Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. novembra 2021, 8:44
Čas čítania 1:18
Viktor Kniš

O čínskej práčke na Slovensku vedel aj Kočner. Cez kamaráta vraj odovzdal nevystopovateľných 200-tisíc eur Zsuzsovej za vraždu

NEWS MARIAN KOČNER
Uložiť Uložené

Kočner vraj chcel použiť nevystopovateľné bankovky, aby si objednal vraždu prokurátora Šufliarskeho.

Zosnulý exsiskár a podnikateľ František Böhm tvrdil, že na žiadosť Mariana Kočnera zohnal 200-tisíc eur z tzv. čínskej práčky, ktoré sa nedali vystopovať, a odovzdal ich Kočnerovmu priateľovi Jozefovi Dučákovi. Ten ich mal následne odovzdať Alene Zsuzsovej v golfovom areáli v Báči.

Informujú o tom Aktuality na základe obžalobného návrhu v kauze objednávky vrážd Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. 

Peniaze mali byť záloha za objednávku vraždy prokurátora Šufliarskeho. Kočner si vraj likvidáciu bývalého námestníka generálnej prokuratúry objednal, lebo ho dostal do väzby v súvislosti so zmenkovou kauzou. 

O peniazoch svedčí okrem Böhma, ktorý sa pred niekoľkými mesiacmi zastrelil, aj korunný svedok z iných káuz Peter Tóth. Ten o 200-tisícoch vie od údajného sprostredkovateľa platby Jozefa Dučáka – Kočnerovho kamaráta, ktorý slúžil ako kuriér medzi Böhmom a Zsuzsovou. 

O spomínanej škatuli v golfovom areáli sa už hovorilo na Špecializovanom trestnom súde v prípade kauzy Kuciak, Zsuzsová vtedy tvrdila, že si v nej prebrala osobné veci a šminky. Dučák si myslel, že hotovosť, ktorú preváža, má slúžiť ako úplatok pre prokurátora Jána Šantu.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Čo je čínska práčka? 

Slovenskí a českí novinári v spolupráci s medzinárodnou organizáciou investigatívnych novinárov vypátrali podvodné schémy, cez ktoré putovali v bezhotovostných platbách zo Slovenska do Číny milióny eur. Len na Slovensku vystopovali minimálne 116 miliónov eur, ktoré odtiekli zo Slovenska cez práčky do Ázie. Dohromady môže ísť o miliardy. 

Odporúčané
Ak Kočnerovi nechutili palacinky, mohol sa sťažovať vyššie: takto fungujú jedálne v slovenských väzniciach Ak Kočnerovi nechutili palacinky, mohol sa sťažovať vyššie: takto fungujú jedálne v slovenských väzniciach 1. decembra 2023, 18:30

Spolupracujúci svedkovia tvrdia, že z úplatkov, ktoré na Slovensku zostávali vo forme hotovosti, profitovali známi podnikatelia, ale aj vysokopostavení policajní funkcionári, mafiáni zo skupiny takáčovcov a príslušníci Slovenskej informačnej služby. 

Vyšetrovateľom opísal fungovanie práčok aj podnikateľ v IT Michal Suchoba, ktorý je dnes korunným svedkom vo viacerých kauzách. „Podľa mojich vedomostí a skúseností sa najväčšie podvody s daňami robia na čínskych trhoch, kde Číňania dovezú tovar, preclia ho za minimálne peniaze a skoro všetok ho predajú na trhoch za hotovosť. To značí, že Číňania v celej Európe inkasujú miliardy eur v hotovosti, ktoré potrebujú bezhotovostne previesť naspäť do Číny, aby tam nakúpili ďalší tovar,“ vysvetlil Suchoba. 

Domov
Zdieľať
Diskusia