Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 5. 12. 2021 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Grape reaguje na tvrdé slová Pohody: Kultúra by mala spájať, nie rozdeľovať Grape reaguje na tvrdé slová Pohody: Kultúra by mala spájať, nie…
Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Osobnosti - Slovensko

Toto bol Meky Žbirka: Abbey Road, anglický prízvuk, úsmev a tona hitov. Prvú gitaru zdedil po bratoch

Legenda česko-slovenskej hudobnej scény zomrela vo veku 69 rokov.

Martin Adam Pavlík, TASR
10. november 2021, 19:06 Čas čítania: 5:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Toto bol Meky Žbirka: Abbey Road, anglický prízvuk, úsmev a tona hitov. Prvú gitaru zdedil po bratoch
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Osobnosti - Slovensko
0
Martin Adam Pavlík
TASR
10. november 2021, 19:06
Čas čítania: 5:04

Toto bol Meky Žbirka: Abbey Road, anglický prízvuk, úsmev a tona hitov. Prvú gitaru zdedil po bratoch

Legenda česko-slovenskej hudobnej scény zomrela vo veku 69 rokov.

Martin Adam Pavlík
TASR
10. november 2021, 19:06
Čas čítania: 5:04
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Toto bol Meky Žbirka: Abbey Road, anglický prízvuk, úsmev a tona hitov. Prvú gitaru zdedil po bratoch
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ťažko sa tomu verí, no pravda je niekedy neúprosná. Slovenský spevák a skladateľ Miro Žbirka, ktorého každý žoviálne nazýval Meky, už nie je medzi nami. Zomrel v stredu 10. novembra.

 

Zostali však po ňom nesmrteľné hity ako Biely kvet, Slávou opitý, Jesenná láska, 22 dní či Atlantída a kopec skvelých nahrávok. Bol hviezdou nielen doma, ale aj v zahraničí. Jeho albumy od 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady.

 

Zdroj: TASR/Dano VeselskýŽbirka bol nespochybniteľnou legendou slovenskej hudobnej scény, viackrát vyhral Zlatého slávika (prvýkrát v roku 1982, keď ho „vyfúkol“ Karlovi Gottovi) a tiež anketu Spevák roka. Od roku 2006 bol aj členom siene slávy na Slovensku. 

 

„Priatelia, dostihol ma nejaký zákerný bacil a skončil som na infúzkach. Posielajte energiu, budem ju potrebovať,“ napísal len pred necelým mesiacom na Facebooku legendárny spevák z nemocnice a znepokojil tak všetkých fanúšikov. Pre denník Nový Čas spevákova manželka uviedla, že Žbirka zomrel na opakovaný zápal pľúc. 

 

 

 

Mal ešte veľa plánov

„Je to veľmi nečakané, prekvapujúce, šokujúce... Mal množstvo plánov – koncerty, nahrávanie albumov, skladanie nových pesničiek,“ komentoval predčasný odchod legendy jeho PR manažér Rado Mešša. „Je to pre slovenskú hudbu obrovská strata, ale zostáva nám po ňom množstvo skvelých skladieb, ktoré nám ho budú navždy pripomínať,“ pokračoval.

Naposledy sa so Žbirkom rozprával v septembri, keď mu vyšla nová verzia Modrého albumu na LP. „Hovorili sme si, že má dobrý zvuk, bavili sme sa aj o nových skladbách a básňach, ktoré by mohol do nich použiť. Boli to básne Kamila Peteraja a Joža Urbana,“ dodal Mešša.

Meky Žbirka. Zdroj: TASR/Jaroslav NovákSpevák sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave rodičom Šimonovi Žbirkovi a Angličanke Ruth Galovej, ktorí sa v roku 1943 zoznámili v Londýne. Mali troch synov – Jasona, Tonyho a najmladším z nich bol Miro. Prvú gitaru zdedil po bratoch, prvé akordy ho naučil brat Tony.

Chlapci na Gunduličovej ulici vedeli, že Mirova mama je Angličanka, tak dostal už spomínanú prezývku Meky. Úspešnú dráhu začínal už ako 15-ročný. Spolu s prvou zostavou Modusu, ešte pod názvom Modus Club, pravidelne koncertovali v bratislavskom Véčku, ktoré bolo centrom hudobného diania.

