„Zdravý človek má imunitný systém v rovnováhe a nepotrebuje ho nijako ‚naštartovať‘. Ak je imunitný systém príliš aktívny, môžu práveže vzniknúť rôzne autoimunitné ochorenia,“ hovorí pre Refresher vedec Radoslav Janoštiak.
Radoslav Janoštiak sa už 15 rokov venuje výskumu rakoviny na molekulárnej úrovni.
Doktorát získal na Karlovej univerzite v odbore bunková a vývinová biológia v Prahe. Neskôr pôsobil v USA na Kolumbijskej a Yalovej univerzite a v Inštitúte pre výskum v biomedicíne v španielskej Barcelone. Momentálne v Prahe zakladá vlastnú výskumnú skupinu v Biotechnologickom a biomedicínskom centre Akademie věd a Univerzity Karlovej (BioCev), kde sa bude venovať výskumu rakoviny na bunkovej a molekulárnej úrovni.
Je pravda, že dokážeme „naštartovať“ svoj imunitný systém?Zdravý človek má imunitný systém v rovnováhe a nepotrebuje ho nijako „naštartovať”. Ak je imunitný systém príliš aktívny, môžu práveže vzniknúť rôzne autoimunitné ochorenia. Naopak, ak aktívny nie je, človek je často chorý. Imunitný systém funguje stále, každodenne sa stretáva v patogénmi – nie je preto možné, aby imunita „spala” alebo bola nejako zastavená.
Čo všetko zabezpečuje náš imunitný systém, keď práve nebojuje s chorobou?S baktériami a patogénmi sa stretávame stále. Imunitný systém sa neustále rozhoduje, ktorý mikroorganizmus alebo molekula bunky je neškodná, ktorá je nebezpečná, a tie nebezpečné inaktivuje, aby sme sa nenakazili. Existuje hypotéza, že napríklad rakovinové bunky vznikajú v našom tele neustále, ale imunitný systém je dostatočne silný, aby ich v zárodku eliminoval. Navyše, na slizniciach, ktoré lemujú napríklad pľúca, nos alebo črevá, je veľké množstvo imunitných buniek, ktoré patogény „držia v šachu”.
Hovorí sa, že imunite škodí fajčenie, alkohol, nezdravá strava a nedostatok pohybu a spánku. Čo ešte ju môže oslabiť, no málo ľudí o tom vie?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či má zmysel brať výživové doplnky, aj keď si zdravý.
- Prečo vitamín C možno nefunguje tak dobre, ako si ľudia myslia.
- Aké výživové doplnky by si mal brať, keď máš oslabenú imunitu alebo si chorý.
- Či otužovanie funguje alebo je to len trend.
- Ako je možné, že chronický stres oslabuje imunitu, a ako sa naň imunita adaptuje.
- Koľko fyzickej záťaže je pre na našu imunitu už priveľa.
- Či nám môže prehnaná čistota uškodiť.
- Čo okrem genetiky môže spôsobiť vznik autoimunitných ochorení.