„V minulosti dostali masáž a stravu zadarmo len tí najlepší, ostatní si museli platiť,“ hovorí Tibor Sahajda, ktorý nám prezradil aj to, čo fanúšikovia maratónu väčšinou netušia.
Tibor Sahajda je trojnásobným majstrom Slovenska v maratóne. Tohtoročný 98. ročník Medzinárodného maratónu mieru zabehol v čase 2:22:02. Jeho osobný rekord však je 2:15:25. V minulosti trénoval v Keni a Maroku s najlepšími svetovými vytrvalcami. V rozhovore pre Refresher prezradil, ako vyzerá jeho tréning, ako znášal covid, či panuje medzi bežcami rivalita, čo robí, keď potrebuje ísť počas maratónu na záchod, a čo by poradil rekreačnému bežcovi.
Už máte za dnešok zabehnuté?
Čiastočne. Dnes mám už za sebou 12 kilometrov a večer ma ešte čaká voľný beh, to je ďalších 12 kilometrov. Včera som mal intervalový tréning s trénerom, dnes som si preto dal taký voľnejší deň.
Ak 24 kilometrov je voľnejší deň, ako vyzerá váš štandardný tréning?
To záleží na tom, či ma čakajú nejaké preteky. Máme to zvyčajne rozdelené na špeciálny a objemový tréning. Ten špeciálny pozostáva z intervalových úsekov, napríklad včera sme behali 12-krát po 600 metrov v určitom tempe. No s rozklusom a výklusom nabehám za tréning aj 20 kilometrov.
Tieto tri dni ma čakajú regeneračné behy na vytrvalosť, voľné behy zamerané na tepovú frekvenciu a na štvrtý deň máme zas intervaly alebo dlhý beh. Objemová príprava býva zväčša počas zimnej sezóny, keď sa nepripravujeme na žiadne preteky. Vtedy nabehávam čo najviac kilometrov, idem viac do únavy.
Koľko kilometrov v priemere nabeháte týždenne?
Vyše 160 – 170 kilometrov. Tréner chce, aby som behal 800 kilometrov mesačne, ale to len počas jedného mesiaca v čase zimnej prípravy. Potom už ideme do rýchlosti. Moja norma je 500 až 600 kilometrov mesačne.
Maratónci majú teda podobne ako futbalisti letnú a zimnú prípravu?
Áno, hlavná príprava je zimná a z nej potom maratónec ťaží celý rok, najmä na pretekoch. Bývajú aj zimné preteky, aj tento rok v novembri som sa mal na jednom zúčastniť. Pre zdravotné problémy som to však napokon musel vzdať.
Aké zdravotné problémy?
Dýchavičnosť. Mal som postcovidové stavy. Covid som prekonal už druhýkrát. Niekedy pri väčšej intenzite tréningu cítim, že ho neviem predýchať. Už ma to trápi asi mesiac a pol.
Mali ste ťažký priebeh?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako znášal covid-19 a či je problém s dýchaním medzi športovcami častý.
- Prečo nedokončil 3-kilometrové preteky.
- Čo robí, keď potrebuje počas behu na záchod.
- Či panuje medzi maratónskymi bežcami rivalita.
- Ako v minulosti motivovali „menej výkonných“ bežcov.
- Ako sa pripravuje na maratón.
- Či podľa neho beh ničí kolená.
- Čo by poradil rekreačným bežcom, aby nestratili motiváciu.