Kočner vraj chcel použiť nevystopovateľné bankovky, aby si objednal vraždu prokurátora Šufliarskeho.
Zosnulý exsiskár a podnikateľ František Böhm tvrdil, že na žiadosť Mariana Kočnera zohnal 200-tisíc eur z tzv. čínskej práčky, ktoré sa nedali vystopovať, a odovzdal ich Kočnerovmu priateľovi Jozefovi Dučákovi. Ten ich mal následne odovzdať Alene Zsuzsovej v golfovom areáli v Báči.
Informujú o tom Aktuality na základe obžalobného návrhu v kauze objednávky vrážd Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.
Peniaze mali byť záloha za objednávku vraždy prokurátora Šufliarskeho. Kočner si vraj likvidáciu bývalého námestníka generálnej prokuratúry objednal, lebo ho dostal do väzby v súvislosti so zmenkovou kauzou.
O peniazoch svedčí okrem Böhma, ktorý sa pred niekoľkými mesiacmi zastrelil, aj korunný svedok z iných káuz Peter Tóth. Ten o 200-tisícoch vie od údajného sprostredkovateľa platby Jozefa Dučáka – Kočnerovho kamaráta, ktorý slúžil ako kuriér medzi Böhmom a Zsuzsovou.
O spomínanej škatuli v golfovom areáli sa už hovorilo na Špecializovanom trestnom súde v prípade kauzy Kuciak, Zsuzsová vtedy tvrdila, že si v nej prebrala osobné veci a šminky. Dučák si myslel, že hotovosť, ktorú preváža, má slúžiť ako úplatok pre prokurátora Jána Šantu.
Čo je čínska práčka?
Slovenskí a českí novinári v spolupráci s medzinárodnou organizáciou investigatívnych novinárov vypátrali podvodné schémy, cez ktoré putovali v bezhotovostných platbách zo Slovenska do Číny milióny eur. Len na Slovensku vystopovali minimálne 116 miliónov eur, ktoré odtiekli zo Slovenska cez práčky do Ázie. Dohromady môže ísť o miliardy.
Spolupracujúci svedkovia tvrdia, že z úplatkov, ktoré na Slovensku zostávali vo forme hotovosti, profitovali známi podnikatelia, ale aj vysokopostavení policajní funkcionári, mafiáni zo skupiny takáčovcov a príslušníci Slovenskej informačnej služby.
Vyšetrovateľom opísal fungovanie práčok aj podnikateľ v IT Michal Suchoba, ktorý je dnes korunným svedkom vo viacerých kauzách. „Podľa mojich vedomostí a skúseností sa najväčšie podvody s daňami robia na čínskych trhoch, kde Číňania dovezú tovar, preclia ho za minimálne peniaze a skoro všetok ho predajú na trhoch za hotovosť. To značí, že Číňania v celej Európe inkasujú miliardy eur v hotovosti, ktoré potrebujú bezhotovostne previesť naspäť do Číny, aby tam nakúpili ďalší tovar,“ vysvetlil Suchoba.