Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Zamio.
8. februára 2022 o 10:30
Čas čítania 6:43
Sponzorovaný obsah

Káčko na zrážanie krvi, céčko a déčko na imunitu. Pozri sa, ako svojmu telu zabezpečíš potrebné vitamíny a minerály

ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Vitamíny a minerály sú pre nás nevyhnutné, pretože naše telo chránia a udržiavajú ho funkčné.

Fakt, že naše telo potrebuje na správne fungovanie rôzne vitamíny a minerály, si asi počul už veľakrát. Vieš však, ako všetky tieto potrebné látky získať a prečo sú pre tvoje zdravie dôležité? Ak netušíš, na čo vlastne potrebujeme taký vitamín C, zinok či magnézium, čítaj ďalej. V spolupráci so značkou Zamio, ktorá vyrába zdravé bioprodukty plné prospešných látok, sme totiž pre teba pripravili prehľadný článok o všetkých potrebných vitamínoch a mineráloch. 

ovocie
Zdroj: Pexels/Engin Akyurt

Každá z týchto látok slúži na niečo iné. Vitamíny a minerály sú teda pre teba nevyhnutné, pretože tvoje telo chránia a udržiavajú ho funkčné. Avšak väčšinu z nich si naše telo nevie vytvoriť samo, a preto je dôležité myslieť na to, aby si ich mal dostatok. Dopĺňať ich môžeš pestrou a vyváženou stravou alebo rôznymi doplnkami výživy, ktoré môžu byť skvelým pomocníkom pri udržiavaní zdravia.

Ak nestíhaš pravidelne nakupovať alebo sa ti stáva, že pri veľkom nákupe máš nesprávny odhad a ovocie ti potom zhnije na kuchynskej linke, vyskúšaj trvácnejšiu alternatívu, s ktorou budeš mať prírodné vitamíny vždy poruke aj bez rôznych tabletiek. Produkty od značky Zamio sú zdravé a navyše lahodne chutia. 

vyber si pomocníka plného vitamínov

VITAMÍNY

Vitamín C

Najznámejším vitamínom je určite céčko. Pozná ho každý z nás, no nie každý tuší, ako veľmi je dôležitý. V minulosti dokonca existovala choroba s názvom skorbut, ktorou trpeli najmä námorníci a ľudia v chudobných oblastiach, pretože v dôsledku zlej dostupnosti jedla mali absolútny nedostatok tohto zásadného vitamínu. Našťastie, v súčasnosti už nie je veľkým problémom získať dostatok vitamínu C. Najlepším zdrojom sú šípky, rakytník, ríbezle alebo jahody. Zo zeleniny ho má najviac paprika, brokolica či karfiol.

ovocie
Zdroj: Unsplash/Alexander Mils

Zaujímavým faktom je, že keďže je citrusové ovocie kyslé, väčšina ľudí ho považuje za najlepší zdroj vitamínu C. Vyššie spomenuté potraviny ho však majú oveľa viac. Keď si teda budeš nabudúce pochutnávať na jahodách alebo paprike, spomeň si, že vitamín C, ktorý v nich je, ti pomáha lepšie zvládať únavu a vyčerpanie, prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, normálnej psychickej činnosti, ochrane buniek pred oxidatívnym stresom a je veľkým pomocníkom pre tvoj imunitný systém.

Vhodnou alternatívou uvedených potravín je napríklad džús MOY s granátovým jablkom a so 100-percentnou šťavou z arónie. Táto kvalitná za studena lisovaná šťava v sebe kombinuje dve superpotraviny, ktoré ti zabezpečia nielen poriadnu dávku vitamínu C, ale aj vitamín A, E a K spolu s vápnikom, so zinkom či s horčíkom.

Vitamín A

Vitamín A je veľmi dôležitý pre náš zrak. Vďaka nemu vidíme dobre aj v prítmí a správne rozoznávame farby. Navyše stimuluje tvorbu a aktivitu krviniek, delenie buniek a podieľa sa na kvalite kostí, zubov či nechtov. V starostlivosti o pleť sa vitamín A nazýva retinol. Efektívne pomáha pri liečbe akné či rôznych zápalov kože.

ovocie a zelenina
Zdroj: Unsplash/Josh Millgate

Dokáže byť dobrým pomocníkom v boji proti pigmentovým škvrnám aj vráskam. Nájdeš ho vo vajíčkach, v pečeni či hovädzom mäse, ale aj v listovej, oranžovej a žltej zelenine. Nemal by si ho však konzumovať v podobe výživových doplnkov či liekov, pretože sa ním môžeš predávkovať. Pozor by si mali dávať najmä fajčiari a tehotné ženy.

