Zisťovali sme, kde sa končí bežná medziľudská komunikácia a začína sa sexuálne obťažovanie. Pre dobro oboch strán.
Čoraz viac žien sa ozýva so svojimi skúsenosťami so sexuálnym obťažovaním. Osvetové aktivity rôznych neziskoviek a tisíce príbehov v médiách tému zvýraznili natoľko, že otázkou sexuálnych zločinov sa začína zaoberať aj slovenská vláda. Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zmeniť definíciu znásilnenia na sex bez súhlasu, pričom vychádza zo štúdií a z dostupných dát, ktoré naznačujú, že táto definícia najlepšie ochráni obete sexuálneho násilia.
No čím viac hovoríme o obťažovaní či znásilňovaní, ktoré sa podľa štatistík v drvivej väčšine týkajú žien, tým viac sa ozývajú ľudia, ktorí sú z témy často zmätení.
Musíš si pred každým sexom dať podpísať papier o súhlase? Naozaj po novom nemôžeme flirtovať s neznámou ženou alebo žartovať o peknej kolegyni? Kde sa končí bežná medziľudská komunikácia a začína sa sexuálne obťažovanie a aká je šanca, že za tľapnutie po zadku pôjde niekto do basy?
V Refresheri sa téme sexuálneho obťažovania venujeme dlhodobo. Prinášame ti pohľady odborníkov, svedectvá tých, ktorí obťažovanie a násilie zažili na vlastnej koži, a pomáhame našim čitateľom porozumieť štatistikám a záverom vedeckých prác. Ak ťa táto téma zaujíma, môžeš ju sledovať tu a dostaneš upozornenie vždy, keď o nej napíšeme.
Viac a kvalitnejšie budeme môcť nielen o násilí, ale aj o tom, čo s ním a ako ho zastaviť, písať len s podporou čitateľov. Pridaj sa do klubu Refresher+ aj ty a okrem prístupu k prémiovým článkom ti dáme aj skvelé benefity.
Čo je ešte vôbec dovolené?
„Sexuálne obťažovanie je to, čo obťažuje konkrétne vás. Neexistuje na to excelová tabuľka,“ povedala pre Refresher Jasmína Houdek, lektorka sebaobrany, ktorá často prednáša a hovorí o obťažovaní. Rozumie, že ľudia sú preto zmätení a nechcú lichôtkou či flirtovaním niekoho obťažovať, len nevedia, kde a ako sú nastavené hranice. Jasmína Houdek zvykne ľuďom radiť veľmi jednoducho.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo robiť, ak nevieš naisto, čo bude druhú osobu obťažovať a čo nie.
- Aké aktivity spadajú pod sexuálne obťažovanie a ktoré z nich je možné riešiť aj súdnou cestou.
- Čo robiť, keď ťa nadriadený obťažuje v škole alebo v práci.
- Aké máš možnosti, keď ťa niekto obťažoval a chceš to riešiť.