Mnoho ľudí sa stále dohaduje o tom, čie ozbrojené sily sú tie najvyspelejšie. Kto je na tom lepšie? Kto má viac tankov, lodí a kto lietadiel? Aké sú rozpočty? Všetky tieto informácie odhaľuje web Global Firepower.
Web Global Firepower, ktorý už dlho zbiera rôznorodé informácie týkajúce sa vojenskej sily jednotlivých svetových veľmocí, nám umožňuje nazrieť do aktuálnych čísel tých najsilnejších hráčov. Už isto tušíš, že tu pravdepodobne figurujú velikáni ako USA, Rusko, Čína a podobne.
Záujem o informácie, ako sú krajiny sveta vyzbrojené, sa jednoznačne zvýšil aj v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu, kde situáciu podrobne monitorujeme. Obdivovať tanky, zbrane a ďalšie smrtiace nástroje nie je práve najmorálnejším koníčkom, konflikt v Európe ich však dáva do pozornosti nejedného rozhľadeného človeka.
Máš rád, keď si všetky informácie, ktoré ťa zaujímajú, môžeš pohodlne nájsť a prečítať si ich napísané prehľadne a „ľudsky“? My sa ich preto snažíme zhromaždiť, zodpovedať všetky tvoje otázky a podať ti ich takou formou, aby si bol stále v obraze. Ak sa ti naše články rozoberajúce aktuálne problémy či dianie páčia, môžeš nás podporiť tak, že sa pridáš do klubu Refresher+.
10. Brazília
Podľa úrovne vojenského vybavenia, s 360-tisíc aktívnymi vojakmi a dôstojníkmi sú brazílske ozbrojené sily druhé najväčšie v Amerike po ozbrojených silách USA. Napriek tomu, že je Južná Amerika relatívne pokojný kontinent, na ktorom sú vojny len zriedkavou udalosťou, v rebríčku najsilnejších vojsk sveta sa umiestnili na desiatom mieste.
Brazília v súčasnosti nemá žiadne územné spory so susediacimi krajinami, avšak po Číne a Rusku je krajinou, ktorá má pozemné hranice s veľkým počtom štátov (s desiatimi). Miestne ozbrojené sily by museli v prípade konfliktu brániť 8,5 milióna štvorcových kilometrov zeme a približne 4,4 milióna štvorcových kilometrov teritoriálnych vôd, o čo sa stará brazílske námorníctvo vyzbrojené 102 kusmi námornej techniky. Bezpečnosť vzdušného priestoru má na starosti brazílske letectvo, ktoré má v súčasnosti k dispozícii 679 vojenských lietadiel a stíhačiek.
Brazílske ozbrojené sily si vybudovali tradíciu účasti na mierových misiách OSN, pričom viedli aj mierotvornú operáciu na Haiti (MINUSTAH), kde boli nasadené od roku 2004 do roku 2017.
Financie vynaložené na obranu: 16 853 902 000 €
Námorná technika: 112
Lietadlá: 679
Tanky: 439
9. Pakistan
Ozbrojené sily Pakistanu disponujú šiestou najväčšou armádou na svete meranou aktívnym vojenským personálom – k dispozícii majú totiž až 640-tisíc vojakov. Pakistanská armáda má úzke vzťahy s Čínou, s ktorou spolupracuje na vývoji rôznych zbraňových systémov. Okrem toho spolupracuje aj s USA, ktoré Pakistanu v roku 2004 udelili štatút hlavného spojenca spomedzi nečlenských štátov NATO. Minulý rok však chcel kongresman Anny Biggs tento štatút Pakistanu odobrať.
Pakistan na investovanie do svojej armády minulý rok vyčlenil až takmer 16 % vnútroštátnych vládnych výdavkov, čiže veľkú časť ročného rozpočtu krajiny. K dispozícii má až 114 kusov rôznej námornej vojenskej techniky, 1 387 vojnových lietadiel a stíhačiek a 2 824 tankov. Od založenia Pakistanu zohráva armáda kľúčovú úlohu pri udržiavaní celistvosti štátu a podporuje pocit národnej spolupatričnosti. Aj Pakistan je dlhodobo známy ako jeden z popredných prispievateľov k mierovým snahám OSN.
Financie vynaložené na obranu: 6 894 214 432 €
Námorná technika: 114
Lietadlá: 1 387
Tanky: 2 824
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorá armáda má na svete najsilnejšie letectvo či námornú techniku.
- Akú nevýhodu má indická armáda.
- Čo je najväčším plusom pre sily Spojeného kráľovstva.
- Koľko investujú jednotlivé štáty do vojenskej techniky.
- Aký je rozdiel medzi vojenskou technikou Ruska a USA.