany sa podľa agentúry DPA zhodli, že rokovania sa uskutočnia v bieloruskej Brestskej oblasti, ktorá sa nachádza na juhozápade krajiny pri hraniciach s Ukrajinou a Poľskom. Ukrajinská delegácia je podľa AFP už na ceste na miesto rokovania.
Hlavný ruský vyjednávač Vladimir Medinskij podľa AFP oznámil, že ukrajinská delegácia už opustila Kyjev. „Očakávame, že tu budú vo štvrtok ráno,“ povedal. Úrad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského potvrdil, že jeho delegácia je na ceste na miesto rozhovorov.
Prvé kolo rozhovorov sa uskutočnilo v pondelok v Bielorusku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri rieke Pripiať. Trvalo päť hodín a neprinieslo nijaké konkrétne výsledky okrem dohody, že mierové rozhovory budú pokračovať.
Lavrov: Musí existovať zakázaný zoznam zbraní pre Ukrajinu
Sergej Lavrov tvrdí, že „niekto chcel, aby Rusko uviazlo v umelo vytvorenom konflikte“. Vinníkom je podľa neho Západ.
Podľa ministra Lavrova by mal existovať zoznam konkrétnych zbraní, ktoré by nikdy nemali byť umiestnené na ukrajinskom území. „Musia sa stanoviť konkrétne druhy útočných zbraní, ktoré nikdy nebudú umiestnené na Ukrajine a nebudú sa ani vyrábať,“ povedal Lavrov pre arabskú televíziu al-Džazíra v interview, ktorého text zverejnili na webovej stránke jeho ministerstva.
Lavrov povedal, že Rusko uznáva prezidenta Volodymyra Zelenského ako ukrajinského lídra a privítalo ako pozitívny krok tú skutočnosť, že Zelenskyj chce prijať bezpečnostné záruky.
Zelenskyj v utorok v interview povedal, že Rusko musí zastaviť bombardovanie Ukrajiny, až potom sa môžu uskutočniť ďalšie rozhovory. Žiadal bezpečnostné záruky, ale od NATO a nie od Ruska.
Ukrajinský prezident totiž povedal, že ak by NATO zavrelo dvere Ukrajine, Kyjev by žiadal právne záväzné záruky. „Pokiaľ naši partneri nie sú pripravení prijať Ukrajinu do NATO, pretože Rusko to nechce, mali by vypracovať spoločné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. To znamená, že máme svoju územnú celistvosť, že naše hranice sú chránené, máme osobitné vzťahy so všetkými našimi susedmi, sme úplne v bezpečí a garanti, ktorí nám poskytujú bezpečnosť, to garantujú právne,“ vysvetlil Zelenskyj.