Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti HUAWEI.
3. marca 2022 o 8:35
Čas čítania 4:45
Sponzorovaný obsah

Dobré svetlo, správny uhol a kľúčová postprodukcia. Vďaka týmto 10 tipom Lukáša Kimličku budeš fotiť ako profesionál aj ty

ZAUJÍMAVOSTI HUAWEI
Uložiť Uložené

Hraj sa s kompozíciou, využi prirodzené svetlo a neboj sa experimentovať.

Zaujať v online svete chce podvedome každý. Chceme sa čo najlepšie prezentovať a pridávať len zaujímavé a kvalitné fotky, ktoré nám zabezpečia mnoho followerov. Ako sa však k tomu dopracovať? Skús svoj Instagram vylepšiť pomocou niekoľkých tipov od profesionálneho fotografa Lukáša Kimličku, ktorý ti prezradí recept, ako robiť kvalitné a dokonalé fotky aj mobilom.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Svetlo je základ

Základné pravidlo fotografovania znie: Ak nie je dobré svetlo, nebude dobrý ani výsledok. Ak nemáš na pravidelnej báze k dispozícii fotografické štúdio, potom je pre teba ideálne fotiť sa na prirodzenom svetle. Napríklad ak sa chceš pochváliť na dovolenke fotkou v bikinách či selfie z exotickej destinácie, dôležité je myslieť najmä na to, kedy sa fotíš. To totiž významne ovplyvňuje intenzitu denného svetla.

„Zlé svetlo nám môže dosť uškodiť a na fotke nebudeme vyzerať tak, ako by sme chceli. Treba sa vyhnúť ostrému slnku. Tvorí totiž výrazné tiene, ktoré tvár deformujú. Najlepšie je fotiť sa na dennom svetle, ktoré svieti priamo na nás a nie zhora. Preto je najhoršie fotiť práve na poludnie. Najideálnejšie svetlo je ráno alebo poobede,“ ozrejmil fotograf Lukáš Kimlička.  

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Daj si pozor na uhol

Dennodenne narážame na Instagrame na more „selfíčok“, ktoré nie sú vždy práve najšťastnejšie a zvýrazňujú skôr nedokonalosti ako prirodzené kontúry a krásu. Najčastejšou chybou je podľa Lukáša práve uhol, pod ktorým telefón držíme, a práve tým si často spôsobíme viac škody ako úžitku. Pretože ak telefón držíme príliš nízko, zvýrazníme si napríklad dvojitú bradu, no ak ho držíme príliš vysoko, predĺži sa čelo.

„Ak si chcete spraviť peknú selfie, najlepšie ju odfotíte doma pri okne. Stačí sa postaviť priamo k oknu (nie na prudké slnko) a fotoaparát namieriť priamo na seba, aby ste mali objektív na úrovni očí. Nie je dobré fotiť sa tak, že mobil držíme nižšie, vtedy si na fotke zbytočne deformujeme tvár, čo pri selfie určite nechceme,“ doplnil Lukáš.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Postavu foť vždy zdola

Možno si si niekedy všimol, že celebrity či influenceri vyzerajú na fotkách omnoho vyšší ako v skutočnosti. Tajomstvo spočíva len v tom, že ich profesionálni fotografi zakaždým odfotia zospodu. Pokiaľ túžiš aj ty po bocianích nohách aspoň na fotke, stačí sa riadiť týmto Lukášovým pravidlom:

„Ak chceme mať na fotke celú postavu, tu platí pravidlo, že je lepšie, ak nás niekto odfotí zospodu. Vtedy postava vyzerá štíhlejšia a nohy sa predĺžia na nepoznanie. Ak teda dáme niekomu do rúk mobil, aby nás odfotil, je lepšie, ak si dotyčný čupne čo najnižšie k zemi a s primeraným odstupom nás odfotí. Vtedy by sme však mali mať trochu nižšie bradu, aby naša tvár smerovala priamo do objektívu.“

Na telefóne záleží

Len málokto sa dnes na Instagram fotí klasickým fotoaparátom či zrkadlovkou. Technologický vývoj nám umožnil zhotovovať kvalitné fotografie aj obyčajným smartfónom, ba čo viac, dnes sú telefóny vybavené tisíckami funkcií, ktoré nám poskytujú nekonečné fotografické možnosti. Nie každý ich vie efektívne využiť, no Lukáš je jedným z tých, ktorí so správnym smartfónom dokážu vytvárať fotky na profesionálnej úrovni.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Aktuálne používa novinku Huawei P50 Pro, ktorá okrem detailného podania farieb a mimoriadne ostrých fotografií ponúkne až 100-násobné priblíženie, čo sa hodí najmä vtedy, keď fotíte vzdialenejšie objekty. Bez ohľadu na snímaný objekt však Lukáš odporúča poriadne preskúmať režimy vášho smartfónového fotoaparátu, aby ste docielili ten najlepší výsledok.

„Niekedy je problém vyfotiť pekný portrét zblízka, pretože čím bližšie sa objektívom k fotografovanej osobe priblížime, tým bude tvár deformovanejšia, za čo môže takzvaný efekt rybieho oka. Z vlastnej skúsenosti preto portréty zblízka fotím širokouhlým objektívom, ktorý akékoľvek deformácie eliminuje,“ vysvetlil fotograf.