 

Slávne dueto s Gombitovou a odchod z kapely

V roku 1976 obnovil Žbirka s Jankom Lehotským skupinu Modus a prišla prvá, úspešná štvorročná etapa. V júni 1977 vyhrali Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev. V tom istom roku mal Miro Žbirka na Bratislavskej lýre aj vlastnú skladbu Zažni, text mu napísal Ján Štrasser. Ešte s Modusom nahral Žbirka v roku 1980 aj prvú vlastnú platňu s názvom Doktor sen. Z nej je dueto s Marikou Gombitovou V slepých uličkách. Keď sa v Moduse začali kopiť rozpory, v roku 1980 boli aj s Lacom Lučeničom z kapely vyhodení.

Miroslav Žbirka, speváčka Marika Gombitová a textár Kamil Peteraj. Zdroj: TASR/Jakub Kotian


S Lacom Lučeničom a Dušanom Hájekom hneď nato založili skupinu Limit a svet uzrela platňa Sezónne lásky. „Dozvedel som sa to v Moskve, keď sme nastupovali do lietadla. Práve mi zrak padol na nápis exit. Okamžite som založil novú kapelu a nazval som ju Exit a povedal som to Lacimu: Laci, už nie sme v Moduse, sme Exit,“ zaspomínal si Žbirka na odchod z Modusu v rozhovore pre denník SME.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2713 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Nevadí mi, ak nás niekto nazýva striptérkami. Nie je to hanlivé, ide o prácu s telom, hovorí performerka burlesky Lotta Love Nevadí mi, ak nás niekto nazýva striptérkami. Nie je to hanlivé, ide o prácu s telom, hovorí performerka burlesky Lotta Love
Čo variť počas lockdownu? Nemusíš iba kváskovať, známi kuchári a foodblogeri majú pre teba užitočné radyČo variť počas lockdownu? Nemusíš iba kváskovať, známi kuchári a foodblogeri majú pre teba užitočné rady
10 najočakávanejších hier na december a január. V singleplayerovkách a v multiplayeri strávime počas Vianoc stovky hodín10 najočakávanejších hier na december a január. V singleplayerovkách a v multiplayeri strávime počas Vianoc stovky hodín
VIAC

 

„Pozrel sa na mňa a povedal: Nie je to akosi veľa informácií naraz? Ťažkým situáciám v živote som vždy čelil tým, že som okamžite urobil protikrok. Aby som si nestihol zúfať. Takže sme boli Exit, čo som neskôr zmenil na Limit. Akurát sme si neuvedomili, že organizátori koncertov budú zmätení a nebudú nás chcieť,“ dodal vtipne spevák.

Žbirka bol za éry Československa prvým slovenským Zlatým slávikom za rok 1982, keď preskočil Karla Gotta. Rok nato bol za Gottom druhý. Ešte v roku 1982 vyhral festival Kärnten International v rakúskom Villachu s anglickou verziou piesne V slepých uličkách.

Neprezliekal kabát

V júni 1983 vyhral Bratislavskú lýru so skladbou Nechodí. V tom čase vyšiel tretí album s názvom Roky a dni, po ňom ďalšie – Nemoderný chalan (1984), Chlapec z ulice (1986), Zlomky poznania (1988). Na albume z roku 1984 sa objavila aj pieseň Do člna, ktorou spevák jasne reagoval na vtedajší socialistický režim a dal najavo, že nie je dobrý v prezliekaní kabátov.„Do člna mi stále tečie voda niekoľkými dierami, čakám, či mi ruku niekto podá, sám som medzi vlnami. Šťastena mi ukazuje chrbát, čo platilo, už neplatí. Ten, kto včas vie obrátiť svoj kabát, vo svete sa nestratí. Ja som v týchto veciach vždy bol ľavý. Kdekto mi to vytýka. Problémov mám teraz vyše hlavy, myseľ neurotika. Do člna mi stále tečie voda, neviem, kam skôr skočiť mám. Sotva mi už ktosi ruku podá, skúsim si však pomôcť sám,“ spieva v piesni Žbirka.

Oslovoval nové generácie

„Meky Žbirka rozhodne patril k našim najvýznamnejším tvorcom populárnej hudby, navyše bol aj po rozpade Československa naďalej považovaný za československého speváka, čo bola ďalšia jeho výnimočnosť. Jeho obrovským prínosom bolo aj to, že hoci bol umelcom, ktorý mal srdce v 60. rokoch a pri Beatles, do posledných chvíľ nahrával nové skladby a oslovoval nimi nové generácie bez toho, aby stratil pôvodných fanúšikov,“ povedal o spevákovi hudobný expert Juraj Čurný pre denník SME.

