Majú Slováci na medaily? Lintner im verí na 4. miesto, komentátor Marušiak je optimista
Zimná olympiáda sa blíži ku koncu, už dnes je však jasné, že do posledných chvíľ bude jej súčasťou aj slovenská reprezentácia. Náš výber bude bojovať o medaily.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Majú Slováci na medaily? Lintner im verí na 4. miesto, komentátor Marušiak je optimista
Zimná olympiáda sa blíži ku koncu, už dnes je však jasné, že do posledných chvíľ bude jej súčasťou aj slovenská reprezentácia. Náš výber bude bojovať o medaily.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Slovenská hokejová reprezentácia si vybojovala postup do najlepšej štvorice v rámci play-off na Zimných olympijských hrách v Pekingu 2022. Ide o historický úspech, ktorý výber Craiga Ramsayho zavŕši bojom o medaily. V semifinále sa Slovensko stretne s Fínskom v ďalšom rannom zápase v piatok od 5.10 h.
V poobednom zápase medzi Ruskom a Švédskom sa zároveň rozhodne o tom, kto bude naším súperom v boji o zlato alebo bronz.
Slováci sa dostali do top štvorky turnaja aj napriek dvom prehrám v úvode olympiády. „Najväčšia zmena nastala potom, ako si naši hokejisti sadli bez prítomnosti trénerov, povedali si, prečo sú tu, za čo hrajú, koho reprezentujú, povedali si za zavretými dverami, čo musia zmeniť, a to zjavne celý tím nakoplo a odvtedy sa zmenila atmosféra v kabíne,“ konštatuje komentátor RTVS Marek Marušiak.
Dôležitosť tohto stretnutia Refresheru potvrdili aj hráči. Po kľúčovom zápase so Spojenými štátmi sme sa s členmi reprezentácie spojili, aby sme sa s nimi porozprávali o doterajšom priebehu turnaja aj očakávaniach na najbližšie dva zápasy. Ak ťa zaujímajú ďalšie informácie zo ZOH 2022, sleduj toto vlákno.

- O čom hovorili hráči na stretnutí bez trénerov za zavretými dverami.
- Či vnímajú podporu zo Slovenska a ako vnímali reakcie fanúšikov po prvých dvoch prehratých zápasoch.
- Aké problémy museli hráči riešiť.
- Z akého dôvodu by sme mohli podľa komentátora Marušiaka pomýšľať aj na medaily.
- Ktorého konkrétneho hráča vyzdvihovali reprezentanti najviac.
- Či podľa hokejových odborníkov vyrastá na Slovensku nová „zlatá“ generácia hráčov.
Richard Lintner: Naši budú musieť podať výkon nad svoje možnosti
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3663 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMBývalý hokejový reprezentant Richard Lintner nie je až taký optimista, ak ide o konečný výsledok. S úsmevom poukazuje na to, že ešte v januári verejne tipoval, že slovenská reprezentácia na OH skončí na 4. mieste a tohto svojho odhadu sa drží doteraz.
„Nabudúce bude brať môj tip verejnosť vážnejšie a s úspešnými tipérmi sa potom stretneme niekde v teple na dovolenke,“ dodáva zo žartu Lintner.
Myslí si, že semifinálový zápas s Fínmi bude pre Slovensko veľmi náročný, pretože Fínsko momentálne hrá lepší hokej.
„Naša najväčšia zbraň je rýchlosť. Druhá musí byť brankár. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale práve Fínsko hrá hokej, ktorý by náš tím chcel hrať a hrá. Bohužiaľ ho hrá trochu dlhšie a tým pádom lepšie. Naši budú musieť podať výkon nad svoje možnosti, aby sme mali šancu postúpiť do finále. Všetko je možné.“
Generálny manažér slovenskej hokejovej ligy si myslí, že si slovenskí reprezentanti postupne vybudovali sebadôveru, čo sa postupne odzrkadľuje aj na efektivite a úspešnosti streľby. Napriek tomu vidí Fínov ako víťazov olympiády.
Športový komentátor Marek Marušiak vníma zodpovednú hru Slovenska v zápasoch s Lotyšskom, Nemeckom a so Spojenými štátmi, kde podľa neho prevládali pozitíva. „Jediným problémom sú presilové hry. Hráme ich síce v posledných zápasoch málo, no zostali sme jediným tímom na turnaji, ktorý zatiaľ nevyužil presilovku,“ dodáva Marušiak, ktorý zároveň verí, že náš výber môže prekvapiť s papierovo silnejšími súpermi a priniesť domov medailu.