Dôraz na kompozíciu

Najmä cestovateľské fotky, rovnako ako tie, ktoré fotíme pri monumentálnych svetových pamiatkach, si zaslúžia strategické plánovanie. Ak sa chcete odfotiť s monumentom, ako je napríklad Eiffelova veža v Paríži, je potrebné rozvrhnúť si kompozíciu tak, aby ste ju zachytili v celej jej nádhere, v dobrom uhle a ešte aj s dobrým osvetlením. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať ako nezdolateľná úloha, Lukáš má na to jeden spoľahlivý trik.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

„Pri fotení postavy v priestore, napríklad pri zaujímavej architektúre, kde je veľa zvislých a vodorovných línií, je dobré použiť mriežku. Vďaka nej si vieme presne určiť kompozíciu tak, aby nám fotený objekt a celá fotka ‚nepadali‘, a zároveň ich zachytiť viac realisticky,“ poradil Lukáš.

Menej je vždy viac

Určite si už každý z nás na svojej domovskej obrazovke našiel premrštené, nevkusné, ba až gýčové fotografie, kde je toho naraz jednoducho veľa. Aj pri fotografii platí staré známe „menej je viac“, s ktorým sa stotožňujú aj profesionáli na čele s Lukášom.

„Keď je na jednom zábere veľa ľudí, veľa architektúry aj veľa prírody a pozadia, tak sa aj z dobre myslenej fotky stane guláš. Preto preferujem radšej minimalistický prístup, teda napríklad zátišie alebo opustený strom na lúke. Keď toho na fotke nie je veľa, oveľa lepšie vynikne jej atmosféra,“ objasnil svoj postup uznávaný fotograf.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Kľúčom je postprodukcia

Jednou z najväčších chýb, ktorú robí väčšina ľudí, je predstava, že stlačením spúšte vznikne konečný produkt, ktorý hneď zavesia na sociálnu sieť. No ani tí najtalentovanejší fotografi by sa v dnešnej dobe nezaobišli bez nejakých úprav v postprodukcii. V tomto prípade však nehovoríme o žiadnych prikrášleniach reality vo photoshope, práve naopak.

V postprodukcii sa dajú pekne zvýrazniť detaily či atmosféra, ktorú chceme fotografiou vyjadriť. „Dnes existuje veľa aplikácií, ktoré spravia peknú farebnosť, tonalitu, tiene či iné postprodukčné úpravy. Môžem urobiť zlý portrét, ale preženiem to rôznymi filtrami a zrazu je výsledok dobrý.“

Čo dokáže black & white?

Všetci poznáme ten pocit, keď sa pozrieme na fotografiu a nevieme sa rozhodnúť, či sa nám páči alebo nie. Hoci môže byť kompozične dobre spracovaná, niekedy si fotografia proste žiada menej farieb, pretože tie môžu byť v niektorých prípadoch dokonca rušivým elementom. Čiernobiele fotografie vedia pekne zvýrazniť detaily a dodať fotografii nádych nostalgie a vyzdvihnúť emócie. „Veľa ľudí prekvapí, že niekedy naozaj vyzerá fotka lepšie v čiernobielej verzii. Toto platí najmä pre prírodu alebo oblaky, ale aj fotografie, ktoré vyjadrujú intenzívne emócie, pretože ich vďaka dvojfarebnosti ľahšie spracujeme,“ dodáva Lukáš.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Neboj sa viacerých pokusov

Len vo vzácnych prípadoch vznikne dokonalá fotografia na prvý pokus. Aj sám Lukáš je zástancom názoru, že treba fotiť, fotiť a ešte raz fotiť. Ak sa teda nachádzaš uprostred rušnej ulice a chceš zachytiť atmosféru mestskej noci, je dobré urobiť niekoľko desiatok za sebou nasledujúcich fotografií, takzvaných kolekcií, vďaka čomu si budeš môcť vybrať, ktorá fotografia ju zachytila najpresnejšie.

„Aj ja sám to robím. Veľa ľudí sa smeje, že som fotograf a neviem niečo odfotiť na prvýkrát. Ale takto to jednoducho funguje. Z jednej lokácie zhotovím asi 30 fotiek a potom si vyberiem jednu, ktorá je najlepšia,“ opisuje svoju prácu fotograf.

HUAWEI, Lukáš Kimlička
Zdroj: Lukáš Kimlička

Byť originálny sa vypláca

Hoci sa to dnes možno nezdá, autentickosť najmä vo fotografii stále vyhráva. V tomto prípade sa podľa Lukáša vypláca metóda pokusu a omylu. „Ja som zástancom originality. Vo svojej tvorbe sa vždy snažím prísť na nové spôsoby, ako niečo zachytiť. Pohrávam sa so svetlom, uhlom a tieňmi, kým nenájdem kombináciu, ktorá mi padne do oka. Myslím si, že hlavne na sociálnych sieťach je dôležité snažiť sa o niečo iné, nové. Je dobré pri fotografovaní trochu zaexperimentovať a hľadať zaujímavé miesta, skúšať rôzne uhly a vymýšľať nové, doposiaľ nevídané spôsoby, ako danú scenériu či objekt zachytiť,“ uzatvára Lukáš Kimlička.

Domov
Zdieľať
Diskusia