Vitamín D

Vitamín D je výnimočný. Naše telo si ho totiž dokáže vyrobiť samo. Avšak iba vtedy, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Hlavným zdrojom teda nie je žiadna potravina, ale slnko. Postačí 15 minúť denne. V mesiacoch, počas ktorých svieti slnko o čosi menej, sa však stáva, že ho majú niektorí ľudia málo. Môžeš ho preto doplniť výživovým doplnkom alebo konzumovať viac vajíčok či tučných rýb ako losos alebo makrela.

losos
Zdroj: Pexels/Mateusz Feliksik

Na déčko si daj naozaj pozor. Je nevyhnutný pre zdravie a vývin kostí, pomáha pri liečbe bolestí svalov a kĺbov, predchádza poruchám imunitného systému, udržiava zdravý chrup a jeho nedostatok môže imunitu výrazne oslabiť, zapríčiniť chronickú únavu, nervozitu, ale aj zhoršenie priebehu zápalových chorôb a infekcií.

Vitamín E 

Vitamín E je veľmi silný antioxidant, ktorý dokáže chrániť bunky tvojho tela pred poškodením. Okrem toho chráni srdce, mozog a telo pred predčasným starnutím. Zlepšuje imunitu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Jeho nedostatok sa u ľudí často nevyskytuje. 

Ľahko ho získaš z orechov, a to najmä z mandlí či lieskovcov. Dobrým zdrojom sú aj slnečnicové semienka, celozrnné výrobky, listová zelenina, tekvica, avokádo, mango či brokolica.

ovocie, orechy
Zdroj: Pexels/Tetyana Kovyrina

Vitamín K

Káčko je zásadný vitamín pre správne fungovanie pečene a je podstatný pre dobrú zrážanlivosť krvi. Podieľa sa aj na metabolizovaní vápnika, čiže vplýva na rast a kvalitu kostí. Deficit vitamínu K môže spôsobiť spomínanú zlú zrážanlivosť krvi, následne tvorenie modrín, problémy s pečeňou alebo hrubým črevom. Jeho nedostatok však nie je častý, pretože ho nepotrebujeme veľa. Nájdeš ho v listovej zelenine, brokolici, karfiole, kapuste, vo vajíčkach aj v mliečnych výrobkoch. 

zelenina
Zdroj: Pexels/Ron Lach

Vitamíny skupiny B

Vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 sú zásadné pre nervový systém. Niektoré z týchto béčkových vitamínov sú dôležité pre metabolizmus či tvorbu energie z potravín, avšak celé spektrum vitamínov skupiny B, ktoré možno poznáš pod označením B-komplex, dokáže napríklad znížiť stres aj únavu. Tieto vitamíny sú obzvlášť dôležité pri psychických problémoch, celkovom vyčerpaní organizmu, ale aj pri často sa vyskytujúcich zápaloch v tele.

ovocie
Zdroj: Unsplash/Sara Cervera

Môžeš ich prijať naraz jedným doplnkom výživy alebo sa viac zameraj na kvalitné mäso, strukoviny, vajíčka, pečeň a ryby a takisto zvýš príjem ovocia a zeleniny, najmä pomarančov, sliviek, čerešní, mrkvy, cesnaku a listovej zeleniny. Ak si vegetarián alebo vegán, daj si pozor na vitamín B12. Ten sa totiž dá nájsť iba v živočíšnych produktoch, a preto by si ho mal radšej suplementovať.

Dôležitý vitamín B9, čiže kyselinu listovú, môžeš doplniť aj jednou z najzdravších potravín na svete – granátovým jablkom. Vyskúšaj ho vo forme chutného, zdravého a prírodného sirupu MOY, ktorý má protizápalové účinky, dodá ti energiu, odoženie únavu a zásobí ťa látkami potrebnými pre zdravie rýchlo a efektívne.

pozri si ponuku plnú vitamínov

Horčík

Horčík alebo magnézium sa podieľa na mnohých metabolických procesoch a zodpovedá za svalové sťahy srdca. Aj vďaka nemu ti teda stabilne bije srdce. Magnézium pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a krvný tlak a zabraňuje nadmernému ukladaniu vápnika, ktorý by mohol spôsobiť tvorbu obličkových kameňov. Jeho veľkým plusom je aj to, že prináša úľavu od fyzickej, ale aj psychickej záťaže. Získaš ho napríklad z orechov, zo špenátu, z fazule, zo šošovice, sóje, z ovsených vločiek, banánov a dokonca aj z horkej čokolády.

čokoláda
Zdroj: Pexels/Lisa Fotios

Selén

Selén je minerál, ktorý dokáže spoľahlivo bojovať proti infekciám a pomáha štítnej žľaze správne fungovať. Je nevyhnutný pre správne fungovanie DNA, reprodukciu a náš metabolizmus. Má výborné antioxidačné vlastnosti a prispieva k správnej činnosti srdca. Odporúčanú dennú dávku tohto minerálu ti pokryjú približne štyri para orechy. Nachádza sa však aj v rybách, morských plodoch, mäse a strukovinách.

