Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Otestuj sa v našom kvíze a zisti, ako poznáš pravidlá stolovania iných krajín.
Každá krajina má iné pravidlá stolovania. Zatiaľ čo niekde môže byť neslušné, ak budeš na večeru meškať, inde je to doslova vyžadované. Niekde môže byť neúctivé sŕkať pri jedle a v inej krajine je to zas pochvala pre šéfkuchára. Poznáš rôzne pravidlá stolovania v krajinách celého sveta? Otestuj sa v našom kvíze, ktorý sme pripravili v spolupráci s Woltom, a možno zistíš, ako sa vyhnúť nechceným trápnostiam.
Práve Wolt ti ponúka jedlá z mnohých krajín, ktoré nájdeš v odpovediach nášho kvízu. Jediná výhoda je, že ak ich objednáš z Woltu a vychutnávaš si ich v pohodlí domova či s kolegami v práci, nemusíš mať z týchto pravidiel stolovania žiaden stres. Pokojne jedz sushi rukami, ak ti to paličkami nejde, a sŕkaj natoľko, aby to nerušilo ľudí v tvojom okolí. Grganie si radšej nechaj na momenty, keď budeš osamote.
Okrem pocitu plného brucha ťa teraz Wolt môže odmeniť aj ďalšími lákavými cenami. Do 21. decembra totiž prebieha súťaž, v ktorej môžeš vyhrať elektrický Mini Cooper, mobil alebo kredity na Wolt. Čím viac objednávaš, tým máš vyššiu šancu vyhrať. Žrebuje sa každý týždeň.
Poď potrápiť svoje mozgové závity a ukáž, ako poznáš etiketu stolovania v rôznych krajinách. Ak počas hľadania správnych odpovedí vyhladneš, môžeš sa spoľahnúť na Wolt, kde nájdeš jedlá z kuchýň celého sveta.
Kvíz
KVÍZ: Poznáš pravidlá stolovania vo svete?
Zdroj:
Unsplash/Maria L
110
V ktorej krajine môže byť považované za neslušné vypýtať si kávu s mliekom po obede?
Španielsko
Mexiko
Austrália
Taliansko
Vysvetlenie
Ak si niekedy vypýtaš v Taliansku po jedle kapučíno alebo inú kávu s mliekom, nečuduj sa, ak na teba budú čašník či čašníčka škaredo pozerať, prípadne ti ho dokonca odmietnu doniesť. V Taliansku sa hovorí, že ak si dáš mlieko po jedle, môže ti to spôsobiť tráviace problémy. Kapučíno vnímajú doslova ako jedlo, preto si ho dávajú najčastejšie iba na raňajky.
Zdroj:
Unsplash/GoodEats YQR
210
Čo by si nikdy nemal robiť s paličkami, lebo je to urážlivé?
Nechať ich položené na miske/tanieri, ako to vidíš na obrázku.
Zobrať si ich so sebou, keď doješ.
Oblizovať ich, položiť prekrížené alebo zapichnúť vertikálne do ryže.
Jesť nimi hríby.
Vysvetlenie
V Japonsku, ale aj ďalších krajinách, kde je prirodzené jesť rezance či polievky paličkami, sa prekríženie, oblízanie paličiek alebo ich zapichnutie do jedla považuje za veľmi neslušné.
Zdroj:
Unsplash/Melissa Walker Horn
310
V ktorej krajine by si mal radšej nechať nejaké jedlo na tanieri?
Španielsko
Turecko
Čína
India
Vysvetlenie
Ak ideš v Číne k niekomu na večeru a necháš prázdny tanier, nepovažujú to za dôkaz toho, ako veľmi ti chutilo. Prázdny tanier vnímajú ako gesto, ktoré hovorí, že jedlo nebolo dostatočne sýte a tvoj hostiteľ šetril na porcii. V Číne treba zabudnúť na príkazy našich mám, že jedlo treba dojesť, a radšej nechaj trochu jedla na tanieri.
Zdroj:
Pexels/Luna Lovegood
410
V ktorej krajine by si mal jesť iba pravou rukou?