Michal Čajkovský: Odpisovali nás, teraz je podpora neskutočná
Hokejový obranca Michal Čajkovský Refresheru vysvetlil aj pomalší štart do olympiády. Niektorí hráči dlho nehrali žiadny zápas a trénovali len veľmi málo, museli totiž sedieť v izolácii.
Prvý spoločný tréning mali až 2 dni pred začiatkom olympiády. Pripomína aj už známy moment, keď si najmä skúsenejší a služobne starší hráči po neúspešných zápasoch so severskými súpermi sadli do kabíny bez trénerov a vyložili karty na stôl.
Ďalší obranca Martin Gernát dodáva, že pomohlo, keď si na rovinu povedali a ukázali veci, ktoré nefungujú, a momenty, kde spravili chyby. „Vedeli sme, že postupujeme všetci, takže na zápase s Lotyšskom sme sa chceli chytiť a hrať už náš rýchly agresívny hokej. To v podstate platilo aj na Ameriku, kde sme potrebovali najmä ustáť začiatok. Potom sme už hrali vyrovnanú partiu.“
Veľkú oporu vidia Čajkovský i Gernát v brankárovi Patrikovi Rybárovi, ktorý vychytal čisté konto proti Nemecku a svoj tím podržal aj v nájazdoch proti skúseným Američanom. „Nálada je teraz výborná, všetci sme radi, čo sa nám podarilo. Ale ešte nás čakajú veľmi dôležité zápasy, ktoré treba zvládnuť,“ uvedomuje si Čajkovský. Hokejisti vnímajú aj komentáre zo sociálnych sietí, ktoré po prvých zápasoch neboli práve pozitívne, dnes už cítia silnú podporu.
Ďalší obranca Mislav Rosandić sa komentárom vyhýba, považuje ich za zbytočné rozrušenie v čase, keď sa potrebuje sústrediť. Vníma, že Slovensko si od výhry s Lotyšskom vybudovalo sebavedomie a do semifinále ide s efektom snehovej gule, ale upozorňuje, že v tejto fáze turnaja môžu rozhodovať úplné detaily.

Rastie Slovensku nová „zlatá“ generácia?
Slovensku sa od príchodu trénera Craiga Ramsayho spoza veľkej mláky síce nedarí umiestňovať sa v prvej polovici najlepších tímov na šampionátoch pravidelne, samotná hra výrazne omladeného mužstva však zjavne naberá na obrátkach. Všíma si to aj Richard Lintner, podľa ktorého prešlo dôležitým procesom omladenia celé mužstvo a dnes jednoznačne má základy na to, aby nová generácia začala dosahovať aj prelomové výsledky.
„Vnímam jasnú zmenu DNA nášho výberu. Od MS na Slovensku v roku 2019 sme presedlali na agresívny štýl, ktorý bol v prvých turnajoch ešte zraniteľný defenzívne. Dnes sme v situácii, keď sa za necelé tri roky nejaké tie muchy už vychytali a veci fungujú,“ konštatuje Richard Lintner.
Podľa komentátora Marušiaka s príchodom Craiga Ramsayho prišli aj veľké očakávania verejnosti. „Chvíľu trvalo, kým si hráči zvykli na nový systém, ktorý skúsený tréner priniesol do národného tímu. Hráči zo súčasného olympijského výberu ako Hrivík, Cehlárik či Jurčo sa s ním stretli už skôr v zámorí, no je vidieť, ako sa mu prispôsobili aj hráči z Európy.“
Slovensko však podľa odborníka prichádza na chuť hokeju, ktorý je založený na rýchlosti, precíznej práci s hokejkou v obrane či útoku a častej streľbe, čo prináša konečne aj výsledky.
O vypestovaní novej generácie však zatiaľ hovoriť nemožno, tvrdí Marušiak. „Máme síce silné ročníky 2004 a 2005, lenže ak chceme vychovávať talenty ako Slafkovský či Nemec aj naďalej, treba prilákať k hokeju viac detí. Úspechy ako postup do semifinále ZOH určite množstvo detí namotivuje.“
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.