„Pacienti sa boja, že im táto liečba ‚vymaže mozog‘ alebo zmení osobnosť. Nič z toho sa nezakladá na pravde,“ vraví pre Refresher primárka psychiatrického oddelenia nemocnice v Rožňave.
Slávny spisovateľ Ernest Hemingway trpel posledné roky svojho života ťažkou depresiou, ktorú sprevádzali paranoje. Lekári ho liečili elektrošokovými terapiami, tie mu však postupne vymazávali pamäť. Po dvadsiatich terapiách si tesne pred svojimi 62. narodeninami vzal život. Pred smrťou napísal: „Aký má zmysel ničiť si mozog a nechať si vymazávať pamäť? Bola to skvelá liečba, ale pacienta sme stratili.“
Elektrokonvulzívna terapia (ECT), ľudovo nazývaná „elektrošoky“, sa začala používať v roku 1938 v Taliansku. Psychiatri vtedy predpokladali, že umelé vyvolanie záchvatov môže zmierniť príznaky depresie. Portál Scientific American píše, že v 50. rokoch sa elektrošoky používali aj na „liečbu“ homosexuality, ktorú vtedy považovali za psychickú chorobu. Používala sa bez anestézie a často aj bez súhlasu pacienta. V Československu zaviedol elektrošokovú metódu Karol Matulay v rokoch 1940 až 1941.
V Refresheri ti prinášame zaujímavé články o zdraví, medicíne a mýtoch, ktoré sa s ňou spájajú. Ak ťa zaujímajú tieto témy, nezabudni sledovať tému zdravie a pridať sa do nášho REFRESHER+ klubu.
Terapia elektrošokmi je aj v súčasnosti bežnou súčasťou psychiatrickej liečby. Ročne ju absolvuje približne 1 milión ľudí na celom svete vrátane Slovákov. Prístroje na ECT aj samotná metóda prešli v druhej polovici 20. storočia výraznou modernizáciou a terapia dnes prebieha pri krátkodobej anestézii pod dohľadom anestéziológa. Záchvat by mal trvať minimálne 30 sekúnd a za štandardnú šírku impulzu sa dnes považuje 0,5 ms.
Šoková terapia, ktorá „vymaže mozog“?
Neexistuje diagnóza, ktorá by automaticky viedla k použitiu terapie ECT. Podstupujú ju väčšinou pacienti, ktorí sa liečia na schizofréniu, depresívnu poruchu alebo bipolárnu afektívnu poruchu, trápia ich ťažké úzkostné stavy, majú samovražedné sklony, prípadne nereagujú na farmakologickú liečbu. Jednoducho povedané – ECT je dnes skôr poslednou inštanciou, ktorá nastupuje až po tom, čo zlyhajú konvenčné a menej invazívne liečebné metódy.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či môže ECT natrvalo vymazať pamäť alebo poškodiť mozog.
- Pacienti s akými diagnózami dnes podstupujú túto liečbu.
- Aké nežiaduce účinky sa spájajú s touto terapiou a aké veľké je podľa ministerstva zdravotníctva riziko smrti.
- Ako dnes prebieha „šoková terapia“ v nemocnici v Rožňave a čo si o nej myslia slovenskí psychiatri.
- Prečo chceli vedci v roku 2020 túto terapiu úplne zakázať.
- Čo hovoria o ECT medzinárodné štúdie.