Toto je TOP 10 momentov kariéry jedného z najvýznamnejších dizajnérov 21. storočia. Odpočívaj v pokoji, Virgil.
Módny svet v nedeľu šokovala tragická udalosť. Rodina ghansko-amerického návrhára Virgila Abloha totiž oznámila, že vo veku 41 rokov zomrel. Viac ako dva roky trpel zriedkavou agresívnou formou rakoviny. Boj s ťažkou chorobou držal po celý čas v tajnosti.
Časopis Time označil v roku 2018 Virgila Abloha za jedného zo sto najvplyvnejších osobností na svete. Práve v tom čase sa začala jeho spolupráca so spoločnosťou LVMH, pod ktorú patrí aj Louis Vuitton, kde zastával pozíciu kreatívneho riaditeľa. Zostala po ňom jedinečná tvorba a splnený sen o pouličnej móde na najprestížnejších mólach v Paríži.
Od dídžeja na stredoškolských večierkoch až po Tomorrowland
Charakteristické boli pre Virgila najmä jeho všestrannosť a multitalent. Takmer všetko, čoho sa dotkol, premenil na zlato. Kreatívne sa činil azda v každom druhu umenia; či už išlo o módu, architektúru, grafiku, maliarstvo alebo hudbu.
V roku 1998, čerstvo po dosiahnutí dospelosti, sa vrhol na dídžejstvo, ktoré ho sprevádzalo aj dlhé roky po tom, čo už bol zabehnutý v módnej brandži ako návrhár.
Ako dídžej začal hrávať na stredoškolských večierkoch. Jeho inšpiráciou boli v tom čase A-Trak, Benji B a Gilles Peterson, prezradil v rozhovore pre The Guardian. V rámci svojej hudobnej kariéry si vytvoril pseudonym Flat White, pod ktorým vystupoval na rôznych festivaloch, módnych večierkoch či rapových koncertoch.
Hrával v známych nočných kluboch v Londýne, Las Vegas či na Ibize. Dokonca mal neraz na starosti aj otváracie sety na koncertoch Travisa Scotta a v roku 2019 mal vlastnú šou na Tomorrowlande.
Kanyeho dvorný dizajnér
V roku 2002 Virgil absolvoval bakalársky stupeň štúdia v odbore stavebné inžinierstvo na University of Wisconsin-Madison, po ktorom prešiel na štúdium architektúry v Illinois. Práve preto, že módu neštudoval, získal na tento druh tvorby unikátny pohľad, ktorým sa tak preslávil.
Od samého začiatku mal vysoké ambície. Ako píše Vogue, v deň promócií si dohodol stretnutie s vtedajším manažérom Kanyeho Westa Johnom Monopolym, na ktorého spravil veľmi dobrý dojem a ten ho okamžite najal do Yeezyho tímu. Začínal ako kreatívny konzultant, ktorý zabezpečoval merchandising k turné, vizuálne stránky albumov či scénografiu koncertov.
Neskôr sa stal dvorným módnym poradcom Kanyeho Westa a v roku 2010 aj riaditeľom jeho kreatívneho domu DONDA. S Yeezym, ktorý bol tiež rodák z Chicaga, spolupracoval 10 rokov. Bol to jeden z najväčších zlomov vo Virgilovej kariére.
Práve vďaka dobrému vzťahu s Kanyem, jeho silnej podpore a zázemiu sa mu napokon podarilo uspieť aj na svojej sólovej dráhe módneho dizajnéra a zakladateľa vlastných značiek Pyrex Vision a neskôr aj Off-White.
Počas stáže vo Fendi nosil dizajnérom kávu
Prvý živý kontakt Virgila s elitnou módou nastal v roku 2009, keď spoločne s Kanyem nastúpili na niekoľkomesačnú stáž v prestížnom talianskom módnom dome Fendi v Ríme. Chceli sa totiž dostať čo najbližšie k základom módneho biznisu a pochopiť jednotlivé kreatívne procesy priamo zo zákulisia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko platili Virgilovi a Kanyemu za stáž vo Fendi a prečo občas slúžili len ako poskokovia.
- Aká Virgilova ikonická fotka vyvolala rozruch a reagoval na ňu aj South Park.
- Za koľko sa po Virgilovej smrti predávajú jeho tenisky v spolupráci s Nike.
- Prečo bol podľa jeho slov Pyrex len experiment.
- Ako sa s Off-White dostal na módne prehliadky v Paríži.
- Aká dojemná situácia nastala po jeho prvej prehliadke pod Louis Vuitton, keď sa s Kanyem obaja rozplakali.
- Aké boli jeho najbizarnejšie spolupráce.