Zdroj: TASR/Oliver Ondráš


„Bol zaujímavý aj tým, že aj v turbulentnom závere minulého storočia si dokázal udržať vlastnú tvár a neskompromitoval sa s komunizmom ani s mečiarizmom. Mal svoju charizmu, ale aj výchovu, ktorú dostal do vienka od svojej mamy Angličanky, vždy bol konzistentný v postojoch. Celý život zdôrazňoval slušnosť, komunikáciu, to sú nadčasové hodnoty, ktoré on vždy prezentoval a ktoré často chýbajú v spoločnosti,“ dodal Čurný.


V druhej polovici 80. rokov sa Žbirka postaral o ďalší nesmrteľný hit s chytľavým refrénom Dr. Jekyll a Mr. Hyde. V 90. rokoch bol spevák naďalej úspešný, dokladujú to albumy K. O. (1990), Samozrejmý svet z roku 1994 a Mekky (1997). V októbri 2001 vydal skvelý Modrý album.V rokoch 2002, 2004 a 2005 bol opäť slovenským Zlatým slávikom a v septembri 2007 vyšla jeho dvojkompilácia najväčších hitov s názvom 22x2. V závere októbra 2009 vydal nový štúdiový album s názvom Empatia. V apríli 2011 vyšiel na DVD filmový dokument Empatia v obrazoch alebo Londýn očami Mira Žbirku. Symphonic Album vydal 17. októbra 2011, ponúka tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom.

Návšteva Abbey Road

V auguste 2012 prišiel prvýkrát do slávneho londýnskeho štúdia Abbey Road. Nahral dve piesne – Love Shines a In The Sun. K životnému jubileu – k šesťdesiatinám – vyšiel 15. októbra 2012 Miro Žbirka – Complete Box. Mesiac nato vyšla životopisná kniha Čo bolí, to prebolí.V októbri 2015 predstavil v Prahe aj v Bratislave nový dvojalbum Miro, ktorý nahrával v londýnskom štúdiu Abbey Road. V apríli 2017 vydal singel a klip Voľný deň. V júni 2017 dostal ako prvý slovenský spevák Artist's Mission Award/Hercova misia na filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě.Z prvého manželstva má dcéru Denisu. V roku 1988 sa oženil druhýkrát, s manželkou Katkou majú dcéru Lindu a syna Davida. Manželka mu zároveň robila aj manažérku. 

Snažím sa, aby mali všetci rozviazané ruky

Minulý rok v lete, 13. júla 2020, mal slovenskú premiéru filmový dokument Meky režiséra Šimona Šafránka, ktorý vznikal takmer dva roky.

 

„Šimon si všimol, že mne je jedno, či je kamera zapnutá alebo vypnutá. Lebo keď už sa stretneme, vety padajú bez ohľadu na to, čo robí kameraman. Vôbec ma nekočíroval, ani ja jeho. Nechcel som sa mu vŕtať v jeho vlastnom diele,“ povedal spevák o režisérovi a tvorbe filmu pre SME.

„Takto som sa naučil pristupovať aj k spolupracovníkom v hudbe, snažím sa, aby mali všetci rozviazané ruky. Aby mohli tvoriť. V tomto prípade to v Šimonovi možno až vyvolalo nervozitu. Nevidel som žiadne verzie filmu, prišiel som až na projekciu finálnej verzie v Českej televízii, keď sa už sotva dalo čosi ovplyvniť,“ dodal Žbirka.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR/Dano Veselský
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy osobnosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:35
„Neberiem pomenovanie striptérka urážlivo, a ak to tak niekto myslí, mal by sa posnažiť viac. Nie je to pre mňa hanlivé, je to práca s telom,“ hovorí burlesque tanečnica Lotta Love. V rozhovore pre Refresher otovrene rozpráva o nahote, sexualite aj boji za práva žien.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Grape reaguje na tvrdé slová Pohody: Kultúra by mala spájať, nie rozdeľovať Grape reaguje na tvrdé slová Pohody: Kultúra by mala spájať, nie…
Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť