Na to, ako si doma spraviť „udržateľnejšie Vianoce“, sme sa opýtali Petry Slezákovej, autorky blogu Zero Waste Slovakia.
Vianoce – sviatky plné pokoja a radosti, zároveň aj veľa zbytočného a nadmerného odpadu a plytvania jedlom. O tom, ako prežiť tieto sviatky a čo najmenej pritom zaťažiť našu planétu, sme sa porozprávali s Petrou Slezákovou, autorkou blogu Zero Waste Slovakia.
Riešili sme dilemu, aký vianočný stromček je najekologickejší, čím ho ozdobiť, ale i to, akým darčekom potešiť našich najbližších bez zbytočných „rán“ pre životné prostredie. Petra nám prezradila, že ekologickejšie sa dá dokonca prestrieť aj sviatočný stôl, stačí len upustiť „zo zásad“ našich mám a prehodnotiť, aké množstvo jedla je naozaj adekvátne pre ľudí v domácnosti.
Vianočný stromček
Mnoho ľudí každoročne rieši dilemu, či je ekologickejšie zaobstarať si živý stromček na jednu sezónu alebo umelý na niekoľko rokov. Petra Slezáková nám prezradila, že danou problematikou sa zaoberali dokonca už aj niekoľké štúdie, ktoré dospeli k jednoznačnému záveru – živý.
Istá kanadská konzultačná spoločnosť podľa jej slov vypočítala, že na to, aby sa ekologická stopa umelého stromčeka vyrovnala tomu, že si každoročne kúpime nový, by sme ho museli používať minimálne dvadsať rokov.
Odborníčka tvrdí, že medzi ďalšie negatíva umelých stromčekov patrí materiál PVC, z ktorého je väčšina z nich vyrobená. Ide o veľmi nebezpečnú chemikáliu už v samotnom výrobnom procese, pričom jej nebezpečné látky sú potenciálne karcinogénne a môžu ťa ohrozovať, i keď ho máš doma.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo patrí medzi najväčšie negatíva umelých stromčekov.
- Čo by si si mal overiť pri kúpe živého stromčeka.
- Či sa dá skĺbiť trendovosť a ekologickosť pri zdobení stromčeka.
- Aké ozdoby najmenej zaťažujú našu planétu.
- Na čo by si mal myslieť pri pečení a ako obmedzíš zbytočný odpad.
- Kde nakupovať potraviny na sviatočnú večeru s čo najmenšou ekologickou stopou.