Zinok

Zinok je pre našu imunitu najdôležitejším minerálom. Okrem toho, že podporuje imunitný systém, dokáže ochraňovať bunky pred voľnými radikálmi. Je potrebný aj pre zdravé a krásne vlasy, nechty a kožu. Pomáha pri raste buniek, tvorbe bielkovín a liečbe poškodeného tkaniva. Získať ho môžeš z orechov, zo semienok, strukovín, z červeného mäsa, morských plodov a celozrnných potravín. 

chlieb
Zdroj: Pexels/Nastya Sensei

Chróm

Chróm je minerál, ktorý pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a zvyšuje účinok inzulínu. Okrem toho sa podieľa na odbúravaní a vstrebávaní sacharidov, bielkovín a tukov. Deficit chrómu v organizme naozaj nie je častý, keď však nastane, môžu nastúpiť bolesti hlavy či žalúdka, podráždenie aj únava. Nízke hladiny môžu byť spôsobené infekciami alebo sa môžu preukázať v tehotenstve. Doplníš ho obilninami, brokolicou, zemiakmi, banánmi alebo jablkami. 

Sodík

Tento minerál je zvláštny tým, že si netreba dávať pozor na to, aby si ho mal dostatok, ale na to, aby si ho nemal príliš veľa. Ľudský organizmus potrebuje totiž iba malé množstvo sodíka, ktoré využije na vedenie nervových impulzov, sťahovanie a uvoľňovanie svalov či udržanie správnej rovnováhy vody a minerálov v tele. Ak ho budeš mať vo svojom jedálničku príliš veľa, môže to viesť k vysokému krvnému tlaku, srdcovým chorobám či mozgovej porážke. Najviac sodíka je v soli, sójovej omáčke, šunkách a syroch, takže ich konzumuj striedmejšie. 

jedlo
Zdroj: Pexels/Rachel Claire

Draslík

Ak sa ti v tele spomínaný sodík nahromadí, jeho negatívne účinky môže zmierniť vyšší prísun draslíka. Pomôže uvoľniť cievy, znížiť krvný tlak a vylúčiť nepotrebný sodík z tela von. Okrem toho je to základný minerál, ktorý potrebujú všetky tkanivá v tvojom tele. Získať ho môžeš zo zelenej listovej zeleniny, strukovín, z brokolice, mrkvy, paradajok, orechov, banánov, pomarančov, ale aj z melóna či avokáda. 

Železo

Železo je minerál, ktorý je nevyhnutný pre zdravý vývoj a rast mozgu aj pre normálnu tvorbu a fungovanie buniek a hormónov v organizme. Ak máme výrazný deficit železa, telo nedokáže vytvoriť dostatok zdravých červených krviniek, bez ktorých nevie dostať kyslík do tkanív. S nízkymi hladinami železa sa spája anémia, ktorá sa prejavuje únavou, bolesťou hlavy, slabosťou či bledou pokožkou. Táto choroba je známa aj pod názvom chudokrvnosť a najčastejšie sa objavuje u žien so silnou menštruáciou, u tehotných žien alebo vegánov. Dobrými zdrojmi železa sú strukoviny, červené mäso, špenát, cvikla, horká čokoláda či celozrnné obilniny. 

ovocie
Zdroj: Pexels/Weena Chiwangkul

Dôležité minerály však môžeš doplniť aj inak. Napríklad plody morušovníka sú kvalitným komplexným zdrojom železa, draslíka aj horčíka. A ak si práve začal rozmýšľať, kde sa dá zohnať moruša, nemusíš sa ďalej trápiť. Oveľa efektívnejšie bude, keď si ju dáš vo forme zdravého a lahodného džúsu MOY.

Vápnik

Vápnik je známy tým, že je dôležitý pre zdravé kosti a chrup. Pomáha však aj pri zrážaní krvi, kontrakcii svalov a regulácii srdcového rytmu. Pri deficite vápnika sa môže objaviť osteoporóza. Nízke hladiny vápnika sú často spájané so seniormi, s vegánmi či s ľuďmi, ktorí majú laktózovú intoleranciu. Doplniť sa však dá aj inak ako mliekom a mliečnymi výrobkami. Skús strukoviny, mandle, listovú zeleninu, ryby alebo mak. 

Ak si si prečítal, s čím všetkým nám pomáhajú vitamíny a minerály, určite si si naplno uvedomil, aké je dôležité dbať na to, aby si ich mal dostatok. Občas však máme veľa povinností v práci alebo v škole, a tak nedokážeme ustriehnuť, aby sme každý deň zjedli dostatočne pestrú stravu bohatú na všetky potrebné látky.

ovocie
Zdroj: Zamio

Značka Zamio ti prináša riešenie v podobe prírodných, zdravých a aj chutných pomocníkov. Ich produkty MOY si vďaka šetrnému spracovaniu zachovávajú všetky cenné látky. Ochutnať môžeš jedinečný džús z granátového jablka, ale aj kvalitné lyofilizované ovocie. Navyše, keďže sa blíži sviatok všetkých zamilovaných, majú v ponuke aj výhodný valentínsky balíček pre tvoju lásku. 

ochutnaj vitamínových pomocníkov
Domov
Zdieľať
Diskusia