Podľa jedného z členov skupiny mali policajti spolu s Norbertom Bödörom pomáhať strane Smer-SD udržať politickú moc. Ďalším cieľom bol vlastný ekonomický prospech.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na 11 obvinených osôb z celkovo 20 skutkov v kauze Očistec. Na sociálnej sieti na to upozornil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Konkrétne mená obžalovaných zatiaľ nie sú známe.
„Rozsah obžaloby je 181 strán, vyšetrovací spis obsahuje 46 zväzkov, celkovo vyše 18 500 strán. Možno ešte dodať, že trestné veci viacerých obvinených boli vylúčené na samostatné trestné konanie,“ informuje špeciálny prokurátor.
Kauza Očistec sa týka bývalých vysokopostavených policajtov. Polícia stíhala bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, exšéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška alebo bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Všetci vraj boli súčasťou tzv. Bödörovej schémy.
Podľa dvoch spolupracujúcich obvinených Ľudovíta Makóa a Bernarda Slobodníka Bödörom údajne organizovaná skupina vrcholných policajtov plnila rozkazy oligarchu, zároveň mu na 6. poschodie budovy v bratislavskom Novom Meste prinášali šéfovia NAKA aj ďalšie informácie o tom, ako bude vyšetrovanie pokračovať. Spoločne plánovali ďalšie kroky a minimalizovali zásahy polície, resp. iných orgánov.
Policajti z tejto organizovanej skupiny mali mať za úlohu aj iniciatívne vyhľadávať subjekty, ktoré by mohli potrebovať ich služby. Napríklad v prípade niektorých firiem postupovali tak, aby v nich navodili pocit, že budú potrebovať pomoc organizovanej skupiny.
Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó tvrdí, že skupina mala tri základné ciele: udržanie politickej moci strany Smer-SD, obsadenie všetkých dôležitých najvyšších funkcií v bezpečnostných zložkách štátu a zadováženie finančnej hotovosti, resp. iných výhod. Makó vypovedal aj o tajnom stretnutí Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a oligarchu Norberta Bödöra na ministerstve vnútra.