Nový Zéland
Vietnam
India
Kazachstan
Vysvetlenie
Ľaváci to budú mať v Indii ťažké. Táto krajina je známa tým, že sa tu je jedlo rukami. Aké sú pravidlá? Nezabudni si umyť ruky a vždy používaj iba pravú ruku. Okrem toho by sa pri jedení tvoje prsty nikdy nemali dotknúť úst. Hovorí sa, že vďaka jedeniu rukami nakŕmiš svoju myseľ, nie žalúdok.
Zdroj:
Unsplash/Fedor
510
V ktorej krajine by si si nemal soliť jedlo, ktoré ti niekto navaril?
Egypt
Česko
Francúzsko
Nórsko
Vysvetlenie
Ak si osolíš nejaké jedlo v Egypte, môžeš si zarobiť na problém. Považuje sa to totiž za veľmi urážlivý akt. Jedlo, ktoré ti kuchár pripravil, je dokonale vyvážené a tým, že si ho osolíš, mu dávaš najavo, že mu niečo chýba. V prípade, že na stole v reštaurácii nie je soľnička a korenička, nemal by si si ich ani pýtať. Pýtať si soľ sa považuje za neúctivé aj vo viacerých ďalších krajinách, najmä ak ješ v reštaurácii.
Zdroj:
Unsplash/Jarritos Mexican Soda
610
V ktorej krajine je grgnutie prejavom pochvaly pre kuchára a sŕkanie sa považuje za faux pas?
Japonsko
Čína
Thajsko
Vietnam
Vysvetlenie
Zatiaľ čo v Japonsku je vyslovene žiadané, aby si pri jedení rezancov hlasno sŕkal, v Číne toto gesto považujú za prešľap. Zároveň ak si pri obede grgneš, nikto nebude na teba pozerať škaredo, kuchár bude vďaka tomu vedieť, že dobre navaril.
Zdroj:
Unsplash/Alex Haney
710
V ktorej krajine by si mal prísť na večeru aspoň o 15 minút neskôr, ako ste sa dohodli?
Portugalsko
Švédsko
Veľká Británia
Grécko
Vysvetlenie
Niekde je neslušné meškať, v Portugalsku je neslušné prísť načas. Ak ťa niekto pozve na večeru, mal by si prísť aspoň o 15 minút neskôr, ako ste sa dohodli. V prípade, že si pozvaný na väčšiu spoločenskú udalosť či párty, mal by si prísť od 30 až do 60 minút neskôr, ako bol dohodnutý čas. Podobne to majú aj v Mexiku.
Zdroj:
Unsplash/Irina
810
Kde sa považuje za neslušné namočiť si chlieb do polievky?
Slovensko
Taliansko
Nemecko
Španielsko
Vysvetlenie
Španieli považujú za veľmi neslušné namočiť si chlieb do polievky. Okrem toho nebuď prekvapený, ak ťa v Španielsku niekto pozve na večeru medzi deviatou až desiatou večer – Španieli sú známi tým, že žijú dlho do noci a ráno začínajú neskôr ako my.
Zdroj:
Unsplash/Ken Lawrence
910
Kde by si nemal jesť chlieb ako predjedlo?
Taliansko
Francúzsko
Španielsko
Grécko
Vysvetlenie
Zatiaľ čo v Taliansku je bežné, že ti donesú na stôl chlieb, ktorý si môžeš dať ako predjedlo, ak ti donesú na stôl chlieb vo Francúzsku, nemal by si ho jesť ako predjedlo. Chlieb by si mal totiž jesť spolu s hlavným jedlom. Odporúča sa trhať ho na menšie kúsky a napichnúť na vidličku, prípadne chlebom vytrieť omáčku na tanieri.
Zdroj:
Unsplash/lex Motoc
1010
Kde by si mohol uraziť šéfkuchára tým, že si vypýtaš syr navyše?
Taliansko
Slovensko
Španielsko
Spojené štáty
Vysvetlenie
Samozrejme, že je to Taliansko. Ak nemáš na stole parmezán, tak si ho radšej ani nepýtaj. Pýtať si syr navyše, ktorý si chceš dať na pizzu, cestoviny alebo morské plody, môže byť prejavom neúcty voči šéfkuchárovi a podobne ako v prípade solenia znak toho, že jedlo nie je dostatočne dochutené a niečo mu chýba.